Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ceas masurare compresie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tzepesch
mai, de unde pot achizitiona si eu un ces din acela pt masurat compresia???

vreau sa-l cumpar si sa-l pun in locul fiecarei bujii. nu s ma duc la nush ce service sa masoare.

daca se gasesc speciale doar de pus l masina perfect, daca nu, de unde iau un ceas si cum fac leg intre el si chiulasa?

eventual desfacut o bujie, scos electrodul central si furtunul dintre ceas si ea s fie bagat pe motul de portelan?
ydaniel
la draper.comuna pantelimon-langa moara loulis are:)
tzepesch
merci.

ai idee si la ce pret?
sorin1983
au cumva si site? o denumire mai exacta?
ydaniel
cautati cu draper.ro
au si preturi_sunati/mail.
shakaluxxxx
Dar nu exista asemenea site...cel putin eu nu am gasitit nimic.
Mr_Devil83
sare de 50 de lei?
Minel
Nu stiu de ce nu incercati sa vi-l faceti singur , aveti nevoie de , un manometru calibrat si etalonat de ( mai mare de ) > 12 bari ( eu am de 16 ) o supapa unisens pt retinerea presiunii, si o reductie care sa intre in locul bujiei ( M14x1,5 ) si furtunele de legatura .

O sa fie de mare ajutor , parerea unuia care are ... rolleyes.gif
hordeagabriel
Toti mecanicii pe la care am fost aveau ceasuri de-astea mesterite deci nu cred ca e f greu de improvizat ceva..Totusi daca nu ai ce iti trebuie mai bine cumperi unul gata facut, parerea mea..
gcondur
costa cat o Dacie blush.gif

http://www.scule.info.ro/scule-speciale,-testere-sdv.html
Mr_Devil83
da ma da aia nu vor sa le vanda. Or auzit ei ca is scumpe.
PH-06-BOA
14x1,25 . Dar de ce nu va uitati la pozele pe care le-am pus eu. O bujie fara electrod, oteava sudata de ea, pe care se baga o bila cu un arc si sa inchida pe un scaun in teava(supapa de sens), la celalalt capat al tevii sudata o alta teava de forma si dimensiunea unei valve, de care se leaga pistolul de umflat rotile, cu capatul ce se leaga la roata. Dai toate bujiile afara, montezi pe rand scula , la fiecare ciliundru , si dai la cheie. Fara sa actionezi pistolul, ai direct presiunea creata in capul pistonului, pe cadranul manometrului. E vreo 30 lei un pistol, si masori si presiunea la roti, cu el, chiar daca unii stati la bloc si nu puteti avea compresor.
Iata din nou poza:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.