Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: harsait pe spate
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
to_the_limit
de 3 zile am un harsait pe spate la masina,se aude la viteze mici de 20km/h sau sub..si se incetineste odata cu masina...

se aude has..has..pe un ton mai gros..

aveti idee ce poate fi?
tase
QUOTE(to_the_limit @ 25 Feb 2005, 12:14)
de 3 zile am un harsait pe spate la masina,se aude la viteze mici de 20km/h sau sub..si se incetineste odata cu masina...

se aude has..has..pe un ton mai gros..

aveti idee ce poate fi?
*



pai 1. verifica daca nu-ti atinge ceva pe roata si 2. daca nu se poate sa nu revina 100% la loc sabotii de frina si sa frece de tambur. masina merge infrinat?

o alta posibilitate este sa fi luat o groapa si sa-ti fuleze o roata. ridic-o pe cric si invirte rotile cu mina. cu ocazia asta vezi si daca vreuna e frinata.
OCEBE
varianta simpla ae fi murdarirea tamburilor/ sabotilor de frana.
viulian
Un rulment pe duca ? La mine se auzea mai mult un harait, dar depinde cum aude ficare pana la urma. Testul pentru rulment e simplu se ridica masina pe cric si se invarte roata..
Teoretic ar trebui sa se invarta fara sa aibe un zgomot anume
SOR
probabil e de la frana...pune pe cric masina cu fiecare roata invarte de ea si`n stanga si`n dreapta si vezi daca "harsaie" ... daca da desfa tamburul si vezi in ce stare sunt sabotii
to_the_limit
aha,10x guys,deci poate fi un rulment...

masina nu simt deloc sa mearga infranata,si stiu faza asta cum se manifesta ca am avuto infranta de la etrier pe fata...

deci sa ma ganesc la rulment,saboti(uzati..sau ce?)..murdaria ar trebuia sa se duca in timp zic eu ..

da daca o ridic pe cric si se invarte anapoda cum imi dau seama ca e rulmentul..?

ce inseamna sa fuleze o roata?
tase
QUOTE(to_the_limit @ 25 Feb 2005, 13:03)
aha,10x guys,deci poate fi un rulment...

masina nu simt deloc sa mearga infranata,si stiu faza asta cum se manifesta ca am avuto infranta de la etrier pe fata...

deci sa ma ganesc la rulment,saboti(uzati..sau ce?)..murdaria ar trebuia sa se duca in timp zic eu ..

da daca o ridic pe cric si se invarte anapoda cum imi dau seama ca e rulmentul..?

ce inseamna sa fuleze o roata?
*



adica axa de rotatie sa nu mai fie in prelungirea puntii. sa aiba "opturi", ca la bicicleta. se poate indrepta dar mai bine o schimbi.

daca cumva sint blocati sabotii (de fapt pistonasul) 99% intra aer in circuit si pedala de frina e moale si "prinde" jos. e cazul?
BOBINATOR
Am observat si eu o problema asemanatoare dar la mine scartaie doar cand pun frana ,ca un scartait metalic!De la ce ar putea fi ?
to_the_limit
nu prinde jos..dar in seara asta cand am franat ..am depistat un zgomot care se manifesta odata cu franarea..harsaia....sigur are legatura....
dacis
Acum cateva zile am avut o intamplare nefericita: incercand sa parchez masina si dand cu spatele, cu viteza mica asadar, am intrat cu roata din stanga spate intr-o gaura de canal descoperita si nesemnalizata si am iesit de indata fara nici un fel de problema. Totusi, coborand sa vad in ce intrasem am constat suprins ca practic masina, dupa ce a cazut si a iesit (suprinzator de usor !) din gaura respectiva parea normala, chiar daca se izbise cu puntea spate de marginile gaurii.
Am mers ulterior la un mecanic care, fara sa o puna pe cric ci doar miscand in lateral si in diverse moduri roata, mi-a zis ca totul pare OK. De atunci am facut cateva sute de km dar de vreo doua zile constat ca atunci cand pun frana se aude un soi de harsait la roata cu pricina cand pun frana. S-o fi intamplat totusi ceva relativ grav ?
to_the_limit
ops,am patito in seara asta...
la mine in oras sa intors iarna si cum viscolea tare si ningea,am uitat de asta si cand am parcat masina dau sa trag si frana de mana si am simtit cand am traso cum s-a dus in gol parca...sau nu stiu parca sa rupt cev acolo..nu am bagat in seama si cadn ma intors peste vreo 3 ore dau sa plec si masina infranta rau tare...pe spate..

dupa cateva tentavie sia mai dat drumu dar tot infranta este...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.