Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme frane
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
kobra_bc
vinovata - dacia din 1998, break cu servofrana.
mi sa dus repartitorul si am ramas fara frane si am pierdut lichidul de frana pana a ramas goala instalatia.am schimbat repartitorul, am pus lichid de frana dar nu imi mai ajunge lichidul la rotile din spate, nu am deloc presiune.parca ar lucra in gol pompa.am facut la pedale de am inebunit si tot degeaba.pe fata insa imi baga presiune. trebuie amorsata cumva pompa de servo avand in vedere ca mia curs tot lichidul din instalatia de pe spate?cum? inainte aveam frane de ieseam prin parbriz la o franare brusca, deci pompa sigur e buna.singura preoblema e ca nu imi mai intra lichidul pe circuit.cum o pot rezolva?

si inca ceva, am desfacut primele 2 conducte (dinspre capota) de pe pompa de frana si imi baga lichid doar pe prima, a doua este uscata.acea conducta e cumva pe post de retur?
gaboru4all
poi ai incercat sa ii faci aerisire?
kobra_bc
asta o fost primul lucru pe care l-am facut dupa montarea repartitorului.nu imi iese deloc lichid pe aerisitor sad.gif iar pedale sau facut destule iar aerisitorul nu este infundat ca l-am scos de tot.nici pe aerisitorul de la pompa numi vine lichid
gaboru4all
nu sunt in masura sa imi dau cu parerea.dar cel mai banal raspuns pe care as putea sa ti-l dau : se poate sa fie conducta infundata(strangulata) pe undeva .la asta cred ca te gandeai si tu.dar mai mult de atat nu cred ca are ce sa fie biggrin.gif:D
kobra_bc
strangulata nu e ca am verificat fiecare conducta in parte iar infundata cam greu imi vine a crede ca e.in primul rand nu prea are cu ce se infunda, in al doilea rand la presiunea pe care o face pompa ar zbura orice dop.
PH-06-BOA
Daca ai apasat pompa (pedala) fara lichid, a ramas pistonul de la circuitul de spate, blocat in fundul pompei. Bate cu ceva in lateralul pompei, sa produci vibratii, care sa faca sa revina pistonul inapoi. Aerisire se face si fara sa apesi pe peda, dar trebuie sa astepti.
Daca pe fata nu ai aer, cand apesi pedala, fata franeaza. Nu mai permite inaintarea pistonului pentru a impinge lichid si pe spate. Desfa si pe fata un aerisitor sa permita inaintarea pistonului , cand aerisesti pe spate, pana-si da drumu' pistonul de spate. Daca pistonul e blocat, nu va trece lichid de el, pentru ca numai la revenire, splintul deschide supapa sa treaca lichidul in fata pistonului.
Mai e si repartitorul , care trebuie sa il ti blocat cand faci aerisire, sau, slabesti intai aerisitorul, cineva apasa odata si tine la fund, strangi si apoi elibereaza pedala. Sper sa nu te fi zapacit .
kobra_bc
nu mai zapacit.din contra, mai luminat tongue.gif incerc maine dimineata sa vad ce reusesc sa fac.eu am ramas fara frane (fara lichid) pe drum si din instinct mai apasam pedala de frana cu instalatia goala.la faza cu pistonasul blocat nu m-am gandit. alte idei?cel putin sa ma duc maine la masina cu temele facute biggrin.gif
neamtzu25
repartitorul,eu am patit ceva de acest gen dupa ce am schimbat repartitorul,baga pres mai multa pe fata asat ptr ca spnurile de piese astea facute de asam sunt srl-uri si nu le fac calitativ,,dar e posibil sa fie ceva mai mult de la pompa:ce e cu conducta aia goala!? pleaca 4 conducte atat; nu exista retur... bafta si ne anunti ce ai gasit
kobra_bc
pai asta ma intreb si eu, de ce e goala conducta aia?primele 2 conducte sunt cele care duc la repartitor, una are lichid si una e goala.cam ciudata faza.mai incerc maine dimineata.va anunt cand o rezolv, dar pana atunci orice idee e bine venita rolleyes.gif
neamtzu25
mi-am mai adus aminte de ceav,pe puntea spate mai e un teu ptr conducte;verifica si acolo dar prima e pompa ci pistonul.....
kobra_bc
am desfacut furtunul ala si nici vorba sami vina lichid de frana pe el la pedala sad.gif deci nui nici ala...

<span class='edit'>14 Mar 2009, 17:17:</span>
QUOTE(PH-06-BOA @ 13 Mar 2009, 20:46)
Daca ai apasat pompa (pedala) fara lichid, a ramas pistonul de la circuitul de spate, blocat in fundul pompei. Bate cu ceva in lateralul pompei, sa produci vibratii, care sa faca sa revina pistonul inapoi. Aerisire se face si fara sa apesi pe peda, dar trebuie sa astepti.
                                       Daca pe fata nu ai aer, cand apesi pedala, fata franeaza. Nu mai permite inaintarea pistonului pentru a impinge lichid si pe spate. Desfa si pe fata un aerisitor sa permita inaintarea pistonului , cand aerisesti pe spate, pana-si da drumu' pistonul de spate. Daca pistonul e blocat, nu va trece lichid de el, pentru ca numai la revenire, splintul deschide supapa sa treaca lichidul in fata pistonului.
                                       Mai e si repartitorul , care trebuie sa il ti blocat cand faci aerisire, sau, slabesti intai aerisitorul, cineva apasa odata si tine la fund, strangi si apoi elibereaza pedala. Sper sa nu te fi zapacit .
*


problema a fost rezolvata, iar acesta este modul de rezolvare.mc frumos PH-06-BOA
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.