Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bataie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Didy
Cand fac dreapta in curbe se aude o succesiune de batai undeva la roata spate dreapta. Ca si cum ar fii desprins telescopu' de punte si ar da in arc( asta nu e ca am verificat blush.gif ) Si mai face asa cand sunt intr-a 3-a si nu e foarte turata si ii dau a 4-a la fel face, bate ceva in spate partea dreapta. Ce ar putea fi?

Mai am o problema: De vreo cateva zile se aude un scartait la motor cand accelerez, ca si cand s-ar atinge 2 piese de metal... insa doar cand acclerez... ar putea fii ambreiaju'? :-s

Mersi anticipat de raspunsuri smile.gif
ydaniel
iti bate semi arborele planetar;)
brigada_diverse
la scartait o patesc si eu....
tot aud de la mecanic o bucsa de bronz ii zic ei la arbore(ori la motor ori la cutie)...nu imi dau seama la care

aia cu bataia...planetarele...aia pe dreapta daca acolo bate
interschimba-le si vezi daca se muta bataia
yon
pai eu stiam ca daca le schimbi intre ele bataia poate sa dispara definitiv pt o perioada si apoi sa reapara.
Mr_Devil83
bate, dar in marsarier biggrin.gif

diaconuliviu
Daca bate spate dreapta, amortizorul spate dreapta. Nu mai lucreaza si roata "topaie".
yoo
Rulmentii ai verificat pe spate...poate e dus de tot ..ai saltat pe cric sa vezi dak are joc roata?
PH-06-BOA
Vezi ce-a zis Liviu mai sus.In viraj la dreapta, masina se inclina spre stanga, amortizorul se intinde la maxim ajungand la cap de cursa, pentru ca ai arcurile inalte. Lucrand aproape de maxim, bucsa limitator din plastic casant din amortizor s-a faramitat, a intrat la supape si le-a scos din functiune. Daca e asa cu arcuri prea inalte, pune prelungitoare si la amortizoare, dupa ce le repari sau schimbi. Fa proba cu balans sa vezi daca e bun, si ridica de masina, de aripa spate, si trebuie sa ridici cel putin 5 -6 cm, fara sa ajungi cu amortizorul la cap de cursa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.