Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Arcuri-centuri de siguranta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alexio
Salut tuturor!

De ceva vreme incep sa imi moara arcurile care trag centurile inapoi (presupun ca sunt niste arcuri). Cand desfac centura de siguranta trebuie sa o ajut eu manual sa mi-o roleze altfel sta asa cazuta pe scaun. Stie cineva cum se repara arcurile alea? m-am uitat eu pe la ele am mai uns rola aia dar nimic. As prefera sa stiu daca se pot schimba arcurile si cam cat ar costa?!

P.S.: am intrebat la un nene in targ Vitan si nu cred ca "era cu mine pe pamant" caci imi spunea cu totul altceva.
nelu_1985
nu cread ca vei gasi arcuri dealea, am incercat eu odata sa-mi repar centurile originale, dar fara rezultat, am incheiat prin a monta niste centuri de audi 80
Alexio
Nu prea vreau sa imi pun pe masina chestii de la alte modele... Teoretic ar trebui sa fie cumva sa repar sau sa schimb numai sistemul de retractare al centurii.
v_razvan_c
Tot ce pot sa-ti spun e ca din cate stiu sunt prinse in nituri... Cum le mai pui la loc, alea trebuie sa reziste la forta.. Treaba cu arcul n-ar avea ce mare filozofie sa fie
edymutu
am avut si eu centuri care nu se mai retrageau si au sfarsit prin a fi schimbate cu unele de la dezmemrari. odata desfacute nu prea se mai pot pune la loc
Surf_Dude
Salut!

Am si eu o problema tot la centuri, da' la prindere. Ambele chestii in care se prind centurile, intre scaune, sunt stricate si nu mai tin. Are cineva idee daca se pot schimba, daca se gasesc in comert separat, sau tre' sa caut tot pe la dezmembrari sau de la alte masini?
Tiberiu-Andrei
Alea nu prea se strica.....parerea mea e ca sunt pline de jeg(praf+vaselina,ulei) si nu mai lucreaza corect.Desfa prinzatoarele si curata frumos totul si vezi daca merge.Cat despre schimbat s-ar putea schimba daca chinga aia care se infige ar fi universala......mai intai incearca sa o repari si daca nu reusesti schimba-le cu un set nou,altminteri o sa sfarsesti cautand prinzatoare de centuri "care sa se potriveasca".
kog
inainte sa le desgaci incearca sa bagi ceva ulei penetrant la angrenajele alea, deobicei ala curata mizeria
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.