Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: stergatoare peformante
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristianrobert
am vazut ca la diferite magazine se gasesc niste stergatoare foarte curbate si elastice care se muleaza pe parbriz costa cam 18 lei bucata are cineva sint mai bune decit astea clasice de cacao?
crissoo7
s-ar putea sa trebuiasca sa schimbi si sistemul de prindere la ele, daca ti le cumperi... nu stiu sigur... sa-mi zici si mie daca rezolvi ceva, ma intereseaza si pe mine...
cristianrobert
ok
ydaniel
ia stergatoare clasice-marca champion:)
cristianrobert
toate stergatoarelecare le-am incercat sterg foarte prost in partea stanga in dreapta cele originale dacia sint varza am luat unele la 4 lei din auchan si sterge super dar pe stanga in dreapta ramine pe mijlocul stergatorului o dara
ydaniel
pai poate ai si bratele cu arcuri slabe.
Red_Bull
am ceva alco daca nu ma insel grafitate 7.5 ron bucata super.....
ydaniel
alea scartaie:(
gangara
foarte proaste stergatoarele astea curbate...atat de proaste ca le-am aruncat de noi si le-am pus tot pe cele vechi (noroc ca le-am pastrat). Scartaie ca draq si sterg f f prost
C a t a l i n
Nu mai generalizați!

Nu toate ștergătoarele de tip Aero șterg prost. Eu am avut unele care au șters ok câteva luni. Pusesem film cu ele... Apoi au ruginit. smile.gif

Oricum, ce pretenții poți avea, la cât costă?

Dacă vreți ceva bun de fprma aia, cumpărați originale, adică Bosch Aero, alea de vin cu tot cu braț. Sunt cam 100 RON setul, dar dacă se caută "performanță"...


Ciorapel
Eu mi-am luat din METRO stergatoare TOP CAR, pe care am dat 6 sau 7 lei (setul de doua), adica EXTREM de putin, si plus de asta, le-am luat si de 18", si acum cand sterg parbrizul VAD peste tot, nu doar 50% cat sterg alea de 15" .. sau de cat or fi originalele. Ce-i drept, ala de la pasager imi iese putin din parbriz, spre cheder (neatingand nimic, doar ramanand in aer), dar mai bine asa decat cele vechi.
G I M
Stergatoare Alca sau Alco (nu mai retin exact numele)cu lama siliconata, extrem de multumit de ele . Le am de vreo 2 ani si sterg ca in prima zi.
bmwh548
Alca sunt alea siliconate...la viteza II nu sterg apa (aluneca pe parbriz si atat), la viteza I merg relativ ok. Tin minte ca m-a prins o ploaie torentiala pe la Vatra-Dornei acum vreo doi ani si pe viteza II nu vedeam nimic. Lasate pe viteza I era acceptabil.
ydaniel
la mine alca sterg bine dar scartaie fff rau.
bmwh548
Tin minte ca atunci erau noi-noute...poate or fi schimbat reteta de cauciuc intre timp (am lamele obisnuite acum). Sa cumpar un set nou sa vad.
ydaniel
eu le am din 2006-dar le-am uitat prin dulap.acu 2 sapt am dat de ele.
Victoras2001
Corectati titlul. Am citit "stergatoare perforate".
Adrian_Boy
ma gandesc ca se poate improviza un sistem de prindere pentru unele straineze, voi ce ziceti ?
C a t a l i n
Care străineze? Ca tipuri constructive eu știu doar 2, adică cele clasice, și cele aero, tip lamelă. Pentru ultimele, originale, trebuie să cumperi și brațele, nu merg adaptate.

Astea sunt imitațiile ieftine...

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=894300
nanu_mihai_andrei
Eu la breakul meu am din alea aero. Le am de doi ani de zile si sunt multumit de ele. Singura mentiune este ca trebuie fixate mai bine pe brat. Locasul lor de prindere este un pic mai mare decat bratele. Eu am bandajat bratele cu niste banda adeziva si le-am fixat. Asa nu mai scartaie si sterg bine !
geopsi
eu am avut niste stergatoare din alea ieftine cam un an de zile dupa care parca nu mai stergeau bine. acum am luat champion si sunt super... mai polishati si voi parbrizul ca poate si de aia nu aluneca. eu folosesc un polish special de geam!
Adrian_Boy
unde gasim si noi, bine acuma depinde si pretul smile.gif
geopsi
eu am luat din sellgros....
ma lamuriti si pe mine va rog care e diferenta intre unele obijnuite si unele aero?
Paca
eu am stergatoare din silicon ca cele din filmul lui maersk....singura problema sunt bratele...sunt foarte slabe si deci nu imping bine lama pe parbriz
G I M
QUOTE
Alca sunt alea siliconate...la viteza II nu sterg apa (aluneca pe parbriz si atat), la viteza I merg relativ ok. Tin minte ca m-a prins o ploaie torentiala pe la Vatra-Dornei acum vreo doi ani si pe viteza II nu vedeam nimic. Lasate pe viteza I era acceptabil.

Depinde foarte mult si de starea bratelor . Eu le am de prin 2006 si sunt foarte multumit de ele. Fac fata in orice conditii biggrin.gif
ydaniel
la cele alca:sunt noi stergatoare si bratele tot noi-de uamt,dar tot scartaie.
cred ca voi lua unele champion-federal mogul
mishujkl
QUOTE(nanu_mihai_andrei @ 7 Mar 2009, 21:23)
Eu am bandajat bratele cu niste banda adeziva si le-am fixat. Asa nu mai scartaie si sterg bine !
*


La fel si eu smile.gif . Le-am luat din Carrefour vreo 15 lei parca.
nanu_mihai_andrei
Ale mele sunt din alea TypeR....nu sunt cine stie ce....dar macar sterg bine !
CandyMan13
in primul rand conteaza f mult bratele sa stea bine tensionate pe parbriz ca degeaba pui bosch daca ele nu stau apasate pe geam...eu m'am convins cumparand 1 brat nou dupa ce l'am rupt din greseala pe cel de la sofer.De la piese auto am dat 12 lei pe el,si cu aceeasi lama de stergator se vedea ca sterge mult mai bine...si asa ca am cumparat si al 2lea brat nemaifiind nevoie sa cumpar lame...deocamdata:D
Minel
Pai si , nu se poate cumpara doar acel arc de la brat ,il schimbi si gata ..... huh.gif
tzunami
- eu am cumparat de curiozitate un stergator de 15 aero din real timisoara sa vad cum sterge pot sa spun ca sunt ok.
- a trebuit schimbat plasticu ala din capatul bratului cu alt plastic dintr-un set de stergatoare dinalea la 7 lei 2 bucati
- bratul trebuie sa apese puternic pe parbriz iar lama stergatorului sa nu aibe joc lateral in suportul de prindere
- un alt avantaj ar fi ca in momentu cand trece pe langa tine un tir din fata nu le mai ridica vantu stau fixe pe parbriz cred ca din cauza formei aerodinamice pe care o au.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.