Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vopsire solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
ATI
A vopsit cineva total masina?Eu o am din 2004 si deja are rugina,am o usa lovita usor.
Vreau sa o vopsesc pe toata ..si vreau sa-i schimb culoarea din perla in gri metalizat (cel de la Renault).
Are careva idee cam cit costa vopsitul in aceasta conditie?
Mersi
Alexu7
o vopsire profesionala de care sa fii multumit, te costa mai bine de 1000 coco smile.gif
vezi tu daca mai merita !
Solenzul
Am auzit de la cineva ca pretul unei vopsiri complete este aproximativ de 25000.
Un pret destul de mare dar apoi masina va arata ca atunci cand a iesit de pe poarta uzinei.
marius80_eugen
Nu va arata ca atunci , dar va arata mai bine , cu mult luciu . Intrebarea mea este alta : se merita ?
Ce te faci cand incep sa apara iar zgarieturi , troznituri si alte bucurii de la idiotii care si-au luat carnetul cu spaga , habar nu au sa parcheze masina si care , ca de obicei nu-si asuma responsabilitatea prostiei lor fara margini si fug de la locul trozniturii ?
Te mai gandesti atunci ca a meritat sa dai 25 mil pe vopsit ?
andri1940
Nu stiu daca 2500 lei e un pret corect, dar se merita sa nu ai nicio zgarietura pe masina.

A mea cel putin nu are asa ceva, in schimb ma dispera felul cum se decojeste vopseaua de pe spoiler si bara spate.

In fata am rezolvat anul trecut la un vopsitor, dupa ce am lovit un caine cu coltul barii si a crapat vopseaua si mai rau. I-am dat vopsea si ce i-a mai trebuit si 20 lei si a rezolvat-o.

Trebuie sa repet figura cu bara spate cat mai curand, dar parca nu as da 70 lei pe o cutie de vopsea doar pentru cateva locuri unde se vede negru in loc de gri tongue.gif
gabyu
nush dak sa mai posatat nam vazut da dak da poate imi da cineva un linkLP......ce vopsea e mai buna aia pe baza de apa sau de diluant?....ca am facut accident si tre sami vopsesc aripa....deci?biggrin.gif....ms
Iulikk
QUOTE(Solenzul @ 28 Mar 2009, 23:09)
Am auzit de la cineva ca pretul unei vopsiri complete este aproximativ de 25000.
Un pret destul de mare dar apoi masina va arata ca atunci cand a iesit de pe poarta uzinei.
*



Daca e 25 000 (250 de milioane) e scump al dracu'. Daca e 25 de milioane si masina arata chiar asa naspa... eu cred ca merita.
augustin87r
Pana la urma, in cazul masinilor, cea mai buna e culoarea alba, adica cea mai ieftina (sau rosu, orice nemetalizat). Si mie mi se pare foarte mult 1000 euro vopsitul. De ce ? Pentru ca trebuie sa faci si tu o suma de munca (sa scoti tot ce nu vrei sa fie vopsit - fete usi, parbriz,luneta, faruri, stopuri etc....)---
comnic5
QUOTE(gabyu @ 30 Mar 2009, 19:25)
nush dak sa mai posatat nam vazut da dak da poate imi da cineva  un linkLP......ce vopsea e mai buna aia pe baza de apa sau de diluant?....ca am facut accident si tre sami vopsesc aripa....deci?biggrin.gif....ms
*


Vopseaua pe baza de apa este obligatoriu protejata de un strat (2-3) de lac 2k care este foarte rezistent. In caz de zgarieturi se poate retusa doar cu lac in caz ca nu a penetrat pana la vopsea. Eu optez pt vopseaua pe baza de apa + lac, insa este mult mai scumpa ca cea pe baza de diluant si lac incorporat.
gabyu
aha ms
andi306
stie careva ce cod de culoare sa caut si eu pt o solenza rosie? prezinta pe alocuri ciobituri zgarieturi si vreau sa o retusez, da cu o culoare cat mai apropiata smile.gif. daca ati recomanda si o marca anume mai bine, deasemenea si un lac ceva.
tataiedaciotul
Rosu :passion 021D;toreador TE21B
rratzoiusexos
despre polish ce parere aveti?se merita sa dai intre 150 si 200 de ron?a facut cineva?ce alte solutii pentru indepartarea zgarieturilor si remedierea zonelor cu rugina ati mai gasit.eu am verde metalizat.exista spray uri pt vopseaua asta?
gabyu
spray-uri exista sigur pentru orice culoare cred:)).....dar cu petele de rugina nu cred ca le pui capat...ca daca nu le cureti vor reaparea destul de repede ....de polish nu stiu ce sa zic din cate am auzit sar merita...smile.gif (nu si pentru petele de rugina ca am zis si mai sus nu prea ai ce sa le faci...curatate si revopsite cu lac cu tot ce trebe...)tongue.gif
Python
Salut , are cineva idee cat ar costa o vopsire cu un negru mat ??
Solenzul
Cam tot atat, cred ca maxim 4.000 lei ar trebuii sa coste. Dar totusi... negru mat... iti dai seama cum se face vara in ea daca o lasi la soare? A mea e albastra si vara e cuptor, ma mai frige si volanul ... In plus pe negru se va vedea orice mizerie si trebuie sa o duci mai des la spalat si sa o cureti mai energic.
bogdan.mihalcea
Salut. Vreau sa mi vopsesc si eu solenza total. Stie cineva unde sa o vopsesc la un pret decent? Sau un meserias bun? In Pitesti sau imprejurimi? Multumesc.
Maiorul
Si eu ma gandesc la procesul asta pe viitor ...singura oferta care mi-a atras atentia a fost de la servicetitan.ro.ro(vezi sectiunea preturi,2500lei ) . Manopere la diferite operatiuni sunt destul de ieftine pentru marca Dacia , stiu ca iei au taxiuri si probabil ca sunt mai specializati pe marca asta .Acum nu stiu cum lucreaza ...urmeaza sa schimb ambreajul acolo .
ramsen
Am si eu o intrebare la cei ce poate au si vopsit solenza in respectiva culoare. Pot oare daca am albastru azur sa vopsesc masina in albastru otoman??(blue otoman).La anul trebuie sa vopsesc solenza pentru ca prin mai multe locuri din cauza la solutia de spalat mi a sarit lacul si arata ca naiba. M am gandit sa ii schimb culoarea din albastru azur in albastru otoman si nu stiu daca nu cumva trebuie sa respect nuanta-azur sau doar culoarea- albastru...SUCCES
PS in talon si pe cartea de identitate am scris doar ALBASTRU fara nici un alt cod pentru identificarea vopselei
flavyus1987
Eu stiu ca este permisa orice culoare ce are la baza albastru.Dar nu deriva prea mult de la culoarea albastra.Granulatii de sidef si alte artuficii nu cred ca sunt reglementate.
Iulikk
Orice albastru merge.
bogdan.mihalcea
Stie cineva cam cat litrii de vopsea intra la o vopsire *cu usile inchise* ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.