Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbat panou sigurante
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
omide
am o 1310 din '96. azi i-am schimbat panoul de sigurante.am pus frumos etichete pe fiecare fir,am facut si schema sa fiu sigur si i-am montat noul panou pentru ca vechiul era cam distrus,dar mergea.
problema e ca nu prea era exact panoul,dar am permutat firele astfel incat cele ce aveau punte sa fie legate intre ele exact cum ar trebui.acum problemele sunt urmatoarele:
-imi functioneaza motorasul,becul de la bricheta,de la scrumiera fara sa mai fie nevoie de contact
-cand dau pozitii imi merge si semnalizarea pe stanga fara sa functioneze releul(care daca nu dau pun pozitii merge normal,ticaie,e tot perfect)
-cand pun frana imi merge doar stanga
-nu mi se mai aprind luminile de la marsarier
-am incercat sa montez vechiul panou la loc dar fara rezultat,acelasi lucru
ce sa ii fac?are careva vreun manual de dacia sau de electricieni sa pot sa imi dau si eu seama ce sa fac?
omide
hai ma frate ,nimeni?
am rezolvat acum cu luminile,insa nu am semnalizari,cu toate ca merg avariile si nu imi mai merge nimic din ce e pe contact: stergatoare,motoras aer,bricheta.
stie sau are careva ceva despre codul de culori de la sigurante sau orice ?
bygy007
sigur nu ai legat bine firele ai aici o schema cu panoul si ordinea sigurantelor
B-03-YHD
Pune firele cum au fost din fabrica. Se pare ca pe undeva fierle sunt legate prost in panoul de sigurante. La Dacia treaba cu schema panoului de sigurante e o aberatie, pentru ca nu corespunde cu realitatea celor de la Uzina in 90% din cazuri. Deci, leaga la loc cum a fost si pune sigurante de amperajul celor ce au fost puse. Parerea mea...
grasuhye
Daca zici ca ai facut o schema... sa o vedem, si poate mai faci una si cu cele doua panouri de sigurante sa vedem diferenta dintre ele...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.