Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: demontare inaltatoare spate si prelungire amortizoa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
neamtzu25
sal.anul trecut am pus inaltatoare ptr spate si am zis eu ca nu prea e cum trebe dar se las mai mult de orizontala cand era cu 2 insi in spate.acum vreau s ale dau jos dar nu stiu daca imi trebe vreo presa ceva ptr arcuri;pls niste sfaturi in mare cum se dau jos si ma gandesc sa schimb si arcurile daca tot umblu...astept sfaturi si MULTUMESC celo ce ma pot ajuta
bafta
cristio_79
Daca nu dispui de presa pentru arcuri, merge si fara, nu este problema.
- imobilizezi masina, preferabil sa tragi si frana de mana, daca nu tine, merge si fara;
- pui masina pe cric sau pe o capra (preferabil, deoarece o sa ai nevoie de cric);
- dai roata jos si o bagi sub tambur, dar doar cu cauciucul, astfel incat acesta sa calce doar pe anvelopa;
- incepi sa slabesti cricul pana cand masina se sprijina cu intreaga greutate pe anvelopa.
- iei o tubulara de 17 si o fixa cu care sa tii contra si incepi sa slabesti piulita din punte a amortizorului;
- dupa ce ai scos piulita, incepi sa ridici iar masina cu cricul, dupa care scoti roata de sub tambur;
- comprimi amortizorul la maxim (il impingi in sus), dupa care apesi pe tambur sa se lase puntea in jos si tragi de arc, iar acesta va iesi;
Pentru montare, apesi iar pe tambur sa se lase puntea in jos, fixezi arcul pe pozitia lui, dupa care ai doua posibilitati:
- bagi cricul sub punte pentru a comprima arcul si a putea sa prinzi piulita amortizorului;
- daca dispui de o ranga mai lunga si ai si un ajutor, unul baga ranga sub punte si ridica de ea, iar celalalt introduce roata sub tambur, dupa care scoti cricul sau capra si lasi iar masina cu toata greutatea pe anvelopa pentru a putea prinde piulita amortizorului.
Nu pune inaltatoare de cauciuc fara sa pui si inaltatoare la amortizoare. Acestea nu-si vor mai face cursa completa si in final le vei distruge.
Preferabil ar fi sa nu pui deloc, sa mergi cu masina asa cum a fost conceputa de catre fabricant. Cel mult poti sa iei doua arcuri noi de fata si sa tai o spira sau o spira si jumatate din ele si nu mai pui nici un fel de inaltator.
neamtzu25
ms lut ptr indicatii.eu am inaltatoare si vreau sa le dau jos ca nu-mi place deloc
inca odata ms,bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.