Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Geamuri electrice universale
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Marian66
salut!

tot vad pe net o gramada de anunturi cu kit de geamuri universale pt 2 sau 4 geamuri. eu am confort, si as fi tentat sa-mi pun asa ceva pe fata. in primul rand, bineinteles, e vorba de pret, dar ma si gandesc ca astea, din ce vad, invart macaraua manuala a geamului, deci ramai pe macaraua originala, si nu prea mai ai sanse sa patesti buba aia cand ti se ridica geamul intr-o parte smile.gif si parca si butoanele sunt mai ok, se monteaza pe usa, ai la sofer 2 butoane

pe de alta parte, daca se duce motorasul ala...... ai pus-o

deci, a vazut cineva asa ceva live, in mana, sau si-a montat pe masina? daca da, niste indicatii, ceva, pt ca la solenza cablurile sunt facute pt comutaorul pe consola

multumesc
o varianta
Boris08
BoomPunk are ceva asemanator...
djasu82
Motorasul se duce daca geamul se ridica greu din cauza ca nu a fost bine montat si reglat pe sina respectiva .
ct-03-tvy
QUOTE(Marian66 @ 2 Apr 2009, 12:29)
salut!

tot vad pe net o gramada de anunturi cu kit de geamuri universale pt 2 sau 4 geamuri. eu am confort, si as fi tentat sa-mi pun asa ceva pe fata. in primul rand, bineinteles, e vorba de pret, dar ma si gandesc ca astea, din ce vad, invart macaraua manuala a geamului, deci ramai pe macaraua originala, si nu prea mai ai sanse sa patesti buba aia cand ti se ridica geamul intr-o parte smile.gif si parca si butoanele sunt mai ok, se monteaza pe usa, ai la sofer 2 butoane

pe de alta parte, daca se duce motorasul ala...... ai pus-o

deci, a vazut cineva asa ceva live, in mana, sau si-a montat pe masina? daca da, niste indicatii, ceva, pt ca la solenza cablurile sunt facute pt comutaorul pe consola

multumesc
o varianta
*




pai la aia am facut si eu comanda,..si inca cativa si ne tot amana.ca nu au pe stock...de 3 saptamani,strsati la telefon.,.si tot greu se misca,...sa vedem ..mai asteptam ...o tzala
Banu1974
QUOTE(ct-03-tvy @ 2 Apr 2009, 17:10)
pai la aia am facut si eu comanda,..si  inca cativa si ne tot amana.ca nu au pe stock...de 3 saptamani,strsati la telefon.,.si tot greu se misca,...sa vedem ..mai asteptam ...o tzala
*


sa nu fie vre-o tzeapa...
sa mai vazut...
ct-03-tvy
QUOTE(Banu1974 @ 2 Apr 2009, 17:48)
sa nu fie vre-o tzeapa...
sa mai vazut...
*




pai marfa se plateste la destinatie ,..nu ajunge aia e..anulez comanda,,si aia e.....
Marian66
daca cautati pe okazii.ro geamuri electrice universale o sa gasiti mai multe licitatii cu acelasi produs, la preturi putin mai mari (300ron).
interesant e ca si aia zic ca nu mai au pe stoc

deci ele daca nu sunt mega cioaca ar trebui sa mearga fara probleme, doar sa te uiti putin la macara, sa mai bagi o vaselina si eventual pe la cheder ceva

ps: am vorbit si eu cu ei, cica de sapt viitoare incolo, sa se intoarca seful lor din ... China smile.gif
BoomPunk
Boris,eu n-am ceea ce s-a prezentat mai sus,am vestitul ``kitt de Timisoara``.Erau facute pentru Nova,SuperNova sau Solenza.Si alea se poate spune ca erau universale,dar nu chinezariile astea si nu mergeau pe acelasi principiu.La mine e schimbata si macaraua,astea se pun pe macaraua masinii.
Boris08
QUOTE(BoomPunk @ 3 Apr 2009, 04:00)
Boris,eu n-am ceea ce s-a prezentat mai sus,am vestitul ``kitt de Timisoara``.Erau facute pentru Nova,SuperNova sau Solenza.Si alea se poate spune ca erau universale,dar nu chinezariile astea si nu mergeau pe acelasi principiu.La mine e schimbata si macaraua,astea se pun pe macaraua masinii.
*


Aha am inteles. Imi retrag cuvintele smile.gif....
nenestean
daca ai timp .....si chef iti poti lua macarale de logan(de la Dez.) si le adaptezi la cele de solenza....fata/spate....unde vrei tu
eu mi'am facut si sunt multumit ....
pun ceva poze cu macaraua modificata si cu locul unde am amplasat butoanele(acolo intre scaune...langa frana de mana) si.....o idee cum am facut eu de am astupat gaura unde era manivela tongue.gif
ct-03-tvy
QUOTE(nenestean @ 3 Apr 2009, 20:43)
daca ai timp .....si chef iti poti lua macarale de logan(de la Dez.) si le adaptezi la cele de solenza....fata/spate....unde vrei tu
eu mi'am facut si sunt multumit ....
pun ceva poze cu macaraua modificata si cu locul unde am amplasat butoanele(acolo intre scaune...langa frana de mana) si.....o idee cum am facut eu de am astupat gaura unde era manivela tongue.gif
*




sper ca ai luat in considerare..ca se va depune jeg..in cantitati industriale..pa tapiteria la scaune..........ala da loc......auzi sub scaune.. radmasa.gif
nenestean
este doar o parere .....fiecare face cum crede.....pt mine sunt foarte accesibile acolo tongue.gif
Marian66
pai si pe ideea de dezmembrari, de ce nu ai luat de solenza?
manerele de la broasca le'ai vopsit tu, sau ai cumparat de prestige?

si asa nu curg banii acum la mine, astept sa trimita astia kituri dinastea si sa vad ce zice lumea de ele; eu le'am vazut pe la 65$ pe eBay, se vindeau din Germania (probabil turci smile.gif )
nenestean
manerele le'am vopsit eu....si nu mi sa dus deloc vopseaua de pe ele....

si despre macarale.....sincer nu am gasit numai de logan... de slz..nu se gasesc....si chiar daca reusesti sa gasesti.....sunt scumpe...chair la dez. sunt mai scumpe cele de slz fata de cele de logan ... asa mi sa spus....
infine.....ce'am facut am facut smile.gif
g0dz3uS
@nenestean - cat teau costat macaralele fata??? eventual si cele spate...??...
nenestean
o pereche de macarale electrice de logan si doua butoane pt geamuri elec. 250 lei
si pe urma le'am modificat singur
250lei+ ceva bataie de cap ......a iesit ceva:P
pynky_2231
cine vrea pt solentza am 2 macarale noi noutze le dau la 250 ron
nenestean
QUOTE(pynky_2231 @ 4 Apr 2009, 14:15)
cine vrea pt solentza am 2 macarale noi noutze le dau la 250 ron
*


macarale originale de solenza sau universale ? :-/
pynky_2231
nu le mai am pe alea noi .. am unele SH ... daca te intreseaza ...
adicorbos
QUOTE(nenestean @ 3 Apr 2009, 23:38)
o pereche de macarale electrice de logan si doua butoane pt geamuri elec. 250 leisi pe urma le'am modificat singur250lei+ ceva bataie de cap ......a iesit ceva:P
*
in ce consta modificarea?
nenestean
pe sina de la macaraua mecanica de la solenza am prins motorul de la o macara electrica de logan
adica am luat ce a fost mecanic pe macaraua de solenza si am pus de la macara de logan partea electrica
crisadatyres
QUOTE(pynky_2231 @ 13 Apr 2009, 14:37)
nu le mai am pe alea noi .. am unele SH ... daca te intreseaza ...
*


le si montezi pe masina? as fi eu interesat
pynky_2231
sal ... mai am decat macaranua electrica dupa partea dreapta.... si cea de pe stanga dar nu are motoras ... nu le montez eu... mie mi le a montat fratimiu smile.gif
optyc
daca mai vreti macarale de slz originale sau nu ducetiva in vitan k gasiti sigur, eu ieri am fost si miam luat , sunt 110 ron sau 220, depinde de care vreti ; originala sau nu, plus 2 butoane originale 50 lei.. mai este o treaba cu instalatia, care este , dupa parerea mea destul de greu de facut.

cine stie si crede k poate sa faca instalatie ptr geamuri plss contactatima si pe mne cu sfaturi, sau poate practic, contra cost bineinteles.

multumesc;)
adimaridum
Salut,m-ar intersa si pe mine sa-mi pun geamuri electrice pe spate,daca stie cineva cat costa si unde se gasesc sau daca stie cineva sa le monteze dati un semn...
nenestean
QUOTE(optyc @ 8 Jul 2009, 20:24)
daca mai vreti macarale de slz originale sau nu ducetiva in vitan k gasiti sigur, eu ieri am fost si miam luat , sunt 110 ron sau 220, depinde de care vreti ; originala sau nu, plus 2 butoane originale 50 lei.. mai este o treaba cu instalatia, care este , dupa parerea mea destul de greu de facut.

cine stie si crede k poate sa faca instalatie ptr geamuri plss contactatima si pe mne cu sfaturi, sau poate practic, contra cost bineinteles.

multumesc;)
*


daca le'ai vazut ambele
originale sau nu.......cam care ii diferenta ?
merita 100 de lei in plus ?
ca la reprezentanta ....macarale de slz sunt .. 231lei
optyc
nu stiu care e diferenta ca aratau la fel mia zis vanzatorul de unde am luat eu k sunt destul de bune si cele care nu sunt originale k nu sa intors nimeni cu ele sau cva de genu. nu stiu daca merita sau nu 100 de lei , cred k depinde de buzunarul fiecaruia, io de ex miam luat "neoriginale" ; aku sa vdm cat or sa tina....

Ps: inca mai caut un electrician bun smile.gif
pynky_2231
poi .. sunt foarte usor de montat ... daca o sa cauti la sectiunea supernova .. este un topik de vre`o 15 pagini daca citesti pafina 12 ..13 si 14 ... o sa le faci singur .. si nu te mai costa decat timpu tau eu asa am facut ... tongue.gif bafta
optyc
aha , ok pynky ma pun akuma pe citit sa vad ce o sa iasa, dak si cand o sa reusesc o sa va anunt ms mult
alexandrusiri
salutare.imi cer scuze daca postez unde nu trebuie dar am si eu o intrebare.vreau sa imi montez geamuri electrice la solenza mea.macaralele, am dat comanda si tre sa imi ajunga.problema este la butoane,in sensul ca ele vin fara si as vrea niste butoane care se pot pune pe usi, eventual in locul manivelelor.erau pe aici niste poze,dar nu le gasesc.stiti de unde as putea sa fac rost de niste butoane.as vrea 2 pe usa soferului si unul pe cea a pasagerului.va multumesc.
andr3y_yoo
QUOTE(alexandrusiri @ 20 Jul 2009, 17:37)
salutare.imi cer scuze daca postez unde nu trebuie dar am si eu o intrebare.vreau sa imi montez geamuri electrice la solenza mea.macaralele, am dat comanda si tre sa imi ajunga.problema este la butoane,in sensul ca ele vin fara  si as vrea niste butoane care se pot pune pe usi, eventual in locul manivelelor.erau pe aici niste poze,dar nu le gasesc.stiti de unde as putea sa fac rost de niste butoane.as vrea 2 pe usa soferului si unul pe cea a pasagerului.va multumesc.
*


targ,dezmembrari,magazin de piese auto,bursa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.