Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vasul de expansiune plin
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bb_cretzu
salutare tuturor.am o dacie 1,4 si de curand am o noua problema : mi se ridica apa brusc, vasul este plin, dar apa nu este fierbinte este calie.am scos termostatul am facut aerisirea si prin oras in aglomeratie apa imi statea la 60 de grade.am facut un drum la bucuresti cu termostatul scos, si cand m am intors iar am patit aceeasi problema.
pana sa patesc acest lucru am avut antigel si apa distilata.am fost la mecanic si mi a spus k nu este nici pompa de apa, nici garnitura de chiuloasa si nici nu am nici un dop sau radiatoru infundat.ce ar putea fi, din moment ce nu imi fierbe apa,adica nu imi bolboroseste in vas. astept pareri si sugestii si scz pt romanu scris, dar am vrut sa fiu cat mai clar in problema mea
sobolan
daca nu e nici de la trerm. si nici de la radiator sau garnitura ce oare poate fi? .....verifica si nivelul la ulei totusi wink.gif si zi-ne ce ai constatat.....
B-03-YHD
Daca nu ai apa in ulei (uleiul se transforma intr-o substanta alba si vascoasa ce seamana cu... (nu mai zic eu ca stii si tu)) nu e vorba de garnitura de chiulasa. Daca s-ar incinge motorul ar putea fi un dop in rediator. Termostatul din cate siu nu ridica nivelul apei. Sa fie un dop prin calorifer ? huh.gif
Ciudatenia e ca nu se incalzeste motorul.
bb_cretzu
pe mine ma surprinde faptul k apa nu bolboroseste si nici nu este fierbinte in momentul knd da afara din vas.este calduta.garnitra de chiuloasa a fost schimbata acum un an.de consumat ulei imi consuma destul de mult, dar oare poate sa aiba vreo influenta?
B-03-YHD
Are numai in masura in care iti intra in circuitul de racire, dar asta banuiesc ca ai fi observat. La mine papa putin antigel (completez lunar) si nu am observat pe unde. Nu vrei sa imi dai putina defectiune de la tine? dry.gif
adrianne
Am trecut prin asa ceva si am rezolvat schimband garnitura de chiulasa plus verificat si strans TOATE colierele. Incearca sa verifici ca toate furtunele sa fie bine stranse, altfel pierzi apa si capeti aer. Repet, am patit-o, era un colier de la furtunul de retur de la pompa, cel ce venea de la calorifer.
vdaniel
teoretic e normal sa creasca dar doar putin
apa se incalzeste si se dilata putin
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.