Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: trapidatii la turatii mari
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
radu_razvan2000
am o dacie 1300 din 86' si nu mai ia mai mult de 60 km/h
cand ajung la o anumita turatie in treptele 2,3 si 4 incepe sa trepideze.
nu stiu ce sa-i mai fac, i-am curatat carburatoru, am reglat nivelul in CNC 7mm
si 13mm, am reglat surubul de imbogatire la 3,5 ture,i-am reglat avansu'.
in urma cu 2 luni masina mergea perfec (100km/h in treapta a III-a si 130km/h in treapta a IV-a)
multumesc anticipat!
panter1
Cand ai discul de ambreiaj uzat si patineaza ai cam aceleas simptome. Se intampla ca motorul se ambaleaza excesiv fara sa iti dai seama(daca nu ai turometru) si roata nu inainteaza conform cu turatia, altfel spus tu ambalezi mai mult masina nu inainteaza cat ar trebui si de aici apar zgomotele motorului turat si eventual vibratii
Incearca sa urci o bordura inaltuta sa vezi daca poti, iar daca iei piciorul complet de pe ambreiaj iar roata nu se invarte si masina nu inainteaza in treapta 1 cu care urci bordura atunci e clar discul smile.gif
Sau mai incearca sa ambalezi pe loc sa vezi daca ai aceleasi vibratii din mers de care zici, sa nu fie ceva la motor desi.. stand pe loc nu te-am auzit spunand ca ai vibratii rolleyes.gif
radu_razvan2000
nu este discul pentru ca motorul nu se tureaza cand accelerez ci imi da in frana de motor ca si cum as da sprituri in timpul mersului
krapcarasu
unu sau ambele arculete de la centrifugal debile
incearca cu avans mai mare, daca creste turatia de plafonare asta-i

5 Apr 2009, 18:51:
asta daca merg toti 4 cil bine
radu_razvan2000
nu am mai reusit sa-i dau de cap sad.gif
nu stiu ce sa-i mai fac
nu a mai avut nimeni problema asta???
krapcarasu
cind nu se mai tureaza sa se uite cineva daca scoate fum, poate nu tine cuiu;
sau poate nu mai face fata pompa de benzina , un furtun infundat / crapat verifica si bujiile
radu_razvan2000
nu cred ca e de la benzina...
aseara am desfacut delcoul,am curatat platina pentru ca era impuscata,am reglat platina la 0,40mm si am plecat la o proba.
a luat 60km/h in treapta III si90 in treapta IV,dar dupa un timp iar nu a mai mers.
cand am ajuns acasa platina era impuscata.
cred ca e de la platina,dar ce are de se impusca???
Minel
Verifica si condensatorul , posibil si din cauza lui sa iti impuste platina , dar tine cont ca, conteaza enorm si calitatea platinei !
radu_razvan2000
am schimbat platina cu una "made in france", si condensatorul cu unul de 0,20micro.
a mers bine pana cand s-a impuscat iar platina.
nu stiu ce are de se impusca
krapcarasu
de la bobina sau iti incarca prea mult, se impusca
sau nu calca bine
radu_razvan2000
cred ca nu calca bine,dar nu stiu ce sa-i fac
krapcarasu
pune aprindere tranzistorizta deocamdata
sau mai bine senzor
radu_razvan2000
am sa pun aprindere electronica.
multumesc mult tuturor pentru timpul acordat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.