Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme semnaliazare dreapta fata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionut00
Nu-mi merge semnalizarea dreapta fata in spate dreapta merge dar palpaie repede in bord se aude asa ca un chitzait cand semnalizeaza (am verificat sigurante , am schimbat becul din fata ,am verificat cabluri nimic , avariile merg dar fara dreapta) acum mi-am adus aminte ca a inceput sa nu mai mearga dupa ce am stat cu avariile vreo 2 minute posibil sa fie de la butonul de avarie ca am inteles ca trec multe fire pe acolo . Ms de ajutor
Minel
Dar becul ala , l-ai verificat huh.gif
ionut00
da are taicamiu o vreajeala care se leaga la baterie si e ok si becu vechi si asta nou
Nerro
salut as avea si yo o problema ....nu mai merge semnalizarea deloc nici pe aripi nici in fata nici in spate .....am verificat sigurantele....becuri...nu stiu ce sa mai fac....ce sa mai verific? ma poate ajuta cineva?
B-03-YHD
QUOTE(ionut00 @ 18 Mar 2009, 08:33)
Nu-mi merge semnalizarea dreapta fata in spate dreapta merge dar palpaie repede in bord se aude asa ca un chitzait cand semnalizeaza (am verificat sigurante , am schimbat becul din fata ,am verificat cabluri nimic , avariile merg dar fara dreapta) acum mi-am adus aminte ca a inceput sa nu mai mearga dupa ce am stat cu avariile vreo 2 minute posibil sa fie de la butonul de avarie ca am inteles ca trec multe fire pe acolo . Ms de ajutor
*


Vezi dca ai masa la becul respectiv. Poate ai doar + si d-aia nu merge.

QUOTE(Nerro @ 19 Mar 2009, 12:16)
salut as avea si yo o problema ....nu mai merge semnalizarea deloc nici pe aripi nici in fata nici in spate .....am verificat sigurantele....becuri...nu stiu ce sa mai fac....ce sa mai verific? ma poate ajuta cineva?
*


Ai releul de semnalizare ars. Schimba-l.
Nerro
cam cat ajunge un releu semnalizare?
Mr_Devil83
maxim 30 de lei.
ionut00
Problema rezolvata , era de la sigurante si niste becuri care mergeau dar nu se potriveau ceva de genu` oricum s-a rezolvat cu un electrician. Ms de help
Nerro
am cumparat releu semnalizare l-am montat si cand am dat drumul la avarie a inceput sa iasa fum din releu si nu a mai mers....sa ars..... ce sa mai fac....astept pareri
Nerro
ma ajuta si pe mine cineva in problema cu releu semnalizare? merci
Merced
Pai daca oi fi luat releu d-ala de doi lei chinezesc, de zici ca-i facut din carton nu ma mir ca a iesit fum. Sunt mai multe de verificat la semnalizari, daca are cine sa te trimita la un electrician bun mai bine te duci sa-ti verifice, ca e chinu' dracului sa umbli tu.
Nerro
am rezolvat am cumparat un releu electronic si l-am montat in prima faza nu am mers dar am schimbat 2 fire intre ele si a mers ....plus un bec schimbat pe fata:) merci pt pareri.
alexandrusiri
salutare.am si eu o problema la o dacie 1310.astazi in timp ce mergea cineva cu masina deodata nu a mai mers semnalizarea pe nici o parte.avariile merg,semnalizarile merg atunci cand se pune alarma si cand sunt portierele deschise dar daca merg cu ea si vreau sa semnalizez nu merge.aveti idee de ce,sau de la ce ar putea fi?va multumesc
bygy007
butonul de avarii defect , alimentarea releului (care se face tot prin butonul de avarii) sau o siguranta nasoala (dar in cazul asta nu mai merge nici turometrul) sau un fir iesit de la regleta +contact
alexandrusiri
deci toate problemele au aparut dupa ce am montat o alarma+inchidere centralizata.prima data a facut figuri semnalizarea de pe dreapata spate-cand mergea cand nu mergea,cand clipea normal cand clipea prea repede.apoi m-a sunat ieri si mi-a zis ca in timp ce mergea i-au murit semnalizarile. o sa verific azi sigurantele,dar mai departe nu stiu cum sa verific decat prin inlocuire.aaa si ce e aia "regleta + contact"?

<span class='edit'>12 Apr 2009, 10:15:</span>
am descoperit mai devreme ca nu mai functioneaza nici avariile.dar cand pune alarma semnalizarile clipesc.ce ar putea fi in neregula----butonul de avarii sau releul de semnalizare?

12 Apr 2009, 14:10:
s-a rezolvat.era siguranta arsa.s-a inlocuit si acum merg toate.
bygy007
sint mai multe aspecte , alarma pt semnalizare cite iesiri are? , daca are 1 trebuiesc montate 2 diode , clipirea pe alarma se face din alarma , nu are treaba cu partea de semnalizare din masina eu zic sa verifici butonul de avarii
ionutfg
Ca doar traim in romania: am luat un releu semnalizare special pt scuter si l-am montat corect si a scos fum si m-am dus si am dat 30 lei pe unu auto si merge de rupe dar pe dreapta palpaie repede si pe stanga normal.Ce poate sa fie ? sa fie un bec de putere mai mica pe o parte?
dasile
Sal tuturor, si eu am probleme cu avaria si semnal stanga , nu se mai aprind, releul caraie la avarie si putin la semnal stanga. Daca las avaria un minut incepe sa se topeasca releul si se incalzesc firele , chiar si la buton. Becurile sunt ok toate. Care sa fie problema?


12 Apr 2009, 18:54:
Am rezolvat facea scurt la un fir smile.gif
bygy007
QUOTE(ionutfg @ 12 Apr 2009, 18:02)
Ca doar traim in romania: am luat un releu semnalizare special pt scuter si l-am montat corect si a scos fum si m-am dus si am dat 30 lei pe unu auto si merge de rupe dar pe dreapta palpaie repede si pe stanga normal.Ce poate sa fie ? sa fie un bec de putere mai mica pe o parte?
*


sau un bec care nu functioneaza pe partea care merge mai repede
ionutfg
toate merg dar pe dreapta palpaie repede
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.