Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Harait in timpul mersului
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
baniiro
Buna Ziua tuturor,
Problema mea este urmatoare:
In timpul mersului (de pe la 20-30km/h in sus) incepe sa se auda un harait (din ce in ce mai tare in ultimele zile), chiar si daca scot din viteza, chiar si daca tin ambreiajul calcat (nu neaparat in curbe, ci si pe drum drept)). Am crezut ca este de la planetare (desi, cum am zis, haraie-nu bate), dar jocul este destul de mic in planetare). Poate cineva sa-mi spuna ce poate fi? Se simte si la picior haraitul, si se si aude destul de tare. Posibil lipsa ulei in cutia de viteze? O sa incerc sa verific astazi (desi nu stiu unde gasesc un canal sau o rampa). Altceva poate fi?
Multumesc,
AF.
nelu_1985
rulmentii
baniiro
Rulmentii au fost schimbati acum 9 luni (inainte de revizie)....sa se fi dus asa repede?
B-03-YHD
Placute sau ceva pe la frana, ulei cutie, tabla aia de protectie de la roata (daca atinge aia de janta zici ca tragi conserve dupa tine) si ma mai gandesc. Verifica mai intai astea.
baniiro
Haraitul nu este continuu....este cu o pauza de citeva fractiuni de secunda (mai mult sau mai putin) functie de viteza masinii....
B-03-YHD
Mie asa imi facea de la rahatul ala de tabla. Nu e cutia. Nu e vorba de nici un fel de rulment. Aia fac continuu. Gandeste-te le ceva stramb sare se invarte si atinge din cand in cand. Dupa cum zici tu e ca la roata de la bicicleta, cand e descentrata si loveste in sabotii de frana. Har, har, har... Poate fi tabla aia. Baga o surubelnita prin gaurile alea de la janta si impinge si vezi ce se intampla (sau da jos roata si uita-te la protectia aia. Eu am dat-o jos la o roata si nu are nici pe dracu. Daca erea rulment sau ulei cutie era haaaaaaaaaaaaaaarrrrrrrrrr....
crissoo7
exact aceleasi simptome aveam si eu, cand am ramas fara ulei de cutie. La mine se pierde foarte mult, si cand raman fara huruie exact cum ai zis tu. Verifica si tu uleiul, si daca nu ai, pune si n-o sa mai huruie. Bafta
baniiro
QUOTE(crissoo7 @ 19 Mar 2009, 12:21)
exact aceleasi simptome aveam si eu, cand am ramas fara ulei de cutie. La mine se pierde foarte mult, si cand raman fara huruie exact cum ai zis tu. Verifica si tu uleiul, si daca nu ai, pune si n-o sa mai huruie. Bafta
*



Am completat uleiul din cutia de viteze (a mai intrat cam 0,8l).....Haraitul este acelasi sad.gif
O sa ma uit astazi si la rulmenti.....
Merced
Eu nu mai aveam ulei de cine stie cand, azi mi-au intrat aproape 2 litri in cutie. Si nici nu haraia, decat in marsalier, mecanicu' se crucea cand a auzit ca merg cu ea asa de luni de zile si ca inca mai merge, chiar foarte bine. Mie imi placea fara ulei, parca intra mai usor in viteze decat acum cu ulei. radmasa.gif
baniiro
QUOTE(Merced @ 20 Mar 2009, 16:06)
Eu nu mai aveam ulei de cine stie cand, azi mi-au intrat aproape 2 litri in cutie. Si nici nu haraia, decat in marsalier, mecanicu' se crucea cand a auzit ca merg cu ea asa de luni de zile si ca inca mai merge, chiar foarte bine. Mie imi placea fara ulei, parca intra mai usor in viteze decat acum cu ulei.  radmasa.gif
*


Din cate am citit pe aici , se "descurca" si cu o cescuta de ulei......de aia nu ai avut probleme wink.gif dar....totusi.....de unde am haraitul?
al1n
mie imi haraie franele cateodata ingrozitor, cred ca ar fi de la saboti care au insertii de metal si daca prind cumva praful acela care zici ca e rugina huruie ingrozitor. astazi imi huruia doar cand trageam drreapta de volan de am zis ca sa dus rulmetu, numai ca nu a mai facut deloc asa dupa 5-10 min.acu...vezi si tu incepand cu rotile fata ca poate placutele nu sunt uniforme si mai ating, daca zici ca se simte la picior.
baniiro
QUOTE(baniiro @ 20 Mar 2009, 14:08)
Am completat uleiul din cutia de viteze (a mai intrat cam 0,8l).....Haraitul este acelasi sad.gif
O sa ma uit astazi si la rulmenti.....
*


Rulmentii cred ca-s ...OK adica roata libera (ridicata) nu are joc
Totusi, roata stinga se invirte usor cam 1/4 tura apoi f greu( si se si aude ceva hirsait)....sa fie discul de frina?
al1n
sa nu fie ovalizat discul...
baniiro
QUOTE(baniiro @ 20 Mar 2009, 20:40)
Rulmentii cred ca-s ...OK adica roata libera (ridicata) nu are joc
Totusi, roata stinga se invirte usor cam 1/4 tura apoi f greu( si se si aude ceva hirsait)....sa fie discul de frina?
*


GATA....rezolvat problema: Rulmentii stinga fata dusi (bile ciobite)---- problema cauzata de fulie (schimbata anul trecut) care era bucsata si strunjita.....se pare ca nu a iesit ok cota de rulment....si a fortat in rulmenti.....
...multumesc tuturor ptr ajutor....Bafta!
PH-06-BOA
Fuzeta , intai se centreaza pe strung, se incarca electric, si apoi se prelucreaza. Nu se incarca jos ca apoi sa se centreze, ca nu vor mai fi repere reale.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.