Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Butoane geamuri electrice spate pe consola centrala
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
raduhoria
Vreau sa stiu daca se pot monta butoanele pentru deschiderea geamurilor spate pe consola centrala,ca in poza atasata si sa ramana si butoanele originale functionale(cele dintre scaune)?
Serje
Nu incap acolo.
raduhoria
Atunci in alta parte pe consola centrala ar fi loc?As putea sa pun si alt tip de butoane,mai mici?
Serje
Desfa consola centrala si in fnctie de ce butoane vrei sa pui, vezi daca ai loc, ca acolo te incurca comanda de climatizare.
raduhoria
Legaturile la fire cum ar fi mai simplu sa le fac?Multumesc Serje,am sa verific sa vad daca am loc.
CriSTI68
de ce nu faci tu in asa fel sa extinzi manerul de la usa si sa pui un panou de control gen vw bora/passat ?
raduhoria
Mi se pare mai simplu sa folosesti mana dreapta,tinand cont ca stanga in mers e mai mult pe volan,asta ar fi singura explicatie pt care as opta pt cele 2 butoane pe consola.
raduhoria
Merg montate 2 butoane inseriate,sa ramana functional si cel dintre scune si cel care vreau sa-l montez?Daca nu cum as putea sa fac legaturile?
marksman
QUOTE(raduhoria @ 26 Mar 2009, 23:58)
Merg montate 2 butoane inseriate,sa ramana functional si cel dintre scune si cel care vreau sa-l montez?


Nu.

QUOTE(raduhoria @ 26 Mar 2009, 23:58)
Daca nu cum as putea sa fac legaturile?
*



In paralel.
mariuscond
Sa aveti stingatorul la îndemâna...
raduhoria
Illusi0n,poti sa-mi explici cum sa leg firele in paralel ,eventual o schema si vreau sa stiu ,imi trebuie vreun releu ceva?
rbu_tuninq
de la fiecare pin numerotat de la 1 la 5 din spatele butonului legi inca cate un fir [in paralel pe fir/firele existente pe acel pin] si duci in aceasi ordine, respectand 1-1, 2-2, 3-3, 4-4, 5-5 la butonul care vrei sa il pui in bord

nu ai nevoie de nici un releu
bafta
vis-a-vis
Eu as face altceva. (acu' mi-a venit ideea radmasa.gif )
As face ca pe butoanele existente sa se deschida si fata si spatele.
Sa existe un al treilea buton care sa comute intre, asa cum e la reglajul electric al oglinzilor.
Mythica
QUOTE(rbu_tuninq @ 31 Mar 2009, 09:24)
de la fiecare pin numerotat de la 1 la 5 din spatele butonului legi inca cate un fir [in paralel pe fir/firele existente pe acel pin] si duci in aceasi ordine, respectand 1-1, 2-2, 3-3, 4-4, 5-5 la butonul care vrei sa il pui in bord

nu ai nevoie de nici un releu
bafta
*



Daca faci asa, in momentul in care dai vreo comanda (urcare sau coborare) vei face un scurtcircuit.

mariuscond
Dupa cum spuneam si eu...aici...
adilehanceanu
Nu cumva numai dacă dai comenzi în sensuri opuse de pe cele 2 butoane și pentru același geam? smile.gif
marksman
QUOTE(raduhoria @ 30 Mar 2009, 17:48)
Illusi0n,poti sa-mi explici cum sa leg firele in paralel ,eventual o schema si vreau sa stiu ,imi trebuie vreun releu ceva?
*



Nu stiu care este schema butoanelor si nu te pot ajuta. Ceea ce ti-am spus se bazeaza pe intuitie si e posibil sa nu fie adevarat. E posibil sa ai nevoie de releu, pentru ca atunci cand folosesti un buton, celalalt sa fie dezactivat. Depinde si de schema butonului.
rbu_tuninq
QUOTE(Mythica @ 31 Mar 2009, 13:15)
Daca faci asa, in momentul in care dai vreo comanda (urcare sau coborare) vei face un scurtcircuit.
*




dap..cred ca ai dreptate...cand actionezi unul din butoane celalalt ramane inchis
raduhoria
Daca se leaga in paralel se produce scurtcircuit,am sa incerc o varianta cu releu,astept si alte idei de realizare. smile.gif
rbu_tuninq
lasa butoanele asa cum sunt originale si va fi cel mai bine...anumite/multe lucruri originale sunt mai placute decat orice improvizatie...parerea mea
crick
Poate schema aceasta este de folos cuiva.Numerotarea este cea a butoanelor de Solenza,dar cred ca este aceiasi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.