Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrebare, schimbator viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Mario2114
buna seara dragi solenzari!!!!am si eu o nelamurire pt ca nu ma prea pricep si mai bine intreabi inainte sa te bagi ca musca....totusi se potriveste nuca de logan prestige cu din piele cu husa pe solenza?dar acea maneta de la frana de mana de logan prestige se potriveste pe solenza???
va multumesc si scuze daca s-a mai vorbit dar nu am gasit!!!o seara buna tuturor si drumuri bune!!!!
marius80_eugen
NU stiu daca trebuie sa mai polizezi sau sa adaugi ceva material pt a sta fixa , dar cu siguranta te vei chinui sa o scoti pe cea stock .
Cel mai usor ar fi daca ai intreba la bursa pe cei care le vand , ca au avut de-a face cu mai multe masini si poate stiu ei .

Oricum daca reusesti baga raspunsul si o poza cu ce ai facut !

radiozipp - baga si tu o poza ... ca eu nu cred ca ti-am vazut-o . ( maciulia wink.gif )
radiozipp
da... se potriveste... eu maciulie de prestige am...
Banu1974
Avem mai multi ,,maciulie"...eu am mai taiat un pic din maneta,se monteaza mai greu dar merge...:
psychoo
QUOTE(marius80_eugen @ 30 Mar 2009, 23:44)
... dar cu siguranta te vei chinui sa o scoti pe cea stock ...

*



chiar asa de greu sa fie? eu asa usor am scos`o ca sa ii pun vopsea alba la indicatiile alea...trebuie doar rotita putin si tras in acelasi timp si iese fara probleme. singura chestie enervanta e ca dupa ce o montezi inapoi se roteste destul de usor deci trebuie ori lipita ori gasita solutie de intepenire
iuliano_smile
QUOTE(psychoo @ 31 Mar 2009, 09:01)
chiar asa de greu sa fie? eu asa usor am scos`o ca sa ii pun vopsea alba la indicatiile alea...trebuie doar rotita putin si tras in acelasi timp si iese fara probleme. singura chestie enervanta e ca dupa ce o montezi inapoi se roteste destul de usor deci trebuie ori lipita ori gasita solutie de intepenire
*


Eu am dat cu putin leucoplast,si acum sta perfect. Proprietaru dinaintea mea a bagat hartii, si am scoso eu din greseala.
slider2
am schimbat si eu la solenza unchiului meu nuca originala cu una de prestige. cea originala am scos-o invartind de ea, iar pe cea de prestige am "adaptat-o putin", tot dupa ce am intrebat pe forum. tija schimbatorului de solenza este o idee mai subtire decat ar trebui pentru ca maciulia de prestige sa intre fest, astfel am taiat o bucata de pexal, pe care am bagat-o inauntrul maciuliei si apoi cu totul pe tija schimbatorului. nu va intra usor, va trebuie sa apesi bine de tot pe ea, dar e mai bine ca intra asa greu ca nu exista riscul sa iasa accidental.
sonycu
Nu intra greu, cel putin la mine nu a intrat greu. Si ca sa raspund mai direct la intrebare, da, se potriveste.
marius80_eugen
Biiine , hai ca ma zgandariti sa-mi iau si eu , desi mie imi place asta , cu exceptia faptul ca nu se mai vede bine scrisul de la treapta 5-a . Sa vad pe la ce preturi gasesc .
Cea de Prestige nu va aluneca , nu va enerveaza in nici un fel ?
Banu1974

QUOTE(marius80_eugen @ 2 Apr 2009, 22:18)
Biiine , hai ca ma zgandariti sa-mi iau si eu , desi mie imi place asta , cu exceptia faptul ca nu se mai vede bine scrisul de la treapta 5-a . Sa vad pe la ce preturi gasesc .
Cea de Prestige nu va aluneca , nu va enerveaza in nici un fel ?
*


gasesti duminica in targ,la aia de la Pitesti,20 ron....
la magazine e 40-50
bnedea
Mi-am pus si eu maciulie asemanatoare cu aia de Prestige... 30 ron in Vitan (corpul e din plastic si nu imbracat in piele). E putin larga pe maneta de schimbator a solenzei. Eu am procedat in felul urmator: am mansonat maneta schimbatorului cu banda izolatoare din plastic intinsa bine sa stea strans si apoi am pus poxilina si pe schimbator si in nuca noua. Banda izolatoare am folosit-o pt cazul in care o sa vreau sa dau jos frumusetea de nuca si nu o sa am la indemana un flex. Dupa operatiile astea sta excelent si o am de aproximativ 1 luna.
Hmmm... ph34r.gif o fi fost nuca mea veche defecta dar nu m-am chinuit deloc sa o demontez.
marius80_eugen
Ultima veste : cu piele nu se mai fabrica ! Cea fara piele e 50 ron , cea cu piele , marfa rara de contrabanda e la 70-80 ron . In Vitan nu aveau nicaieri cu piele .
andr3y_yoo
QUOTE(marius80_eugen @ 8 Apr 2009, 23:34)
Ultima veste : cu piele nu se mai fabrica ! Cea fara piele e 50 ron , cea cu piele , marfa rara de contrabanda e la 70-80 ron . In Vitan nu aveau nicaieri cu piele .
*


las ca spargem un geam la logan si furam maciulia laugh.gif ...glumesc
oare de ce nu se mai fabrica cu piele?
iuliano_smile
QUOTE(andr3y_yoo @ 9 Apr 2009, 07:27)
las ca spargem un geam la logan si furam maciulia laugh.gif ...glumesc
oare de ce nu se mai fabrica cu piele?
*


Criza financiara radmasa.gif
andr3y_yoo
QUOTE(tilix_boss2008 @ 9 Apr 2009, 08:28)
Criza financiara radmasa.gif
*


vezi la tv :

criza financiara lovesti iar.....:
NU SE MAI FABRICA MACIULI DE PRESTIGE radmasa.gif
slider2
@marius_eugen sa sti ca oferta mea ramane valabila. scz de off

ontopic. mi se pare foarte ciudat ca nu se mai fabrica maciulie piele, ca totusi echiparea prestige inca mai exista, sau din motive de reducere a cheltuielilor vor renunte la anumite dotari de "lux"??
iuliano_smile
QUOTE(andr3y_yoo @ 9 Apr 2009, 11:53)
vezi la tv :

criza financiara lovesti iar.....:
NU SE MAI FABRICA MACIULI DE PRESTIGE radmasa.gif
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Asta chiar a fost buna radmasa.gif
andr3y_yoo
QUOTE(tilix_boss2008 @ 9 Apr 2009, 19:46)
radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif
Asta chiar a fost buna radmasa.gif
*


ms ms rolleyes.gif
marius80_eugen
Ultima gasita la vanzare era 70 ron ... acum ma gandesc ca la max 1 mil deja gaseam una facuta de o firma consacrata in elemente de tuning ... Oricum , m-am linistit , ca am de facut alte cumparaturi .
matesan adrian
mie acesta imi place
Slick
Dar husa de la schimbator a schimbat-o cinvea ? A mea s-a rupt rau si cu ocazia asta as vrea sa schimb si husa si maciulia cu unele de logan. Cum se socate husa ? Dar maciulia ? O sa dau o raita prin vitan zilelea astea sa vad la ce preturi le gasesc .
Offtopic : bnedea de unde ai luat cotiera si cat ai dat pe ea !
AR-18-MOS
Mai bine pune o husa din piele, facuta de unii de la Bursa, decat de Logan. wink.gif
Slick
Acum ma pun sa caut prin bursa... dar as vrea totusi ceva care sa para stock . Merci

20 Apr 2009, 13:13:
Nu am gasit nimic... ramane varianta vitan . Astept sfaturi de montare in continuare smile.gif
andreiask
QUOTE(Slick @ 20 Apr 2009, 12:13)
Acum ma pun sa caut prin bursa... dar as vrea totusi ceva care sa para stock . Merci

<span class='edit'>20 Apr 2009, 13:13:</span>
Nu am gasit nimic...  ramane varianta vitan . Astept sfaturi de montare in continuare smile.gif
*




Foarte simplu ! Maciulia invarti un pic de ea si tragi in sus in acelasi timp , iar husa de la schimbator este prinsa oarecum cu un elastic la baza . practic tragi de marginile de jos ale husei de la schimbator cu raspundere k nu se rupe nimik smile.gif
Banu1974
QUOTE(Slick @ 20 Apr 2009, 12:13)
Acum ma pun sa caut prin bursa... dar as vrea totusi ceva care sa para stock . Merci

<span class='edit'>20 Apr 2009, 13:13:</span>
Nu am gasit nimic...  ramane varianta vitan . Astept sfaturi de montare in continuare smile.gif
*


Poti incerca la o ,,pielarie" si poate gasesti pe cineva sa ti-o confectioneze...
solenza_scala
Da' oare nuca de supernova merge pe solenza? ca imi place foarte mult scrisul...
slider2
cred ca da, avand in vedere ca are o forma foarte asemanatoare cu cea de pe logan prestige. fest nu stiu daca va intra, pentru ca nici aia de logan nu intra. cand am montat-o la solenza unchiului meu, am ramas un pic surprins sa vad cat de subtiere este tija in comparatie cu cat ar trebui sa fie pentru a intra maciulia fara adaptari. vezi ca s-a mai discutat pe aici despre aceste adaptari. eu am folosit o bucata de pexal, teava din acea alba de pvc, care se pune acum pe la calorifere. era o idee mai groasa in carne decat trebuia sa fie, dar tocmai bine ca a fost asta, pentru ca a intrat fortata, si exista foarte putine sanse sa iasa accidental.
andr3y_yoo
QUOTE(solenza_scala @ 27 May 2009, 15:00)
Da' oare nuca de supernova merge pe solenza? ca imi place foarte mult scrisul...
*


mellow.gif
logic ar trebui sa intre...eu zic ca ar intra la fix...ma rog,aproape
Banu1974
QUOTE(andr3y_yoo @ 27 May 2009, 23:34)
mellow.gif
logic ar trebui sa intre...eu zic ca ar intra la fix...ma rog,aproape
*


Intra sigur.am avut eu inainte sa-mi pun de logan
andr3y_yoo
QUOTE(Banu1974 @ 28 May 2009, 10:03)
Intra sigur.am avut eu inainte sa-mi pun de logan
*


numai pe mn ma citezi radmasa.gif
Banu1974
QUOTE(andr3y_yoo @ 28 May 2009, 14:28)
numai pe mn ma citezi radmasa.gif
*


Te deranjeaza?ma voi stradui sa nu mai fac wink.gif
andr3y_yoo
QUOTE(Banu1974 @ 28 May 2009, 14:41)
Te deranjeaza?ma voi stradui sa nu mai fac wink.gif
*


nu...chair te rog sa ma citezi blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.