Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Completare Ulei Cutie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
DaciaPower
Va salut.


Am si eu o problema cu daciuta mea. Imi pierde ulei pe la cutie (mai exact pe la simeringul de la "selectorul" de viteze sau cum ii zice) vreau sa-i mai pun ulei, dar nu stiu cum pt ca nu am bidonas din acela special.
Ms anticipat!!!
aditã
se mai poate cu seringa dar e chinul dracu! tongue.gif
Merced
Gaseste o bucata de teava suficient de subtire sa intre in busonul de completare, bonteste-o la un capat bine de tot, bag-o prin dopul de la sticla de ulei cu care completezi si insurubeaza dopul. Si torni cu aia asa, chiar daca o sa dai si un pic pe langa, daca bagi ulei penal de care am pus si eu azi din lipsa de finante, n-are de ce sa-ti para rau de 100 ml.
DaciaPower
nu prea e penal.. e Castrol EP 80
O sa incerc cu teava chiar daca pierd un pic asta e...
Poate mai vine cineva cu vreo idee.
Mi-a mai zis un prieten ca se mai poate baga pe la sonda de mansalier cu furtunul dar nici el nu stia exact.
cristio_79
Daca mergi la cel mai penal service nu iti ia mai mult de 5 lei (hai 10) sa-ti completeze putin. Si nu te mai umpli tot de ulei, nici nu te mai bagi pe sub masina.
Merced
Si aia tot la fel ar face, unde crezi ca am vazut "metoda"? tongue.gif
slaiciprian
dop de carioca, infipt intr-un dop de sticla de plastic de juma de litru. dupa doua ture de metoda asta devii expert, nu mai pierzi. oricum, si incepator e greu sa pierzi 100 de grame. la cine am vazut eu prima data avea o mufa din aia care vine de pe fisa pe bujie, dar merge si cu capacul de carioca.
cheie de 10, de desurubat surubul de pe laterala cutiei.
si o patura ceva, sa te pui pe jos.
rotile maxim dreapta sa ai mai mult loc.
ydaniel
rampa,pompa de bagat ulei:)
frumos curat si ecologic:)
cristio_79
Cine vrea, poate sa faca o pompa de bagat ulei in cutie. Se ia una bucata cutie de conserve in care sa intre o pompa de ulei, pompa de ulei de Dacie mai veche, un furtun.
DaciaPower
mai greu cu pompa de bagat ulei... de unde pompa?
mai bine pierd nitel de cat sa ma complic cu pompe biggrin.gif
desi n-ar fii rea ideea.
Inca n-am completat pt ca azi batura niste alizee afara de ziceai ca te ia pe sus.
bygy007
sau un dop de sticla de plastic la care se ataseaza un stut , la care se atatseaza un furtun mai lung se pune la sticla se ridica sticla la motor si se baga furtunul la cutie , se poate folosi si o pilnie cu un varnis (furtun) de preferat uleiul sa fie cald b(incalzit inainte)
plsx
poate pune cineva o poza cu locul pe unde se toarna?
MojoGaby
cum te bagi sub masina(sau daca o pui pe elevator) pe partea laterala a cutiei(stanga) e un surub de 23 parca...pe acolo se baga.
Cel mai usor e cum a zis bygy007 : dupa ce dai surbul jos bagi un furtun in gaura aia , iar furtunul il scoti pe la motor si torni cu o palnie ceva.
bullet
Salut! cand aveam 15 ani am vazut si lam ajutat pe fratele meu Dumnezeu sal ierte sa bage ulei in cutie sincer nu stiu pe unde pe care surub sau sonda dar a procedat asa, a loat pompa de umflat roti cea clasica nu de picior ia scos stutu care intra in valva a ramas furtunu simplu a desfacut pompa si a turnat in ea ulei a asamblato inapoi si sa bagat sub masina sa tina furtunu unde trebuie si ma pus sa apas usor. probabil solicita 2 insi sa faca treaba asta o fi posibil si de unul singur nu stiu nu am incercat probabil o sa te murdaresti ptin de vaselina da asta e pierderile cred ca sunt minime
tzepesch
metoda mea

se poate folosi si la ulei in praguri, lonjeroane, etc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.