Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum se schimba puntea spate?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Didy
Am luat o groapa din plin, de fapt un fel de sant de dimensiuni mai mici care era pe toata latimea drumului, am observat prea tarziu, masina grea, si mi-am indoit axul din punte banuiesc, pt ca roata de pe spate imi sta un pic inclinata. Intrebarea mea: Cum se schiba puntea spate, e un proces complicat? Ce reglaje necesita?
Multumesc anticipat!
B-03-YHD
Demontat :
1. Asezi masina deasupra une gropi de reparatii sau pe un elevator.
2. O suspenzi de spate si scoti rotile
3. Scoti arcurile si amortizoarele (amortizoarele poti sa le lasi, dar sa le desfaci de jos)
5 Scoti rulmentii
6 Scoti tot sistemul de franare pe spate (tamburi, pistonase, conducte frana, cablu frana (ala mic), repartitor).
7 Desfaci puntea si o inlocuiesti.

Montat :
Montezi tot ce ai dat jos.

Daca tot o schimbi, schimba si bucsile si mosorasul de la bascula centrala.

Vezi ca e greu de tot daca nu ai conditii optime.
bucatzel
Cu putin noroc, gasesti pe la dezmembrari o punte spate completa, dar la care oricum e recomandat sa schimbi sabotii de frana. In rest, ce s-a zis mai sus si cel mai important, nu uita sa aerisesti TOATE franele dupa aia. In rest, mai cauta pe forum ca e un loc unde se explica cum se regleaza frana de mana.

Unui mecanic decent ii ia maxim doua ore sa faca toata operatiunea asta, asa ca daca-i prea frig, ar putea fi si asta o optiune. mare lucru nu-i, dar fara groapa sau elevator, o sa dai banii de mecanic pe medicamente.
Mr_Devil83
Io am schimbat-o fara nici un ajutor in circa 3 ore. Masina in curte, pe caramizi.

Vezi prezoanele de la brate, is 3 bucati, unul la bascula si cate unul la fiecare brat, daca prezinta urme de filet mancat, is indoite sau mai stiu eu, ar fi foarte indicat sa le schimbi. La fel si cu sigurantele alea cu frana, sunt cam de unica folosinta in toata lumea, exceptie la romani.
nelu_1985
nu-i musai sa desfaceti sistemul de franare, doar se extrage rulmentul de pe fuzeta si se desfac talerele echipate de pe punte, nu trebuie sa desfaceti conducte, sau cablu de frana etc...
B-03-YHD
E adevarat, daca nu schimbi talerele. Dar ma gandeam ca poate ar fi bine sa o schimbi cu totul.
Didy
Ms tuturor de sfaturi. Am fost la Remat, 80 lei e o punte fara tamburi in Baia Mare, cam asa e peste tot?
Ms inca o data
bucatzel
E ok pretu'. eu am dat 150 pe punte completa. si era ~300 una noua, tot cheala
Didy
Am luat o punte completa de la cineva cu 100 RON, azi am curatat-o, am dat-o cu grund iar sper ca pana maine se usuca s-o vopsesc culoarea masinii si poimaine s-o pun sus smile.gif Abia astept. wub.gif N-am mai umblat cu ea de vreo 10 zile happy.gif
Kruger
O vopsesti la culoarea masinii ?
Eu zic s-o lasi la culoarea masinii, o sa arate mult mai bine.
Didy
QUOTE(Kruger @ 24 Mar 2009, 23:13)
O vopsesti la culoarea masinii ?
Eu zic s-o lasi la culoarea masinii, o sa arate mult mai bine.
*



O vopsesc culoarea masinii, adik galben. Asa e si cea care e acuma pe masina si arata f bine wub.gif
Vineri o pun sus:)
Adrian_Boy
Am zis sa schiimb si bascula spate, daca tot pun o punte cu tamburi mai mari biggrin.gif

Numai ca ce-a noua nu venea bine, dupa mai multe inspectii ochiometrice, am vazut ca are marginea taiata, pentru a se incadra intre cele doua urechi ale caroseriei.

Numai zic, ca bascula veche nu a vrut neam sa iasa, bucsile ruginite pe ax, cred ca are 20 de ani sad.gif ... asa ca am stat de vorba cu dansa la un pahar de scantei blush.gif

Pun ceva poze din timpul lucrului happy.gif

[attachmentid=1627556060] [attachmentid=1627556061] [attachmentid=1627556062]
CGDBZ
Un sfat , sa nu strangi piulitele la bucse ( bascula si cele 2 brate) doar le aduci in pozitie , las masina cu rotile pe sol si apoi le strangi .Daca le strangi cu masina suspendata atunci cand vei lasa masina pe sol bucsele vor sta in tensiune si se vor uza mai repede .
Adrian_Boy
Oricum mi se pare o idiotenie sa cumperi bascula nou de spate si sa trebuiasca sa bagi flexul in ea ca sa cada pe pozitie.
Inlocuirea basculei spate, a fost mai mult un moft, faptul ca nu suport suruburile sau/si piulite intepnite la masina mea, pentru ca bucsile erau intr-o stare foarte buna, cred ca mai tineau mult si bine biggrin.gif

@CGBZ - ai dreptate, pe spate (mai putin pe fata) se strang toate piulitele (bascula, tendoane, mosorel) cand masina este semiincarcata excl.gif

Mai recomand ca la punerea conductelor de cupru la sistemul de franare sa fie adaugata si ceva vaselina, in mod special pe sub "piulita".
nelu_1985
...holender... respekt.gif
Adrian_Boy
Cum fac sa am de rezerva niste garnituri de la cilindrii receptori, exista in magazin modelul mare (break) ?
nelu_1985
exista, da-ti recomand garnituri etrieri de la piese auto import. In lista lu yohny de pe topicu lipicios am gasit asta

edit...pozitia 59,60, ai garnituri
Adrian_Boy
Ce bine ar fi sa se stie si un pret biggrin.gif
Pana acuma se prezinta bine, pentru ca sunt echipati cilindrii cu garnituri rolast, dar nu stiu cat o sa mai tina si zic sa am cel putin un set acolo se de rezerva wink.gif
Adrian_Boy
Arcomp la 2,5 lei ... pare mult prea ieftin sad.gif ca pun dalea.
nelu_1985
tin cam 1 luna maxim, se coc repede
panter1
QUOTE(Didy @ 17 Mar 2009, 19:25)
Am luat o groapa din plin, de fapt un fel de sant de dimensiuni mai mici care era pe toata latimea drumului, am observat prea tarziu, masina grea, si mi-am indoit axul din punte banuiesc, pt ca roata de pe spate imi sta un pic inclinata. Intrebarea mea: Cum se schiba puntea spate, e un proces complicat? Ce reglaje necesita?
Multumesc anticipat!
*


Jantele tale cum sunt dupa luarea acelei gropi? Sunt curios daca s-au strambat si iti vibreaza masina la viteza mare. Pe fata ar trebui sa tremure volanul iar daca e pe spate se simte urat cum parca se scutura caroseria si vibreaza cu totul. Eu sunt patit, am luat un sant si gata janta, a trebuit sa merg cu ea la indreptat, cum treceam de 90 in sus incepea "dansul" biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.