Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: trepideaza
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Mario 86
salutare oameni buni am si eu o mica problema cu daciuta mea ,a inceput sa trepideze din ce in ce mai tare cand plec de pe loc,acuma tre so accelerez peste 2000 de ture ca altfel face ca toti dracii,eu am zis ca e de la ambreiaj ,am observat unde e crapatura aia la motor imi ajunge ulei,se poate sa fie din cauza asta,eu cred ca mi-a ajuns ulei pe ambreiaj si de astya face asa,ambreiaju nu patineaza dar pleaca greu de pe loc si trepideaza ca toti dracii ,astept sfaturi din partea voastra
Mr_Devil83
mai degraba amestec sarac/probleme cu aprinderea sau cutia. Daca patineaza ambreajul nu ar trebui sa vibreze. Rotile nu sunt infranate cumva?
Mario 86
QUOTE(Mr_Devil83 @ 31 Mar 2009, 05:02)
mai degraba amestec sarac/probleme cu aprinderea sau cutia. Daca patineaza ambreajul nu ar trebui sa vibreze. Rotile nu sunt infranate cumva?
*


rotile merg bine verificate in service,aia de acolo mi-au zis ca am ceva pe la cutie
Mr_Devil83
deci motorul tine relanti-ul, urca frumos in ture si merge rotund da?

In mers scutura?
argon
daca tampoanele de la cutie si motor sunt OK, e de la arcurile de pe discul de ambreiaj.
Mario 86
QUOTE(argon @ 31 Mar 2009, 12:18)
daca tampoanele de la cutie si motor sunt OK, e de la arcurile de pe discul de ambreiaj.
*


argon asa mi-au zis si aia de la service ca arcurile de la ambreiaj is duse,cat ar ajunge un kit de ambreiaj?

31 Mar 2009, 12:55:
QUOTE(Mr_Devil83 @ 31 Mar 2009, 12:01)
deci motorul tine relanti-ul, urca frumos in ture si merge rotund da?

In mers scutura?
*


tine relantiu bine ,urca frumos numa ca trepideaza un pic cand accelerez
argon
ce conteaza cat e kit-ul, iti trebuie doar discul(daca restul sunt OK). Pana in 100 ron.
Mario 86
oricum si rulmentu de presiune tre sa il schimb ca huruie in draci cand e rece
alec$
seara buna .....am si eu o prb cu dacie 1310 din 93 de vreo luna imi tremura ...da nu mereu .....cand calc aceleratia .....iam schimbat bujiile ,delcou cu totu ,pompa benzina ,carburator....nu sunt noi sunt de la remat ....dar tot degeaba .....cate o data isi revine si nu mai tremura da pt putin timp (o zi doua)si dupaia incepe imi face masaj......imi puteti da un sfat care are cunostinte in mecanica sau ati patit asa...a si am uitat sa spun ....si uneori cand nu mai tremura imi da in nas ....de parca as ramane fara benzina ....
dani mdi
am si eu o intrb care poate sa ma ajute...la ralanti majina trepideaza knd accelerez putin merge foarte bine,imi afuma bujiile am am curatzat filtur de benzina,filtrul de la carburator,jiglerul de ralanti,nivelul este bun in carburator,si imi mai da si rateuri cateodata...si in diminetza asta am plecat la o plimbare si merge foarte bine,mi-a zis cineva k trb sa mai ies cu ea in afara sa ai dau viteza eu merg cu maxim 90 ...poate sa ma ajute cineva
mikkai
QUOTE(Mario 86 @ 30 Mar 2009, 23:22)
salutare oameni buni am si eu o mica problema cu daciuta mea ,a inceput sa trepideze din ce in ce mai tare cand plec de pe loc,acuma tre so accelerez peste 2000 de ture ca altfel face ca toti dracii,eu am zis ca e de la ambreiaj ,am observat unde e crapatura aia la motor imi ajunge ulei,se poate sa fie din cauza asta,eu cred ca mi-a ajuns ulei pe ambreiaj si de astya face asa,ambreiaju nu patineaza dar pleaca greu de pe loc si trepideaza ca toti dracii ,astept sfaturi din partea voastra
*



Discul s-ar putea sa fie chiar bun. E din cauza uleiului care scapa pe la semeringul de palier. Schimbi ala, rulmentul de presiune si discul il lasi in benzina 12 ore daca e doar plin de ulei.


QUOTE(dani mdi @ 23 Jul 2009, 15:00)
am si eu o intrb care poate sa ma ajute...la ralanti majina trepideaza knd accelerez putin merge foarte bine,imi afuma bujiile am am curatzat filtur de benzina,filtrul de la carburator,jiglerul de ralanti,nivelul este bun in carburator,si imi mai da si rateuri cateodata...si in diminetza asta am plecat la o plimbare si merge foarte bine,mi-a zis cineva k trb sa mai ies cu ea in afara sa ai dau viteza eu merg cu maxim 90 ...poate sa ma ajute cineva
*



Filtrul de aer l-ai mai schimbat si tu? Fa o proba fara gatul ala de la filtrul de aer ca sa iti dai seama daca e de schimbat.
pavel_daniel
Salut.Dupa cate povestesti ,trebuie sa schimbi discul de ambreiaj si poate chiar si placa de presiune care poate e deformata.Succes.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.