Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bloc Lumini
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
schumi_86
Salutare tuturor! Am o problema si as vrea sa ma ajutati si pe mine,este vorba despre blocul de lumini de la o berlina din '88 adica modelul 1310.Aseara mi s-a bulit,era mort,nu se mai aprindeau pozitiile,bordul,faza scurta sad.gif ....intre timp am luat de la un tovaras un bloc de lumini de 1410 tip CN dar am observat o mica diferenta la ele,am postat si poze ca sa vedeti si sa-mi spune-ti ce rol au acele 2 fire de pe cel original???L-am intrebat pe un mester mai in varsta si mi-a zis ca se potriveste cel de CN doar ca trebuie sa le schimb mufele,vreau sa ma apuc sa-l schimb dar vreau sa stiu cateva pareri de la voi.....Prima poza este cu cel de CN,a 2-a este cu cel original de pe masina,iar in a3-a poza sunt firele despre care vorbeam ca sunt in plus.Va multumesc smile.gif [attachmentid=1627506746] [attachmentid=1627506749] [attachmentid=1627506759] [attachmentid=1627506761]
schumi_86
Chiar nimeni nu ma poate ajuta cu 1 parere ceva? Pana la urma i-am pus papuci ca la mufa veche blocului de lumini de CN si il voi incerca maine.intre timp l-am desfacut si pe cel vechi,intr-adevar este destul de uzat prin interior dar totul parea in regula,i-am mai miscat contactii putin si o sa-l incerc poate isi revine smile.gif
bygy007
albul este pozitia

10 Mar 2009, 23:03:
albul este pozitia asa arata unul desfacut si cu explicatiile de rigoare
schumi_86
Mersi pt.sfat si pt.indrumare,deci daca albul e pozitia atunci trebuie sa le unesc cu firul alb de pe cel de CN,acela observasem ca era in plus la mufa fata de cea originala care nu are firul pe mufa ci este separat dupa cum se vede in poza.
bygy007
o fi ceva ilumonari pe la bricheta , aeriterma , bord , etc
schumi_86
Gata s-a rezolvat treaba,l-am montat pe cel de CN provizoriu pana cand fac rost de unul de 1310 original nu panarame din astea noi.Cele 2 fire erau alimentarea pt.lumina de la torpedou si pt.ceasurile de apa si ulei,deoarece eu le am in dreapta. Dar totusi diferenta principala cu blocul de CN este ca la faza lunga se aprind pe faza lunga doar farurile din exterior nu si cele din interior de faza lunga mad.gif Bafta si numai bine
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.