Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Senzori parcare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
vv
Am si eu o intrebare: am inteles de pe undeva ca ti-ai putea pune senzori de parcare pe Logan, si ca ar costa cam 70 euro. Stie cineva mai precis, si-a pus pe masina?(banuiesc ca tot cam la fel costa si pt. SLZ)

Se poate la orice dealer, care e manopera, care sunt riscurile (i.e. trebuie sa faca multe modificari pe la bord/instalatie electrica/ceva? ca eu n-am mare incredere in meseriasii din service-uri)

Pot sa-mi pun inainte de a asigura masina ca sa imi intre si asta in CASCO?

Daca nu e pe lista de accesorii Dacia, dar il montez la un service autorizat, sper ca nu pierd garantia la sist. electric sau cava de gen, nu?
Andu
Mai exista un set in Praktiker al carui montaj nu va afecta masina prea tare. In cazul acestuia senzorii sunt montati intr-o banda autoadeziva care se lipeste pe bara masinii, nemaifiind nevoie sa o gauriti. Problema e ca astia erau vreo 5 mil sau chiar mai mult. Despre modificari, imagineaza-ti ca tre' sa tragi niste fire din spate pana in fata.
claus
cum ma sa lipesti senzorii ???

traim in romania.. sunt sigur ca asta va afecta senzorii lipiti pe bara ..
Ake
Am auzit ca la spalatoria de la intersectia Ardeleni cu Mosilor monteaza unii cu preturi intre 80 si 120 euro. Daca cineva din cei interesati are drum pe acolo, poate ne da niste detalii.
vad
senzori de perimetru in targ la vitan, de toate tipurile si modelele in bara, pe bara, lipit, ingropat, cel mai scump set 3 000 000 cu tot cu montaj, cred ca ar fi foarte buni, eu unca nu m-am obisnuit cu parcarea cu spatele mai ales ca mi se pare ciudat sa ma uit in oglinzile laterale cand parchez!

off topic: tot aici deschidere portbagaj fara a renunta la butuc la 650 000 !
VeNoM386
So ? Care si-a pus asa ceva si de unde ? Ma intereseaza si pe mine.
adso
curiozitate: cum te avertizeaza cand te apropii prea tare?

este exclusiv sonor? exista si markeri visuali? daca da, cum arata displayul si unde se monteaza?
macreanudj

si pe mine ma intereseaza chestia asta cu avertizarea am vazut la cineva care avea niste leduri care se aprindeau pe masura ce se apropia de obstacol era interesant dar se auzea tare nasol
MoneyTalks
La masinile care au in dotare acesti senzori, avertizarea este exclusiv sonora.
Alex10
Cred ca aproape toti am avut probleme cu vizibilitatea prin luneta sicred ca toti ne-am gandit la solutia asta, dar va veti obijnuii. senzorii nu prea cred ca merita deoarece cred ca un stalpisor din ala mic si nenorocit pe care il iei cu coltul barii sau cu aripa spate (Poveste adevarata) nu va fi sesizat (parerea mea).
Ake
Pana la urma nu si-a montat nimeni sistemul? Indiferent daca pe Logan sau altceva.
N-as vrea sa fiu primul care experimenteaza trasnaia.
Eu in general nu cred ca voi avea problemela parcare, dar sotia are dificultati si la DSN , mai mica si cu vizibilitate mai buna, asa ca la LGN cred ca i-ar prinde bine
bassfreak
solutia pe care o sa o adoptez eu va fi o camera de filmat montata in spate undeva si un display LCD pentru a afisa imaginea, plasat undeva pe bord.

am lcd-ul, mai trebuie timp si sa cumpar si montez o camera pe spate.
m-am gandit sa o montez undeva in bara.
ar mai fi utila o camera care sa filmeze din partea dreapta a masinii in fata (plasata in oglinda retrovizoare eventual)

cred ca este solutia cea mai buna..
skoda
Plus o farfurie zburatoare in miniatura care sa decoleze din portbagaj si sa ofere de sus o imagine video de ansamblu.
Am farfuria, mai trebuie sa vad cum o fac sa zboare si sa ma filmeze...
collinro2
in my opinion, o sa va obisnuiti cu parcarea. Eu am avut pina ieri Cielo hatchback, ce oferea aceeasi vizibilitate prin luneta ca loganul, si nu am avut probleme niciodata dupa o perioada mica de adaptare. Faceti ca la camion, cu oglinzile laterale! 243.gif
FotoGabi
Pentru cei ce dores senzori de parcare sunt cateva link-uri aici:

http://www1.conrad.de/scripts/wgate/zcop_b...pc=X&~cookies=1

http://www1.conrad.de/scripts/wgate/zcop_b...pc=X&~cookies=1

http://www1.conrad.de/scripts/wgate/zcop_b...pc=X&~cookies=1

http://www1.conrad.de/scripts/wgate/zcop_b...pc=X&~cookies=1


Primul este cel mai ieftin 40 euro
Al doilea cu 4 senzori 80 euro
Al treilea in oglinde se afiseaza distanta pana la obstacol 100 euro
Ultimul este cu camera alb/negru mai mult pentru camioane (LKV)
Montarea la primul se face fara a gauri bara!
Pa si pe curand biggrin.gif !
FotoGabi
Scuze dar am sa postez scanari!
biggrin.gif !
FotoGabi
Cine este interesat de asa ceva sa-mi spuna! biggrin.gif
marksman
QUOTE(skoda @ 8 Feb 2005, 18:29)
Plus o farfurie zburatoare in miniatura care sa decoleze din portbagaj si sa ofere de sus o imagine video de ansamblu.
Am farfuria, mai trebuie sa vad cum o fac sa zboare si sa ma filmeze...
*



ntz, ntz, ntz...

Da-mi camera video si monitorul LCD, ca iti fac montajul si-ti arat ca este posibil ce a zis bassfreak. Exista camere a/n (am avut la un moment dat asa ceva in posesie) care au electronica pe o placuta de arie aproximativ 8-10 cmp si au iesire la 0.7 Vv (care daca-mi amintesc eu bine este standard pentru intrarile video). Din amintiri citez, erau cam 50 DM.
KNIGHT_C
Eu am senzori de parcare si sunt foarte multumit de ei.
Nu va bazati ca va veti descurca pentru ca si eu eram f. sigur pe mine si cand m-am urcat in ea mi-am dat seama ca in spate sunt cam multe zone pe care doar ti le imaginezi.
Acum nu ma mai uit decat in oglinzi si cate putin in display-ul senzorului pentru a vedea care din zone e expusa.

Alex10 > ba tocmai ca vede si stalpisorii aia mici care iti zgarie aripa si uneori ajung sa sparga spoilerul.

Parerea mea - Merita pusi ! rolleyes.gif
bassfreak
mini-camera audio-video alb/negru - 600.000
mini-camera audio-video color - 900.000
mini-camera video infrarosu - 1.900.000
iesire pe mufa rca, semnal video compozit (sau svideo) pe mufa RCA,
se leaga direct la intrarea oricarui dispozitiv LCD proiectat in acest sens

cred ca sunt mai ieftine decat farfuriile care decoleaza din capul lui skoda..
FotoGabi
QUOTE(bassfreak @ 9 Feb 2005, 01:20)
mini-camera audio-video alb/negru - 600.000
mini-camera audio-video color - 900.000
mini-camera video infrarosu - 1.900.000
iesire pe mufa rca, semnal video compozit (sau svideo) pe mufa RCA,
se leaga direct la intrarea oricarui dispozitiv LCD proiectat in acest sens

cred ca sunt mai ieftine decat farfuriile care decoleaza din capul lui skoda..
*


De ce nu scri cat costa un monitor LCD??? biggrin.gif !
mig
Monitor LCD, 4.439.700 LEI (pretul include TVA) aici
FotoGabi
QUOTE(mig @ 9 Feb 2005, 10:34)
Monitor LCD, 4.439.700 LEI (pretul include TVA) aici
*


120 Euro biggrin.gif !
collinro2
@knight_ C: poate spui ci cit te-a costat, si eventual o poza cu displayul, unde l-ai pus in masina, ca sa nu arate taranesc, etc.
bassfreak
Nu spun cat a costat LCD-ul pentru ca deja il am, este un televizor portabil cu LCD, deci are si Tuner TV.
In plus de asta are o intrare pentru semnal video.
Am demontat aparatul si am separat LCD-ul propriuzis de placa electronica a tuner-ului, inlocuind folia flexibila de la LCD cu un cablu panglica de lungime mai mare pentru a putea monta ecranul la o oarecare distanta.
(Acest LCD l-am folosit cu succes pana acum intr-un videoproiector home-made, cu semnal din iesirea TV-OUT a placii video din calculator)

nu l-am montat inca pe masina deoarece trebuie sa ii construiesc intai o carcasa durabila si sa studiez modul de integrare in bord.
Am mai multe variante de montare:
1. construiesc inca o palarie mai mica, asemanatoare cu cea de la ceasurile bordului si o plasez deasupra aeratoarelor centrale (cum sunt intalnite la majoriatea masinilor de teren pentru diverse indicatoare)
2. in locul unde ar trebui sa fie airbag pasager
3. gaurita o fanta in bord deasupra aeratoarelor centrale (intre aeratoarele centrale si fanta pentru dezaburire parbriz) daca ar fi loc, si facut sa gliseze pe verticala acolo
marksman
@bassfreak: de unde pot cumpara si eu o minicamera a/n la 600k ?
KNIGHT_C
I-am pus cand am cuparat masina, adica atunci cand am ridicat-o erau montati deja, ca si alarma de altfel.
Display-ul este cam de 5 x 2 cm si mi l-au lipit pe parbriz deasupra oglinzii, iar senzorii, 4 la numar, sunt dispusi la distanta egala pe bara din spate de asa natura incat acopera un unghi de 120 de grade in spatele masinii.

Pretul a fost f. piperat pentru ca l-am luat de la dealer (in speta Dacia Vanzari Speciale Floreasca) adica 195 EURO cu tot cu TVA si montaj.
Dar, se gasesc si pe la 100 si un pic cu tot cu montaj, ca stiu ca m-am uitat pe net dupa aceea si am descoperit ca am dat la alarma, la senzori, la modulul de ridicare a 2 geamuri cand armezi si la modulul de deshidere portbagaj cam vreo 200 Euro in plus. mad.gif
Babooli
FotoGabi marfa rau pozele alea de pe site-ul tau (mai ales cele cu masini)smile.gif tine-o tot asa
FotoGabi
QUOTE(Babooli @ 20 Feb 2005, 01:39)
FotoGabi marfa rau pozele alea de pe site-ul tau (mai ales cele cu masini)smile.gif tine-o tot asa
*


Mersi' anul acesta merg iara la Salonul Auto de la Frankfurt! biggrin.gif !
Bobaru79
Sunt si eu interesat de acest subiect si am efectuat niste cautari pe web si iata ce am gasit http://www.senzoriparcare.go.ro/
Ake
*** imi pare rau ca am fost nevoit sa copiez dintr-un topic in altul, dar chiar vreau sa ma lamuresc asupra problemei si intr-un topic de misto-uri nu avea sens***
Uite un citat din oferta
QUOTE(senzoriparcare.go.ro)
-Distanta de detectare 0.35-2.5m.
-Distanta optima de detectare 0.5-1.5m.

Sa inteleg ca distanta minima perceptibila e 35 cm? Ma scuzati, dar in cazul acest nu cred ca foloseste la mare lucru.
Recunosc ca la prima parcare (cu spatele) cu Loganul m-am oprit cu un metru mai devreme, dar cu timpul ma obisnuiesc cat de cat. Eu as considera util un zenzor care sa ma ghideze sa spunem din 10 in 10 cm intre 0 si 50-70 cm maxim. Scopul aparatului acesta dupa mine nu e reglarea distantei la parcarea intre masini, unde oricum trebuie sa lasi distanta suficienta (cca 1m) spatiu de manevra pentru cel din fata si cel din spate, ci parcarea in locuri stramte unde 10 cm conteaza.
Cei care aveti asa ceva ( CUMPARAT! ) stiti daca exista si cu precizie mai mare?
star_pop
QUOTE(bassfreak @ 8 Feb 2005, 17:23)
solutia pe care o sa o adoptez eu va fi o camera de filmat montata in spate undeva si un display LCD pentru a afisa imaginea, plasat undeva pe bord.

am lcd-ul, mai trebuie timp si sa cumpar si montez o camera pe spate.
m-am gandit sa o montez undeva in bara.
ar mai fi utila o camera care sa filmeze din partea dreapta a masinii in fata (plasata in oglinda retrovizoare eventual)

cred ca este solutia cea mai buna..
*



mai bine ii chemi pe cei de la camera ascunsa blink.gif
bogdan_iuly
Eu am vazut in Carrefour Orhideea la 1.800.000 lei, parca. Aveau si un tester acolo.
mcrusu
salut la toata lumea!sunt nou venit pe forum si am vzt subiectul cu senzorii.la masina mea(cielo) pot sa va spun ca sunt foarte utili chiar daca afiseaza pana la 35 cm.cine nu crede sa vina la minesa-i fac o demonstratie.de asemenea daca va intereseaza senzori sunt distribuitor pe cluj(si judetele invecinate) a baietilor de pe www.senzoriparcare.dupa parerea mea e un accesoriu care isi merita fiecare leut.
bunicu
am cumparat de la www.senzoriparcare.ro, au tirmis prompt pachetul, arata f bine. astept sa vina golanu si peste o saptamana va spun impresii. l-am considerat util ptr ca am avut probleme cind am trecut de la berlina la nova si sigur voi avea probleme la logan, care are curu' mai mare.
vroiam dar sa va zic ca la smecherii de la firme de electrica auto de la noi din oras o chestie asamanatoare o vindeau cu 6 mil. eu am dat 1,6 cu tot cu taxe postale.
musicall
Sper sa revii cu impersii...

excl.gif (am incercat adresa si nu merge, poti sa o mai scrii odata?)
trf
Adresa este www.senzoriparcare.go.ro (sper sa nu se considere reclama ci un mic ajutor dat unui coleg de forum) si daca te intereseaza am si preturile de la ele(da-mi un pm daca le vrei). Astazi imi cumpar si eu un set si sper ca pe weekend sa il montez.
bafta multa!
burliu
eu am montat la solenza mea cam in 40 min si sint multumit de senzori mai ales pe timp de noapte cind dau cu spatele sa parchez , m-au costat 2.150.000 lei si iam luat de la o firma de pe strada berzei
http://www.atigroup.ro
andreic
In Crefour Orhidea astazi am vazut de vanzare senzori de parcare, din cei care se monteaza in retrovizor. Costau 2.900.000 lei. Neinteresandu-ma nu am sata sa vad ce fac.
John
QUOTE(burliu @ 16 Mar 2005, 10:06)
eu am montat la solenza mea cam in 40 min si sint multumit de senzori mai ales pe timp de noapte cind dau cu spatele sa parchez , m-au costat 2.150.000 lei si iam luat de la o firma de pe strada berzei
*



spune mi si mie te rog daca senzorii au si avertizare vizuala, si daca au fost montati de firma de la care i-ai luat.
klaus
Mi-am montat si eu ieri senzorii de parcare (cei de la go.ro care au magazin vis-a-vis de unitatea de pompieri de pe trafic greu intersectie cu 13 septembrie, in standul D4).
Mi-a luat cca. 1 ora montajul (masurat, dat gauri in bara cu freaza furnizata in pachet, montat senzorii si tras firele prin bara, montat unitatea in portbagaj langa oala spate, tras fire de la becul de marche-arriere pentru alimentare, dus modulul de afisaj - care are si buzzer - pana in fata - momentan l-am pus jos, in spatele scrumierei). Urmeaza la antifonare sa trag firul de la afisorul din masina frumos pe sub mocheta.
Problema de montaj la logan este ca pozitia posibila la montajul cu 4 senzori este destul de ridicata (ca daca se monteaza mai jos pe mijloc e tabla de inmatriculare), ceea ce reduce intr-un anumit grad eficienta dispozitivului pentru obstacole mai mici (garduri scunde)
In rest dispozitivul e relativ OK, insa are un delay de raspuns mai mare decat dispozitivele de pe Skoda octavia de ex., ceea ce presupune ca trebuie dat cu spatele mai temperat (ca sa zic asa...).
trf
Ce model ti-ai luat Klaus?
klaus
Ala mai ieftin, cu 4 senzori (ca sobolanism a celor de la senzori_etc, toate vin cu 4 senzori, insa ei pun pretul pentru 3, ca sa para mai mic, si daca vrei 4 sa mai dai un ban in plus...). Ca eu am oglinda convexa afumata contra orbirii si nu aveam motiv pentru ala mai scump.
PS: exista 2 afisoare la modulul mai ieftin, unul cu ledurile de stg-dr (bar-graf si afisor cu un digit) si unul cu afisarea distantei fara bargraf (doar un singur afisor, nu stg-dr) dar cu doi digiti. Eu am luat din asta ultimul, dar cred ca este mai bun cel cu bargraf, ca oricum sensibilitatea dispozitivului nu beneficiaza de digitul in plus de la afisor.
burliu
modelul pe care eu l-am luat are si avertizare vizuala cit si sonora
VeNoM386
Niste poze ? Chiar sunt curios cum arata.
RedBull
Astia de pe site-ul cu go.ro nu dau nici un pret la nici unul din modele ...
Daca voi tot v-ati luat banuiesc ca stiti si preturile ... poate le impartasiti si cu noi ...
costi
METRO
MAGIC MIRROR - sistem senzori de parcare universal
* afisaj digital a distantei pe oglinda retrovizoare
* 4 senzori
* kit complet
2,3 milioane
klaus
cu 4 senzori - 1,5 milioane, cu afisor+buzer cu tot. Kit complet
mariachi
klaus, cand pui si niste poze sa vedem cam cum arata in bara? si eventual si cu afisorul, si locul in care l-ai montat.
multumim
burliu
acestea sint pozele cu senzorii de parcare si cu oglinda vopsita in culoarea masinii
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.