Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pozitie Bobina de inductie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mstaniloiu
Am 2 intrebari simple:


Bobina de inductie este recomandabil sa stea in pozitie verticala (sau aproape de verticala) in compartimentul motor ?


Daca este in pozitie orizontala este mai dezavantajos ? (Asa mi-a spus un mecanic)


Va multumesc anticipat pentru raspunsuri, va rog postati numai daca stiti ceva concret.

Nu postati link-uri sau alte subiecte off-topic.


Multumesc,
argon
daca sta orizontal ramane o zona neacoperita de ulei, si sansele sa se prajeasca sunt mai mari.
djasu82
de obicei bobina trebuie sa stra in pozitie verticala fiindca se raceste mai bine .
mstaniloiu
Multumesc de lamurire.

Mai am o nelamurire:

Bobina de Tico, este mult mai buna, se potriveste direct la Dacia sau cu modificari ?

Cum as putea sa gasesc si eu o bobina de Daewoo Tico? google.gif


Numai bine,
vi_escu
E mai buna (are circuitul magnetic inchis deci randament mai bun), impreuna cu o aprindere electronica chiar se simte.
Cauta pe la dezmembrari.
krapcarasu
bobina de tico se foloseste cu rez aditionala
ydaniel
ia mai bine bobina noua de iame si aprindere electronica AT011 si gata:P
mstaniloiu
Ce inseamna "bobina de iame" ?
intrebare.gif
slaiciprian
iame e numele fabricii
diaconuliviu
de la Intreprinderea de Aparataj si Motoare Electrice
Mr_Devil83
la anu or sa puna astia si motor de tico pe 1300.

tico nu are aprindere electronica cumva?
mstaniloiu
Comentariu 1: Probabil ca are si Tico aprindere electronica, necazul este ca isi ia comanda pentru scanteie de pe volanta (cel mai probabil).

Comentariu 2: In legatura cu motorul, este destul de mititel pentru o Dacia Berlina unsure.gif

Daca mai aveti idei si recomandari de bobine (si de unde sa le achizitionam , eventual preturi) va rog sa postati aici.

Multumesc !
diaconuliviu
Tico are amplificator de scinteie cu reluctor si circuit de prag; din cauza reluctorului si aprinderii are Dwell variabil (creste cu turatia); isi ia semnalul de aprindere chiar din "delco" (cel mai probabil, 100%). Si bobina de Tico are in circuit rezistenta aditionala.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.