Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: O mare problema !
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
CT-89-URS
In primul rand ! vreau sa imi cer scuze dak acest topic nu este pe placul d'vstra !
In al II lea rand as avea nevoie de putin ajutor !

neavand posibilitatea de a cumpara o masina noua ,sau chiar second hand mai buna,am ales sa imi indrept ideeile catre o masina romaneasca ,mai ieftina ..dar totusi sper eu ,mai buna -->> as dorii pana in vara acestui an sa imi cumpar o masina Dacia cu INJECTIE ,model mai nou ,sa zicem dupa 2001 (de preferat 2003/2004) ce as dorii eu de la dumneavoastra! dak ma puteti ajuta!

1) ce parere aveti despre motorul cu injectie de la dacia..ce sfat imi puteti da(dak e bun ,as dorii pareri pro si contra ! )
2) avand in vedere ca am sa achizitionez o dacia injectie..as dorii niste sfaturi la cumpararea acestei masini (cand o cumpar ,la ce anume sa fiu atent,la ce este bine sa ma uit)
3)am inteles din unele sfaturi ..sa cumpar 'al II lea tip d injectie' (nu stiu exact la ce s'ar referii) dar din cele spune , dacia a scos motorul p injectie in 99 ?(dak ma insel..imi pare rau) si cele mai bune tipuri de injectie sunt dupa 2003 (de ce? sunt mai bune ? care e diferenta? )
4) inca o problema ar fii ca unii oameni spun ca dacia din 2003 este euroII (este adevarat ?)
5) ce am inteles (tot din parerile oamenilor care au dacia) ca bordul tip cn4 pe timp de iarna este foarte bun(ma refer la incalzire ) ..este adevarat? / totusi am observat ca cei de la dacia au scot inca un tip de bord..presupun ultimul (cn4 combinat cu scoica) care este foarte frumos ..ce as dorii eu sa stiu este dak este mai bun...si ce are in plus/minus fata de cel de tip cn4
6) ce optiuni ar avea dacia injectie (sa pot stii cand o cumpar ce are pe ea )
7) am auzit ca nush ce ordonanta nu mai da voie la dacii sa curcule (este adevarat? dak da..din ce cauza ? )si as dorii sa stiu dak am dacia injectie ..dak imi vor da voie sa circul cu ea in continuare
8)cam care ar fii suma maxima la care se poate vinde ..aceasta dacie cu motor injectie 2001/2004
9) de astfel as dorii sa aflu ce probleme mai poate avea dacia injectie (motor,caroserie,interior, cam orice)


as dorii sa va multumesc foarte mult pentru timpul acordat ! din nou imi cer scuze dak va deranjez cu aceste intrebarii ...sunt student (de aceea as dorii sa cunosc mai multe detalii despre ...dacia)

va rog nu postati reply de genu 'sa imi cumpar o masina second hand pana la 1500 de euro de la bulgari sau nush ce'

va multumesc !
o zi buna !


Respect For Dacia !
nelu_1985
cum sa te sfatuim sa iti iei second hand strain cand suntem pe forum dacia; in alta ordine de idei e o idee buna sa iti iei o dacia pe injectie, de preferinta 2003-2004 sa nu aiba multi kilometri, sa nu fie atinsa de rugina, sa nu aiba suspensii obosite, vopsea sarita, sa nu fie lovita etc..., respectiva nu depaseste 8000 lei si e o investitie buna pana la urma. Problemele ce ar putea apare precum si solutionarile lor le gasesti aici http://www.daciaclub.ro/dacia-injectie-t9010.html
coronarian
QUOTE(CT-89-URS @ 11 Mar 2009, 17:02)
In primul rand !  vreau sa imi cer scuze dak acest topic nu este pe placul d'vstra !
In al II lea rand as avea nevoie de putin ajutor !

neavand posibilitatea de a cumpara o  masina noua ,sau chiar second hand mai buna,am ales sa imi indrept ideeile catre o masina romaneasca ,mai ieftina ..dar totusi sper eu ,mai buna -->> as dorii pana in vara acestui an sa imi cumpar o masina Dacia cu INJECTIE ,model mai nou ,sa zicem dupa 2001 (de preferat 2003/2004) ce as dorii eu de la dumneavoastra!  dak ma puteti ajuta!

1) ce parere aveti despre motorul cu injectie de la dacia..ce sfat imi puteti da(dak e bun ,as dorii pareri pro si contra ! )
2) avand in vedere ca am sa achizitionez o dacia injectie..as dorii niste sfaturi la cumpararea acestei masini (cand o cumpar ,la ce anume sa fiu atent,la ce este bine sa ma uit)
3)am inteles din unele sfaturi ..sa cumpar 'al II lea tip d injectie' (nu stiu exact la ce s'ar referii) dar din cele spune , dacia a scos motorul p injectie in 99 ?(dak ma insel..imi pare rau) si cele mai bune tipuri de injectie sunt dupa 2003 (de ce? sunt mai bune ? care e diferenta? )
4) inca o problema ar fii ca  unii oameni spun ca dacia din 2003 este euroII (este adevarat ?)
5) ce am inteles (tot din parerile oamenilor care au dacia) ca bordul tip cn4 pe timp de iarna este foarte bun(ma refer la incalzire ) ..este adevarat? /  totusi am observat ca cei de la dacia au scot inca un tip de bord..presupun ultimul (cn4 combinat cu scoica) care este foarte frumos ..ce as dorii eu sa stiu este dak este mai bun...si ce are in plus/minus fata de cel de tip cn4
6) ce optiuni ar avea dacia injectie (sa pot stii cand o cumpar ce are pe ea )
7) am auzit ca nush ce ordonanta nu mai da voie la dacii sa curcule (este adevarat? dak da..din ce cauza ? )si as dorii sa stiu dak am dacia injectie ..dak imi vor da voie sa circul cu ea in continuare
8)cam care ar fii suma maxima la care se poate vinde ..aceasta dacie cu motor injectie 2001/2004
9) de astfel as dorii sa aflu ce probleme mai poate avea dacia injectie (motor,caroserie,interior, cam orice)
as dorii sa va multumesc foarte mult pentru timpul acordat ! din nou imi cer scuze dak va deranjez cu aceste intrebarii ...sunt student (de aceea as dorii sa cunosc mai multe detalii despre ...dacia)

va rog nu postati reply de genu 'sa imi cumpar o masina second hand pana la 1500 de euro de la bulgari sau nush ce' 

va multumesc !
o zi buna !
Respect For Dacia !
*




Eu zic ca cu 1500 de euro nici o dacie pe injectie de care vrei tu nu gasesti, sau cel putin una buna nu prea cred ca gasesti.
Mirciulik
Ieri vazusem pe aici pe forum supernova la 55 milioane. cu 44.000km la bord, din 2003. Nu cunosc proprietarul sau masina insa se incadreaza in bugetul tau , si e peste asteptarile tale.
CT-89-URS
sa ziceam ca voi dispune pana in vara de suma de aprx 1500 -1700 euro !

totusi vei fi surprins ,am cautat anunturi de masini (dacia injectie)

1)nu pot face reclame la site, ca iti dadeam linkuri !
din 2003 - 80mil/85 mil ...la fel cum au mentionat cei de mai sus (se pricep )

2) am avut ocazia a consuma o cartela si am sunat la anunturi f importante (care mi'au placut de masini avand in vedere aspect,stare generala..)

-oamenii au fost surprinsi ca anuntul lor a fost mai mare decat cel anuntat de ei smile.gif) (probabil de la firma care a ajutat la postarea pozelor si a anuntului ) smile.gif)
- unii oameni suparati ca nu i'au sunat nimeni !!! m'au rugat chiar frumos sa le i'au masina din garaj smile.gif) (ai binenteles avand altele ) =)) (negociem domle doar sa o iei din garaj si sa ai grija d ea smile.gif)
- nu prea vad multi oameni interesati in a cumpara ...din nou dacii ( cel putin nu majoritatea( au alte ganduri ei...germania/bulgaria, ca cu banii astia imi iau dinafara bmw domle smile.gif) in fine ..
- au anunturile de foarte mult timp postate, nu au clienti , si deaceea sunt unii dispusi sa faca reduci proportionale ( mai e si chestia cu Criza asta =))



-sau sa zic altfel -->> am gasit masina ,model frumos 2003 Li scrie pe luneta spate cu albastru 'dacia cu motor cu injectie' argintie ,bord cn4 , 78k km ,nelovita,alarma, frumoasa, neavand probleme la motor..decat la baterie am inteles...cunosc persoana ( prieten de familie ) si este binevoitoare sa imi dea masina pe mai putin de 1500 d euro (cu conditia sa o tin eu ,sa am grija de ea si sa ma folosesc de ea )

deci pentru mine (fiid si optimist ) exista solutii !

imi pare rau ! ca nu crezi ca nu pot gasi 'asa o masina'

Dak vrei si cauti ...poti !


din nou multumesc pt reply ! biggrin.gif

sper sa invatz in continuare alte detalii
neamtzu25
e buna pe injectie se infige bine,da dacia din 1004 are euro 2 tio zoc pe propia citide de pe talonul unui papuc din 2004,nu stiu ce ai vrut s zici cu cn4 si ala combinat cu scoica
deci;cn 4 este ultimul bord scos de dacia,ala rotunjit;iar cel mai patratos asa la colturi e cn 3 din cate stiu eu...eu iti zic ceva ce stiu din propie experienta la dacia 2004 injectie 1,6 cmc ;dac ii pui gaz sa te pregatesti s a schimbi chiulasa pe la vreo 50-60000 km
asat au patit sefii mei au schimbat de 2 ori chiulasele,mere si reconditionarea dar nu mai trage ca inainte,da baga caldura de sparge ca si sora ei cn3 adica 97,98,99 anii fabricatie dupa care au bagat injectie,faza la injectie daca sa oprtit motorul ai puso nu mai plecata decat ttrasa dar asta daca nu o intretii aproape ....bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.