Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Resetare kilometraj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alin12
De cand am cumparat masina am o problema, minora la inceput, dar acum as vrea sa o rezolv.
Nu pot reseta kilometrajul. Am varianta cu buton care se apasa. Cand apas pe el, se invart putin cifrele, dar nu deajuns ca sa ajunga la 0. Am apasat mai tare, am batut am tipat. Nimic sad.gif . As vrea sa rezolv fara sa demontez bordul sau ceasurile. se poate?
kog
tre sa apesi si sa invarti de buton, ca nu e ca la magnetofoane wink.gif
alin12
La modelele precedente(aka <99) trebuia sa invarti de buton. Buton de genul ala, am la reglatul intensitatii luminii din bord. offf... cred ca o poza ar face toti banii. Cred ca maine am sa fac o poza dry.gif

pana vin maine cu poza... sper ca proprietarul sa nu se supere, dar e genul asta
kog
eu nu stiam ca se poate reseta kilometrajul... doar ala mic de 999,9 km cu o rola rosie se poate reseta.
alin12
pai despre ala vorbesc
jews
QUOTE
pai despre ala vorbesc

se numeste jurnalier si se reseteaza apasand si rotind in acelasi timp de butonul incercuit in poza.
argon
trebuie sa demontezi sa vezi ce-i acolo, nu ai cum altfel, ma mir ca inca iti mai inregistreaza ceasul de jos..
kog
da' de ce sa nu inregistreze?
alin12
ce sa demontez?
argon
ceasurile, se scot de acolo pe dedesubt, ansamblul ala se desface in doua, adica partea cu geamul se demonteaza, si kilometrajul se scoate desfacand cele doua suruburi de langa stutul unde intra cablul. Mai departe nu stiu daca e reparabil, da' nu ai cum afla altfel, doar daca desfaci.
RazWan
biggrin.gif Merge resetat si cel mare doar daca il demontezi!...
neamtzu25
sal,
eu am ceasi problema si de reseta!nu vrea deloc jurnalierul;kilometrajul cel mare mi sa resetatat singur cand a aajuns la 99999;dac reusesti dai un reply sau un pm te rog;eu l-am desfacut dar nu vrea sa sara rotitele,axul de afara e verical si transmite o miscare unei rotite ce este fixata de axul ce sustine si micile rotite cu cifre,undeva are o piedica,un arc,o siguranta si aceea trebuie sa de deschia at cand rotesti de ax,dar la mine n-a vrut...nu e chiar asa necesar daca merge bine cel de sus....bafta
alin12
Asa arata butonul de resetare. Daca e sa il rotesc, se roteste in gol, nu ajuta cu nimic.
Daca e sa apas, se invart putin cifrele. Insemnand pana pe la 200 si ceva, nu ajunge pana la 0. Daca ar fi o alta varianta decat desfacutul sad.gif .
Daca nu, astept caldura si il desfac.
argon
poti sa-l rotesti pana maine, ala se apasa, si nu exista alta varianta, trebuie vazut poate nu mai calca bine parghiile alea.
Mr_Devil83
trebuie sa-l desfaci si sa vezi tamburii aia de plastic cat de uzati sunt.
Tiberiu-Andrei
Ehe,la al meu nu mai merge nici unul.Cel de jos de cand o am zice pas,cel de sus a mers o vreme iar acuma merge cum are chef.L-as repara cat mai curand ca in 2-3 zile termin de facut si montat motorul si n-ar strica sa vad cat parcurg......mai ales pe perioada rodajului.
Avand in vedere ca in partea ceasului cablul in verific usor,se poate ca, cablul sa fie stricat in partea dinspre cutie?
kog
da, se poate. Problema ar fi daca s-a stricat mufa aia in care intra capul in cutie...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.