Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: baterie sparta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
baranga
dupa cum spune titlul topicului am o baterie de 70A care a fost sparta putin si a curs electrolitul de la un element;am completat cu electrolit acolo unde a curs pana a ajuns la nivel,dar am constatat ca tot mai curge(foarte foarte putin...in 5 minute fece o picatura mica cat varful la batul de chibrit,sterg si reapare)
eu ma gandeam la poxipol si sa golesc tot electrolitul din baterie;mai am vreo sansa daca o golesc de electrolit si dupa aia il pun la loc sa mai am baterie???
mentionez ca acum am bateria pe masina si invarte de rupe;
Mr_Devil83
daca poxipolul rezista la acid sulfuric da.

Eu as incerca sa folosesc un pistol de ala de lipit plasticul, care topeste plastic. Am o vaga impresie ca poxipolul nu e imun la acizi.
baranga
cu pistol de lipit am incercat si curge huh.gif am decupat bucatele de plastic din aceeasi baterie si le-am topit...degeaba....
Mr_Devil83
atunci incearca poxilina sau poxipol. concentratia de acid sulfuric e mica dar poate te tine carpeala.
Tiberiu-Andrei
Da cum a aparut gaurica aia? blink.gif
O lipitura cu plastic topit facuta cum trebuie ar trebui sa tina!
v_razvan_c
Incearca sa carpesti cu bagheta termoplast, tot cu pistolul de lipit, plasticul ala nu mai merge topit...

Ziceai ca are 70A, am si eu una de 77A (e si recomandata pentru diesel), merge s-o pun fara sa modific ceva, gen sa schimb alternatorul sau releu etc...
B-03-YHD
Sa topesti niste plastic pe acolo, cara sa acopere o suprafata mai mare decat gaurica aia, dar eu stiu daca tine la acid lipitura...
krapcarasu
am avut o baterie sparta si am lipit in 3 puncte cu pistolu de lipit un petec din capac de crema cit sa stea , dupa am pus in vreo 3-4 rinduri pe marginea peticului picatura .Peticul era mmult mai mare ca gaura si am lipit fara acid in element
neamtzu25
binenteles ca asta e prima treaba sa fie fara electrolit,si vezi ca mai sunt niste adezivi f buni de la BIZOON cu 2 tuburi care le amesteci ca la poxipol,,ar trebui sa tina,eu folosesc poxipol f mult si sunt multumit ptr ca lipeste pana si tevile din casa de palstic si presiune e destul de mare(2,3 bar)...slefuiesti inatai cu smilgher acolo,degresezi cu puti diluant sau benz ,amesteci cam un sfert din fiecare tub de poxipol vreo cate va min si aplici;lasi vreo jum de ora si dupa aia pui electrolit ...sper sa ti iasa ca e pacat de bateria aia mai ales daca e noua cat de cat,,eu am de 65 de amperi caranda si invarte motoru dim del zapaceste+rotor nou la electromotor.....bafta
argon
daca nu supureaza dintr-o crapatura, poti lua un holsurub mic/scurt, il incingi la aragaz si il insurubezi rapid pe unde picura, si nu te mai atingi de el. Cu grija sa nu faci mai mult rau decat bine. Chiar daca nu etanseaza, dupa ce ai largit gaura pui pe filet poxipol, si il insurubezi asa.
roland
Nu ar fi mai simplu sa cumperi alta? Serios...
argon
ba e foarte simplu, dar daca asta e buna si se poate face, poate nu-i cresc banii in ghiveci pe balcon.
os
Asa e. Dar eu mai am o intrebare: unde se duce acidul ala care se scurge, si ce mai corodeaza el de bucurie ca a scapat in libertate.

Cu alte cuvinte - e posibil (probabil?) ca neinlocuirea sa provoace mai tirziu cheltuieli si/sau necazuri mult mai mari. De aceea eu pledez pentru:
1. scos de la pozitie bateria cu bacul fisurat;
2. analiza atenta a posibilei coroziuni
3. curatare/spalare abundenta (cred ca apa si sampon auto (care cred ca e usor bazic, dar e de verificat aceasta opinie) ar trebui sa fie de ajuns
4. baterie noua.

Banii nu dau afara din casa pe nimeni (cel putin pe nimeni dintre cei pe care ii cunosc eu), dar asta e - shit happens, si sa ai masina costa.
argon
daca nu se poate face sa nu mai scape, nu a zis nimeni sa o pastreze, trebuie alta.
roland
Fix ce vroiam sa zic. Lipitura poate sa nu tina si te trezesti cu alte pagube. Vorba aia cu "suntem prea saraci sa cumparam ceva ieftin"...
vdaniel
incearca sa topesti putina smoala si sa pui pe spartura
panter1
incearca sa topesti practic dintr-o bucata de plastic tot din acelas matertial ca pereti bateriei si sa o picuri ca ceara unei lumanari pe acea gaura dar picatura sa fie din plastic topit.. si ar trebui in felul asta sa se lipeasca deoareca plasticul lichid va intra si in gaura nu numai pe deasupra ca in cazul unui lipici tip poxipol care e gros si nu cred ca e imun la acid,iar acolo inainte de "operatie" sa cureti bine cu ceva gaura sa nu aiba urme de acid ca plasticul nu face priza cu acidul, deci.. curata bine inainte smile.gif succes
ydaniel
inainte de '89 se practicau diverse reparatii/inlocuirii de elemente ale bateriei.
ia una noua de calitate si gata:)
panter1
e trist totusi cand arunci poate o bunatate de baterie doar pentru o gaurica.. vezi totusi poate merge cu picatura de plastic topit smile.gif si spune-ne ce ai rezolvat.Poti topi o bucata de plastic intr-o lingura pe care nu o mai folosesti, o bagi in foc sau deasupra aragazului pana plasticul devine lichid.. apoi picuri pe baterie fix in locul unde e gaura, dar nu o tii mult ca ia si foc plasticul din lingura.. trebuie un plastic care sa reziste "chinul". Sau o alta metoda e sa iei pistolul de lipit(acela pe care il folosesc electronistii pentru fludor) si daca e o gaura mica poti deforma plasticul de langa gaura in asa fel incat sa vina pe gaura. Succes

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.