Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tremura peste 2000 de ture
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bomba_11980
Am o mica/mare problema

De cateva zile imi face figuri masina - adica:

Totul merge frumos pana vreau sa trec de 2000 de ture - peste 2000 incepe sa tremure masina si parca ma tine ceva de spate (ca senzatie).

Am inceput o investigare:

Am verificat -
1. Bujiile - sunt ok - nu sunt ude, afumate - aveam un set nou acasa si l-am pus pe ala
2. Delcou - platina etc - pus platina noua
3. Aprinderea electronica - am scos-o am zis ca e de la ea - tot la fel face
4. Fiecare fisa in parte - toate dau scanteie - la fiecare fisa scoasa - se cunoaste ca merge in 3 cilindri
5. Furtun infundat (filtre) - am zis ca nu ajunge benzina in carburator destul - toate's ok
6. Nivel CNC - e ok nu e problema
7. Cui ponton - da foarte frumos benzina
8. Reglat avans - ca la carte

Toate aceste probleme sunt pe benzina

Pana alaltaieri am zis ca nu e problema asta e....merg numai pe GPL ca oricum sa incalzit afara - dar - a inceput si pe GAZ sa faca la fel

Ce as mai putea verifica?
NICK82
si la mine tremura/trepideaza pe la 2000-2200,dar dupa ce trec de aceasta turatie dispare.toata treaba asta se manifesta de vreo 5 luni si inca nu am rezolvata (lipsa timpului).
La mine banuiesc fie ca este vb de vreun surub lipsa /desfacut la prinderea cutiei de viteza.
Tot citind pe forum am inteles ca ar putea fi si arculetele de la discul de ambreaj(nu sunt sigur ca m-am exprimat corect,rog intelegere daca gresesc ciu ceva).Am facut geometrie si echilibrare roti,dar degeaba.
hordeagabriel
Si eu te sfatuiesc sa verifici daca e bine prinsa cutia...
bomba_11980
Aha - vad ca nimeni nu mai zice nimic


O sa verific cutia si sper sa fie de acolo...
danut 69-71
Aceste simptome sunt de regula de la bujii , fise ,condensator ,platina , filtru benzina infundat . Nu este relevant faptul ca ai verificat fiecare fisa in parte , cind o scoti , ea face para-trasnet si functioneaza si poate sa fie o bujie sparta ceramica si face figuri doar la o anumita turatie . gun3.gif
bomba_11980
QUOTE(danut 69-71 @ 3 Apr 2009, 16:56)
Aceste simptome sunt de regula de la bujii , fise ,condensator ,platina , filtru benzina infundat . Nu este relevant faptul ca ai verificat fiecare fisa in parte , cind o scoti , ea face para-trasnet si functioneaza si poate sa fie o bujie sparta ceramica si face figuri doar la o anumita turatie .


Am pus bujii noi (scrie mai sus) deci nu cred sa fie vreuna sparta ceramica - platina e ok (verificata), toate filtrele au fost curatate/schimbate.

La chestia cu fisa cand o scot ea face para-trasnet si functioneaza - hmmmm wacko.gif o sa cumpar un set nou de fise - si nu gasesc din alea albastre mad.gif si caut de ceva timp....
NICK82
Am ajuns azi la o rampa si m-am uitat sa vad daca este cutia bine prinsa.Este ok.
Acum chiar nu mai stiu ce sa cred,de unde pot proveni trepidatiile la turatia de 2000-2200 ture(se simt mai bine in treptele 3,4 si 5).
Astept sugestii daca sunt.
neamtzu25
planetarele cum sunt?
verificatile......
NICK82
Planetarele nu sunt noi,dar nici nu troncane,decat rar si in curbe stranse.
Burduful este ok.
neamtzu25
tampoanele de la motor?
verifica tot ,poate e ceva slabit pe la comp motor si nu face decat in acele ture
eu aveam teava de la esapament intre tobe care atingea de caroserie dar numai lka 3000 ture parac ma anunta s aschimb vitz:)
danut 69-71
QUOTE(bomba_11980 @ 3 Apr 2009, 19:20)
Am pus bujii noi (scrie mai sus) deci nu cred sa fie vreuna sparta ceramica - platina e ok (verificata), toate filtrele au fost curatate/schimbate.

La chestia cu fisa cand o scot ea face para-trasnet si functioneaza - hmmmm wacko.gif o sa cumpar un set nou de fise - si nu gasesc din alea albastre  mad.gif si caut de ceva timp....
*


La platina mobila ai o saiba de textolid si o siguranta , sa nu care cum va sa-ti faca scurt acolo sau de la acceasi platina sa nu dea la masa pe laterala delcoului .
bomba_11980
Am fost azi la mecanic si dupa jumate de zi de nervi (ca altfel nu am cum sa le zic) nu am rezolvat mai nimik....

Pe benzina acum mai face foarte rar dar tot nu imi place cum merge

Pe GPL nu mai face aproape deloc...

Nu stiu ce sa mai cred si ce sa ii mai fac - am schimbat bujii, fise, platina, delcou, cui ponton, plutitor, jigloare, filtre, reglat tacheti, avans, verificat servo etc. si doar sa ameliorat.

La cutia de viteza - nu este nici o problema
Bobina e ok

La planetare nu ne-am uitat - dar nu cred ca e de acolo pentru ca azi am mers pe GPL vreo 80 km - si se manifesta ok - am prins si 120 km/h

Ceea ce ma surprins a fost ca citat : "E posibil sa fie de la supape" un raspuns final de la mecanic..

Voi ce ziceti ?
bomba_11980
hmmm - nici o parere ?!
krapcarasu
gazul e mai sensibil la aer fals si la probleme de aprindere, problema pare pe circuitul de benzina.sau ai avans reglat ca pt. gaz (suporta mai mare)
NICK82
Deoaree am observat ca trepidatia apare de la 2200-2400 doar de la treapta 3 la treapta 5 ,un mecanic mi-a spus ca de vina ar fi sincronul de la cutie.Dar ca mai pot merge asa,tininand cont ca o asemenea reparatie este mai costisitoare.Se mai poate circula asa?
Risc sa se distruga ceva in cutie?


13 Apr 2009, 09:18:
Revin cu urmatoarea informatie suplimentara: nu am probleme cu schimbatul vitezelor,intra in toate vitezele fara probleme,nici o caraiala.

13 Apr 2009, 10:38:
pot genera aceatsa trepidatie buscele de la puntea din spate?
MECCA
acceasi problema am si eu (intre 2500-2900 rpm), insa la mine nu sunt trepidatii par a fi niste intreruperi ale motorului dar numai dupa ce motorul este bine incalzit,cand este semi-incalzit (50-60 grd) nu face deloc, de la ce sa fie oare???Vreau sa schimb si bobina sa vad poate o fi de acolo ca sincer nu mai stiu de unde ar putea fi..., bujiile le-am schimbat, o sa caut si fise tesla sa le schimb si pe ele...
florian90
mecca...si eu patesc la fel...numai cand plec prima oara...si imi face in treapta a doua...zici ca vine in nas..chiar dc accelerez dar dupa 3-4 secunde accelereaza
NICK82
a-ti rezolvat ceva in legatura cu trepidatul?
daca da v-as ruga sa precizati care a fost cauza.
eu unul ink nu stiu din ce cauza trepideaza masina(cerne).
MECCA
...din pacate nu..., am schimbat si bobina am pus una "Intermotor" si tot asa face, urmatorul pas este sa schimb capacul delcou, fisele si rotor-distribuitorul, daca nici de aici nu este nu stiu ce sa-i mai fac...
bomba_11980
La mine sa rezolvat 2 cauze au fost:

1. Benzina proasta de la Lukoil - nu mai pun in viata mea de acolo - cu Petrom am inceput cu el termin.
2. Bobina de inductie - nu e moarta doar ca face figuri - (masurata si testata pe alta masina)

Concluzia de benzina proasta:

Ultimul mecanic la care am fost - (un prieten de la un service) a ajuns la concluzia ca e bobina de inductie. Am schimbat-o cu alta bobina si culmea la fel facea (mama ce nervi aveam) -

Apoi a mai mesterit el pe acolo (apoi iar teste) pana a zis: "Iti scot toata benzina din rezervor - si mergem pe gaz pana la la o benzinarie si pui cativa litri"

Eu pun de obicei de la Petrom (niciodata nu mi-a facut figuri) - asa ca am fost la Petrom am pus 10 litri de benzina - iar la drumul de intoarcere spre service-ul lui am mers pe benzina....si nimic figuri, tremurat, dat in nas...etc

Super
sosta
Salutare! Am aceeasi problema cu trepidatiile de pe la 2000 pana pe la 2400 rpm. Am schimbat totul la delcou, bobina, fisele (am pus tesla albastre) si nimic. De curand am schimbat si cutia de viteze si ambreiajul si tot nimic. Cand ma intorc din concediu schimb si tampoanele de cauciuc de la cutie si motor. Inclin sa cred ca de la astea e problema. Mecanicul insista sa nu le schimb pe motiv ca cele vechi sunt de calitate mai buna decat cele noi. Eu cred insa ca a cam imbatranit cauciucul si nu mai amortizeaza foarte bine trepidatiile. Mentionez ca sunt tampoanele originale ale masinii (adica au 14 ani) si cred ca le-a cam trecut vremea. Dupa ce le schimb revin cu detalii.
razvaneluu
e din curent aprindere ... am avut si eu problema !
dani mdi
acceasi problema am si eu (intre 2500-2900 rpm), insa la mine nu sunt trepidatii par a fi niste intreruperi ale motorului dar numai dupa ce motorul este bine incalzit,cand este semi-incalzit (50-60 grd) nu face deloc, de la ce sa fie oare???Vreau sa schimb si bobina sa vad poate o fi de acolo ca sincer nu mai stiu de unde ar putea fi..., bujiile le-am schimbat, o sa caut si fise tesla sa le schimb si pe ele...

mecca eu am avut problema asta si ai fisele intrerupe k in ziau de azi nimik nu mai este bun ...eu am schimbat fise si am pus de urziceni originale si merge brici...te sfatuiesc sa faci si u acelasi lucru
Lucian MC
Verificativa si pompele de benzina totusi ca eu am patito azi la fel ca voi....
valytz4
Domnilor Am si eu o intrebare ? cand pun frana se aude in spate tronc nu mereu dar destul de de...
el_marcu
La mine era de la furtunul care face legatura intre rezervor si conducta, era fisurat si tragea aer. Imi facea aceeasi figura,tremura intre 2000-2200rpm acum merge stas
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.