Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pipi catei
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4
band206
Poate pare ciudat ca am deschis un asemene subiect. Dar am aceasta problema si nu stiu cum sa-i dau de cap. Mai explicit. Maidanezii, dragi de ei isi cam marcheaza teritoriul pe rotile mele. Si daca ar fi numai acolo, dar este atinsa si tabla. Gasesc urme ale activitatii lor noctrne aproape in fiecare dimineata. Si cum urina este acida, ma gandesc ca poate avea consecinte nefaste asupta tablei, care tim si asa ce calitate "super" are. Asa ca intreb -stie cineva vreo metoda sa scap de acest necaz. Va rog cu raspunsuri serioase, fara ... hingheri, otrava sau alte deastea. Multumesc si scuze daca am deschis acest post aiurea.
vijelie
Eu am citit pe internet ca s-au deschis spalatorii auto.
YRX
Poti sa incerci cu spray repelent. L-am vazut pe la raioanele de hrana si accesorii de animale si cica asta ar face, tine cainii la distanta. Nu stiu cat de eficient este.
fullfit46
QUOTE(vijelie @ 10 Mar 2009, 14:00)
Eu am citit pe internet ca s-au deschis spalatorii auto.
*


Tu speli masina la fiecare pisat de caine ??. S-ar putea sa te aduca "cateii" la faliment.
pastrama
Ma da chiar asa fragil o fi Loganu` asta? Se topeste la orice pisat de caine?
band206
Eu am cerut doar raspunsuri serioase. Cei care nu se pot abtine sa ia o pauza. Cum naiba sa spui ca tre sa duci masina la spalat dupa fiecare pipi de catel.Sa scrii numai ca sa te afli in treaba nu-i asa mai ...Vijelie. Apoi revin si spun ca urina este ....ACIDA. Pentru cei care nu cunosc termenul, puneti mana pe dictionar, aviz domnului ... Pastrama
Sa auzim de bine
vijelie
Atunci cumpara-ti un garaj, daca ti se pare mai ieftin decat sa o speli.
Nu stiu de ce te-ai oparit asa.
driverx
QUOTE(vijelie @ 10 Mar 2009, 15:57)
Atunci cumpara-ti un garaj, daca ti se pare mai ieftin decat sa o speli.
Nu stiu de ce te-ai oparit asa.
*



O fi tras aer adanc in piept si o fi fost relativ aproape cu nasu' de o roata. E de inteles omul.

Desi nu recomand, eu am vazut oameni care s-au dat jos din propria masina (da, se aplica si la masini, nu doar la Logan) si au inceput sa se pise ei pe roata. Cum am spus, nu recomand, dar poate pe tine te ajuta.
tarzy
Aia cu pisu langa roata masinii probabil au facut ceva stagii in zone de conflict.

Daca stii ca esti pe un teren posibil minat .... nu te abati de la drumul marcat de genisti nici 10 cm .... daca te taie .... asta e .... cobori si uzi roata

band206
Se pare ca cei cu care cu care poti discuta serios sunt putini. Restul scriu doar ca sa se afle in treba. Mai vijeliosule, vedea-te-as pe tine spaland masina la spalatorie dupa fiecare gainat de masina. Eu am pus problema deoarece urina are acelasi efect ca si excremetele de pasare. Dar unde nu e minte nu ai ce sa ceri. Din pacate gardul spre gradina prostiei e din ce in ce mai mic si tot mai multi reusesc sa il sara.
Ii multumesc lui YRX pt informatie. Am sa intreb la un magazin de specialitate. Si pt ca discutia sa nu degenereze si tot mai multi ... "destepti" sa intervina aiurea ( vijelie, driverx, tarzy radmasa.gif ) rog moderatorii sa sterga postul
klaus
Band206, din cate am observat eu vijelie nu a zis ca dupa fiecare pisu repede la spalatorie.
Poti sa ai si putina rabdare, astepti sa se adune mai multe pisuri d-astea, faci un sac sau o lada de pisuri (deci la vrac) si apoi te duci la spalatorie ca en-grosist, nu ca en-detailist, cu mai multe pisuri in desaga (ma rog, pe masina).
In ceea ce priveste sprayul repellant mentionat de YRX, in afara ca are un pret "repellant", s-ar putea sa nici nu tina pre mult in aer liber. Si daca iei unul din ala pe saptamana s-ar putea sa fie mai ieftin sa mergi de 2-3 ori pe saptamana la spalatorie.
Plus de asta, cainii au "in sange" pisarea pe locul unde s-a mai pisat un alt caine, ca sa-i acopere mirosul. Deci de ai deja un pisat pe roata, ala va atrage ca un magnet alti caini.
Victoras2001
radmasa.gif
Puneti si voi la cafenea, ca mor aici.

Ce-are ma nene, pisa dinamovistii vitriol pe roata? radmasa.gif
Serje
Pentru gainat, ii greu sa sprituiesti un pic de apa cu sampon si spoi sa stergi cu un servetel? Iar pe roti daca nu vrei sa le speli prea des, ca poate se cojesc, arunca o galeata de apa(daca nu cumva ii pe contoare).
Victoras2001
Da de ce e la diverse logan? Pe roti de 1100 nu se pisa cainii?
klaus
Na mai disperatilor, se muta la cafenea.
Merced
Se pisa si pe rotile rablei mele, cred ca d-aia am asa mult noroc si nu s-a dezintegrat pana acum. radmasa.gif
slaiciprian
sa cumperi un caine mai mare, te-ai gandit?
FLP
e bine ca nu gasesti pete de alb pe masina, nici nu stii apoi cand te trezesti cu un logan mai mic cu coada in parcare
IRONICK
QUOTE(klaus @ 10 Mar 2009, 19:51)
In ceea ce priveste sprayul repellant mentionat de YRX, in afara ca are un pret "repellant", s-ar putea sa nici nu tina pre mult in aer liber. Si daca iei unul din ala pe saptamana s-ar putea sa fie mai ieftin sa mergi de 2-3 ori pe saptamana la spalatorie
Mai tii minte spray-ul ala gasit de mine la o benzinarie, DOGPISS? De am scapat o perioada de cainii din parcare. Hai ca ala nu a fost scump, era si la oferta. Poate mai gaseste. Era pe acelasi raft cu fiolele injectabile LOGALIN.
radian
QUOTE(slaiciprian @ 10 Mar 2009, 22:11)
sa cumperi un caine mai mare, te-ai gandit?
*



Da' daca-i mai mare se tine mai mult, sau stie sa faca la comanda pe masina vecinului antipatic?
koldun
Macar sa nu faca ca asta:


wacko.gif
IRONICK
al dracu catel ...
Merced
Ba da' pentru "Caca porumbei" trebuie sa fac topic separat sau putem vorbi aici? radmasa.gif Ca de cand si-a lasat un batranel simpatic masina nemiscata o luna unde parcam eu de obicei, am lasat-o si eu langa marginea blocului si o gasesc mereu patata... Bine ca ploua si ninge, ca a mea nu se poate spala. Ar insemna sa scot apa cu galeata dupaia din ea. radmasa.gif
Acu' stau si ma gandesc, cine mi-o aduce mai mult noroc, "pipi catei" sau "caca porumbei".
band206
Tipic pentru Romania. Incultura si prostia ies imediat la supafata. Dar cum nu am de gand sa polemizez cu aseamenea primate va las sa discutati intre voi
PS pentru cei care nu cunosc termenul si nu au dictionar acasa ( majoritatea cred )- PRIMATA = MAIMUTA
argon
ia-ti jante de aliaj. Destul de serios raspunsul pentru tine?
Victoras2001
Simptome tipice pentru o persoana slab dotata intelectual. Cand e incoltita, si in lipsa oricarui argument logic, jigneste sau da cu pumnul.


Oricum e interesant vastul tau bagaj de cunostinte din care face parte si informatia "urina este acida", dar nu face parte informatia ca "dragi", in situatia de mai jos, se scrie cu doi "i".
QUOTE(band206 @ 10 Mar 2009, 11:36)
Maidanezii, dragi de ei
*

giany911
De asta imi si place daciaclub. Cu fiecare nou topic deschis trebuie sa fie vreo 3 posturi la misto smile.gif, amuzante bineinteles.
klaus
QUOTE(band206 @ 11 Mar 2009, 06:21)
Dar cum nu am de gand sa polemizez cu aseamenea primate va las sa discutati intre voi
PS pentru cei care nu cunosc termenul si nu au dictionar acasa ( majoritatea cred )- PRIMATA = MAIMUTA
*


radmasa.gif radmasa.gif
Tinere, poate nu noi ar trebui sa ne uitam in dictionar...
Din categoria primatelor face parte si ... OMUL (pe langa maimute)
Sa inteleg ca daca tu te excluzi din randul primatelor esti altceva? Ce, o euglena verde? radmasa.gif

PS: uita-te si tu in dictionar sa vezi cate intelesuri are cuvantul "primat".
tkx
nu stiu cat e de acida urina de caine dar cea de om de ex nu prea e (ph6.5 in cazul meu biggrin.gif )
DragosP
QUOTE(klaus @ 11 Mar 2009, 08:31)
radmasa.gif  radmasa.gif
Tinere, poate nu noi ar trebui sa ne uitam in dictionar...
Din categoria primatelor face parte si ... OMUL (pe langa maimute)

Și lemurienii.
Batrânul
QUOTE
nu stiu cat e de acida urina de caine dar cea de om de ex nu prea e (ph6.5 in cazul meu)
Deci daca facea pipi un om pe roata initiatorului topicului, nu era nici o suparare. Ar trebui examinat pH-ul urinei si de la cainii cu pricina ...
vijelie
Cum si-o fi dat seama amicul nostru ca era pipi de la catei si nu de la betivani cu prostata avariata?
Victoras2001
Poate tine cu Dinamo.
b34uen
la mine treaba e mai buna, fac cainii treaba mare pe langa masina si am atat de mult noroc...: o zgarietura nu mai ma de 1 an jumate ca nu se mai joaca copii pe langa masina+mereu locul meu de parcare e gol nu il mai vrea nimeni. partea rea e ca ma pune nevasta sa ma descalt de la lift.
Kojak
QUOTE(band206 @ 10 Mar 2009, 12:36)
*



Zi mersi ca nu ti se pisha pe proiectoare ( asta numa' in cazu' in care e full extra za car-u' tau biggrin.gif ), sa-ti le faca ca alea hella, galbene = eficacitate maxima pe timp de ceata radmasa.gif
Sau pe shtutzul tobei finale, ca iti rugineste si cade tongue.gif, mai castigi +2cp radmasa.gif
MihaiD
band206 incearca un sistem anti-catei pentru masina ta:

Iar tie nu ti-ar strica un upgrade de procesor ...
slaiciprian
Foarte impresionat de drama prin care trece omul, am sapat internetul si am reusit sa gasesc solutia sigura si definitiva a problemei pe un alt forum. Asteptam cu interes rezultatele in cazul de fata.

QUOTE
Sa nu radeti sau sa faceti misto...dar...si eu am avut probleme cu cainii. La tara nu puteam lasa masina la poarta ca imi gaseam rotile patate.Cainele unui amic de fiecare data cand mergeam la el venea la masina si pe roata din stanga fata se usura parca stia cand vin si tinea in el ...dar am reusit sa scap de pete . Ideea a fost a fratelui...M-am usurat sie eu pe roti cate un pic pe fiecare  si de atunci nu am mai avut surprize, mai vad cate un caine ca se apropie, miroase si pleaca nu se mai opreste la mine, la fel si cainele amicului vine, miroase si pleaca nu mai lasa urme . Explicatia nu mai stiu exact care e dar la mine functioneaza


Merced
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
adip
QUOTE(band206 @ 10 Mar 2009, 20:36)
Maidanezii, dragi de ei isi cam marcheaza teritoriul pe rotile mele [...] Va rog cu raspunsuri serioase, fara ... hingheri, otrava sau alte deastea
Fara otrava, hingheri, sau alte alea: am observat ca nici un caine, maidanez sau de rasa certa, nu face pipi pe masina atunci cand ea se afla in mers. Ce zici de treaba asta?
bolidu
Cica daca e pise un caine pe masina ta ai noroc toata ziua ...
radian
Hai Band206 intoarce-te printre noi si zi-ne cum stii tu mai bine ce primate (primitivi?) suntem. Fara n-are niciun sarm...
Andrul
QUOTE(adip @ 11 Mar 2009, 14:57)
Fara otrava, hingheri, sau alte alea: am observat ca nici un caine, maidanez sau de rasa certa, nu face pipi pe masina atunci cand ea se afla in mers.

...nu ai intalnit tu unul cu o coordonare picioare-prostata pe masura.
adip
QUOTE(radian @ 12 Mar 2009, 05:37)
Band206 intoarce-te printre noi si zi-ne cum stii tu mai bine ce primate (primitivi?) suntem
Cred ca a pus in aplicarea ideea mea, nu-l mai vedem pe-aici prea curand
Laurentziu83
Eu imi spal masina cam odata la 2 saptamani si o singura data am dus special masina la spalat, asta pentru ca priveam drumul printre 3 gainaturi de porumbei.
In rest, da-o dreaku, o data sau de 2 ori pe luna e suficient pentru o masina sa o duci la spalatorie ca sa nu mai ai probleme. Daca ai probleme cu gainatul si nu ai alt loc de parcare, asta e, iti cumperi pusca cu alice si beneficiezi si de o cina delicioasa. tongue.gif

Exact ca in GTA Vice City "no more pigeon shit on my car".
ArtVandelay
trage fir de la minus in pamant si de la plus pe janta, o sa aiba o surpriza cainele!
nik1965
QUOTE(ArtVandelay @ 12 Mar 2009, 14:52)
trage fir de la minus in pamant si de la plus pe janta, o sa aiba o surpriza cainele!
*


... si surpriza o vei avea tu insasi ...
rhunder
smile.gif)

Exista si spray atractiv pentru catei. Se foloseste sa-i obisnuiesti sa faca intr-un singur loc cand sunt mici smile.gif care pune mana de la mana sa ii cumpere colegului 3-4 bucati???
Da pe rotile vecinilor si el scapa
dariusz
QUOTE(klaus @ 10 Mar 2009, 23:05)
Na mai disperatilor, se muta la cafenea.
*



38.gif 38.gif da , daaaaa ! da-l incoa ! e mare nevoie de carne proaspata pe criza asta !

QUOTE(band206 @ 11 Mar 2009, 07:21)
Tipic pentru Romania. Incultura si prostia ies imediat la supafata. Dar cum nu am de gand sa polemizez cu aseamenea primate va las sa discutati intre voi
PS pentru cei care nu cunosc termenul si nu au dictionar acasa ( majoritatea cred )- PRIMATA = MAIMUTA
*



vai tu ! da ce inseamna " aseamenea " ? ca am tot cautat prin dictionar si nu gasii ! si ia spune , tu nebuno tu , ce cred cei aflati in majoritate ?
QUOTE(klaus @ 11 Mar 2009, 09:31)
radmasa.gif  radmasa.gif

Sa inteleg ca daca tu te excluzi din randul primatelor esti altceva? Ce, o euglena verde?  radmasa.gif


*



euglena verde ? sa fim seriosi , totusi !
de " verzeala zidurilor" ai auzit ?
Marty
Draga userule band206,

Intrucit matale te plingi despre aciditatea pisatului de caine si te temi ca-ti va ataca ANUMITE parti ale masinii, iar ideea de a duce strachina din cind in cind la spalatorie ti se pare deplasata, iti sugerez sa faci urmatoarele chestii:
- sa marchezi seara locurile pe unde a facut pipilica toti catelandrii din cartier si, dimineata cind cobori la masina, sa iei la amusinat toata masina sa vezi unde s-au pisat in rastimp. Dupa ce identifici cu exactitate locurile proaspat pisate, intrucit pipilica e acida, iti recomand sa pui o baza pe ea, astfel anulindu-i aciditatea. Ca baza poate fi folosita baza unui triunghi, latura mare a unui trapez, un cofrag cu beton, baza militara Kogalniceanu, etc. Eventual poti umbla c-o solnita-n buzunar (ca tot e baza), pentru a presara sare pe masina, pe unde s-au pisat cainii.
- daca ti se pare prea complicat sa executi ce-am zis mai sus, iti recomand sa-ti imbibi masina-n pisalica! Ori te duci la o canisa si-i rogi pe oamenii aia sa-ti stringa o caldare de pisat, pe care ulterior o vei arunca cu marinimie peste trocariciu din dotare, fie ademenesti cu mincare vreo doi trei caini din zona pe care-i storci de pisat peste TOATA masina, macar sa stii ca se ataca toata la fel.

Succese nebanuibile!
costi
Cum spunea un distins coleg antevorbitor, pishu de catzel nu-i asa de acid pe cit ti-e matale frica, fapt dovedit si de starea de sanatate a gurului Bivolaru, care sigur ar fi facut ulcer la cita urina a ingurgitat ! E adevarat ca nu de ciine dar oricum, tot pe acolo.
Asa ca eu zic s-a lasi (pe masina adica) in pishatul Domnului, ca s-or satura si catzeii aia de-a ta si-or cauta o alta mai curata !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.