Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Contactor Capota
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Havvy
Salut,


Recent mi-am montat o alarma pe dacia mea aka "Bumblebee" biggrin.gif si m-am tot uitat la capota dar nu am vazut nici un contactor gen alea de la usa (cand deschizi usa se aprinde lumina in masina) si portbagaj. Vreau sa stiu daca pot sa pun tot unu de acela sau trebuie neaparat contactor special de capota... si o poza daca se poate cum arata ala si unde trebuie montat wub.gif


10q cheers.gif
brigada_diverse
eu am vazut la o alta masina unu, dar cu tija de la buton mai lunga prin pe o margine a tablei sa fie apasat cand e inchisa capota...
Havvy
Am auzit ca este mai lunga tija... dar vroiam sa vad o poza sa imi fac o idee unde este prinsa... s.a.m.d.
alin12
Dar dc vrei sa pui si la capota? Daca ai la portiera, inseamna ca nu intra in masina ca sa poata deschide capota.
Mr_Devil83
capota de dacie o deschizi linijtit fara sa ai nevoie sa intri in habitaclu.

Si daca e bou hotul, poate sa sparga geamul cu o pietricica si intra in voie.
Havvy
QUOTE(alin12 @ 21 Mar 2009, 14:45)
Dar dc vrei sa pui si la capota? Daca ai la portiera, inseamna ca nu intra in masina ca sa poata deschide capota.
*




QUOTE(Mr_Devil83 @ 21 Mar 2009, 15:02)
capota de dacie o deschizi linijtit fara sa ai nevoie sa intri in habitaclu.

Si daca e bou hotul, poate sa sparga geamul cu o pietricica si intra in voie.
*



Daia vreau biggrin.gif
alin12
Asta depinde de mofturile proprietarului. Daca lovesti masina (nu mai zic de spart geam) iti va suna alarma, din cauza senzorului de soc. Si eu garantez ca nu este hot, care sa se chinuie sa iti scoata bateria in timp ce suna alarma.
Dar nu este o idee rea acest montaj. Succes.
Mirciulik
si cand a intrat se loveste de senzorul de soc, sau volumetric...daca e alarma mai desteapta.
ydaniel
se gasesc si separat pe la magazinele de electronice.
eu am vazut amplasata pe aripa dreapta.
Havvy
Mersi.
deceneu32
Pentru capota din fata iti cumperi contactor de la un magazin de electronice.Sa fie mai lung,parca ii spune switch-contact.Perforezi semiaripa cu un spiral potrivit si il montezi acolo.
Pentru capota din spate poti folosi sigur contactorul care aprinde lampa din portbagaj.Se afla in spatele balamalei din stanga.Daca mai e...
Havvy
QUOTE(deceneu32 @ 21 Mar 2009, 18:07)
Pentru capota din fata iti cumperi contactor de la un magazin de electronice.Sa fie mai lung,parca ii spune switch-contact.Perforezi semiaripa cu un spiral potrivit si il montezi acolo.
Pentru capota din spate poti folosi sigur contactorul care aprinde lampa din portbagaj.Se afla in spatele balamalei din stanga.Daca mai e...
*



La portbagaj este pus. La capota in fata vreau sa ii mai pun. Si inca ceva, la usile din spate ca sa le leg la bec/alarma pot sa trag 2 fire direct de la cel din dreapta fata? Cine stie?
deceneu32
Ai contactoare si la usile din spate?
Minel
QUOTE(deceneu32 @ 23 Mar 2009, 10:20)
Ai contactoare si la usile din spate?
*



Normal ,ar trebui sa aiba (eu mi-am montat cand mi-am pus alarma ) ,ca doar are alarma ....
Havvy
QUOTE(deceneu32 @ 23 Mar 2009, 10:20)
Ai contactoare si la usile din spate?
*



Nu am, o sa o gauresc si o sa ii pun. Nu asta e problema, problema este de unde trag fire si pentru alea doua usi din spate?
Minel
Pai tragi doar un fir , ca doar semnalul ii dat pe minus (-) si te legi la firul de la usile fata ! ( contactorul isi ia masa de pe caroserie )
adrianne
@Havvy:
am montat intrerupatoare pe spate direct pe usi deoarece nu am vrut sa gauresc in aripi, iar pe usa, in partea din spate a ei, langa broasca, este o gaura de vizitare in care intra butonul. Am dat gaura doar pentru a fixa butonul, cu autofiletant, iar firul vine prin usa. Daca ai nevoie, o sa fac poza.
deceneu32
QUOTE(Minel @ 23 Mar 2009, 10:21)
Normal ,ar trebui sa aiba (eu mi-am montat cand mi-am pus alarma ) ,ca doar are alarma ....
*


Are sau n-are din fabrica?Eu pe batranica mea din 1970 nu am contactoare pentru plafoniera si pe usile din spate.La vremea respectiva nu se montau.Nu trebuie sa te surprinda intrebarea mea.
Daca asunt gaurile date din fabrica dar lipsesc contactoarele,doua fire se duc la lafonierasau plafoniere,alte doua se unesc si se duc la alarma.E simplu.
Havvy
QUOTE(Minel @ 23 Mar 2009, 13:32)
"te legi la firul de la usile fata !"
*



Atat vroiam sa aud !

(contactorul isi ia masa de pe caroserie) = asta stiam ! smile.gif

10q !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.