Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nuca schimbator.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alexio
Salut tuturor!

Are cineva idei despre cum se scoate nuca de la schimbatorul de viteze de la Dacia 1310 Berlina (1998)?

Am incercat ceva metode scrise si pe aici si pe alte pagini (rotire stanga-dreapta, tragere in sus, amenintare cu Rematu' etc) insa nu iese.
bygy007
cel mai bine procedezi asa : scoti de sub masina din tija care se duce la cutie scoti schimbatorul desfacind cele 3 suruburi apoi scoti ansamblul cu totul si schimbi nuca , are o siguranta (rotunda) si un arc din cite tin eu minte ca am unblat pe acolo cind mi s-a rupt maneta exact de la nuca,

cel mai bine sa o desfaci , daca nu umbli pe sub masina dar te cam chinui
Alexio
Si alta metoda fara sa dezmembrez? Cumva direct din masina... ?
argon
cum sa scoti tot ansamblul pentru nuca? blink.gif aiureala mai mare nu am auzit, nuca aia daca e vorba de aia cu care a iesit masina de la fabrica e bagata prin presare, si o usoara lipire eventual, nu are nici o siguranta, invarte cu putere de ea sa se rupa priza, si dupa tragi in sus, daca nu-ti mai trebuie o tai.
Alexio
Da e vorba de cea din fabrica si vroiam sa o schimb cu alt model care are rama la baza sa ii pun si husa ca loganul.
vi_escu
Vezi aici.
alex-mun
Desfiletezi asa cu putere. ea e bagata prin presare. Aici pt orice surubel se scriu mii de pagini inutile. Nitel biceps este nevoie si atat, este ca si cum ai desfileta un surub si in acelasi timp tragi ttare de ea in sus
SPOR LA TREABA wink.gif
argon
QUOTE(vi_escu @ 28 Mar 2009, 15:30)
Vezi aici.
*



ce sa vada acolo? omu' intreaba cum scoate nuca si voi ii ziceti sa-si demonteze masina doh.gif
popf
Nuca? radmasa.gif
vi_escu
nedumerire.gif

Inteleg, argon, sa folosesti termeni agricoli pentru treburi mai bizare! Dar sa-i zici "nuca" unei chestii care se numeste simplu "maner" zau ca nu mi-a trecut prin cap! Am crezut ca se refera la cu totul altceva. biggrin.gif



argon
m-am gandit eu biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.