Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: caucioce
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
decrvl
Ce presiune trebuie sa ai pentru ca la 2tm mi se par moi cauciucurile?
RIon
1.9 fata si 2.0 spate recomanda producatorul, daca sunt mai moi creste consumul, mai tari scade cu ceva, dar presiune spre bucse, rulmenti etc. creste.
Si mie imi place sa fie mai umflate, le tin cam pe la 2.1.
Radduu
eu la 2.0
diaconuliviu
QUOTE(Radduu @ 27 Feb 2005, 20:52)
eu la 2.0
*



Eu 2,2 fata-spate pe debica vara-iarna 155/80-13, fara camera si parca mi se par moi.
Masurind presiunea (de 2,2 "facuta" cu pistol la vulcanizare) la un peco cu statie cu afisaj electronic, imi spune ca am 2,3. Si mie mi se par moi.
RIon
Pai... daca mergi cativa km buni, creste presiunea (la cald) de la 2 la 2.2, asta iti arata in benzinarie smile.gif
diaconuliviu
QUOTE(RIon @ 28 Feb 2005, 10:55)
Pai... daca mergi cativa km buni, creste presiunea (la cald) de la 2 la 2.2, asta iti arata in benzinarie smile.gif
*



Pai da, dar anvepola mi se pare tot moale..si asta dupa numai 1 km pina la benzinarie
driverx
QUOTE(decrvl @ 27 Feb 2005, 15:05)
Ce presiune trebuie sa ai pentru ca la 2tm mi se par moi cauciucurile?
*



Masina retine apa? Cate kg ai?

Ce conteaza cum ti se pare tie??? 2 atm pe fata 1.8 pe spate pentru berline. Asa zicea producatorul. NU a specificat: "Umflati rotile dupa preferinte"
diaconuliviu
QUOTE(driverx @ 28 Feb 2005, 13:30)
Masina retine apa? Cate kg ai?

Ce conteaza cum ti se pare tie??? 2 atm pe fata 1.8 pe spate pentru berline. Asa zicea producatorul. NU a specificat: "Umflati rotile dupa preferinte"
*



Pai da, dar cartile alea tehnice is de pe vremea lu' raposatu'
Ori presiunea e si dupa anvelopa, din cite stiam; sau nu? unsure.gif
ydaniel
fabricantul recomanda pt tubeless 1,8 fata 2,0 fata
eu 2,3 fata-spate!
diaconuliviu
QUOTE(ydaniel @ 28 Feb 2005, 19:06)
fabricantul recomanda pt tubeless 1,8 fata 2,0 fata
eu 2,3 fata-spate!
*



Atunci, ori asa trebuie sa stea- mai "labartate", ori manometrele arata aiuristic.
tase
2.0 fata/spate, vara/iarna. de obicei verific la saptamina dar acum n-am mai verificat de doua luni.

si ale mele, Sava, par fleoscaite chiar si la 2.3.

asa face ele...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.