Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nu are putere
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
geopsi
de ieri de cand am plecat parca masina nu are putere... trage greu abia accelereaza la turatie mica. problema e cam pana la 2000 rpm dupa asta isi mai revine. tot asa nu merge de 2 ori la fel, o data se infige, o data nu.
ma gandeam sa fie infundata. ieri am curatat sita aia de la intrarea in carb si jiglorul de relanti. bun, azi tot cam asa, parca sa zic ca era mai bine. bagai masina in garaj cand veni de la facultate si desfacui carburatorul ieri vazusem ca era negru pe interior si ma inarmai cu un spary de curatat carburatorul, o sita noua si un ser de jigloare. desfac carburatorul(partea de sus pentru ca eram 90% canvins ca e un jiglor de la cnc) si il facui luna, schimbai jigloarele de la cnc si ala de la ciocul de papagal+cioc ca dadea pe langa ciocul ala si zisai ca unu nou ar merge....

pun toate la loc+un filtru de benzina pe traseul pompa-carb ca vazui cand dadeam la pompita ca suipa niste negrituri din alea. desfacui si pompa sa ma uit, era relativ curata, totusi o mai curatai putin sa fiu sigur....
dau la cheie constat ca relatiul nuprea tinea, adica tinea dar doar din cand in cand si vreua sa pun ca atunci cand tinea tinea bine foarte constant cand nu pica pur si simplu. schimbai la loc jiglorul care era inainte sis a zic ca parca tine mai bine acum, faza e ca tot nu merge, pe de alta parte nu mai plecai cu ea ca nu avusai timp dar turata pe loc parca nu mai parea sa mearga greu dar cand o accelerez brusc parca sughite si da sa moara motorul... de la ce o fi?

ah si o problema cam aiurea, pierdui surubul de la shoc, adica ala care prinde firul de metal de ciocul ala care inchide clapeta aia de dozaj a aerului!cu asta cum fac?
vallyyy
dar platina ai reglat-o,avansul ?.........la soc indoi cablu acolo direct (solutie romaneasca laugh.gif ) glumeam pui alt surub la fel
geopsi
pai la avans nu ma umblat, de ce sa il mai reglez ca mergea foarte bine! platina e cam impuscata dar nu am lera si ziceam ca daca tot ma duc sambata sa fac motorul... faza e ca acum nu mai pot ajunge la omul ala! o fi ceva dereglat?
io de reglat nu ma mai reglat nimic!
vallyyy
Pai daca zici ca e impuscata schimb-o .....nu-ti trebuie neaparat lera poti folosi si cartonul de la un pachet de tigari pentru a regla distanta wink.gif ............apoi mareste avansul si vezi cum se comporta
geopsi
o sa incerc azi desi nu vad cum putea sa se deregleze avansul ca e bine prins in surubul ala!

<span class='edit'>9 Apr 2009, 19:51:</span>
va rog frumos daca puteti sa ma ajutati ca maine voiam sa mergem la gratar si nu imi merge masina. schimbai platina tot asa face!
daca puteti raspundeti.
stiu ca sunt multe topicuri, intru de mult pe forum si daca gaseam ce sa fac chiar faceam dar nu stiu ce!
za_kristake
schimba pompa de benzina
vallyyy
Si cu avansul marit se comporta la fel ?.............poti schimba pompa de benzina cum zice colegul dar inainte sa faci asta verific-o pe cea care e pe masina sa nu dai banii degeaba vezi daca scuipa benzina .........daca nici dupa ce maresti avansul nu se schimba mersul atunci eu zic sa-i reglezi culbutorii
geopsi
rezolvai azi. la 10 smile.gif) pompa da benzina da destula.... nu aia era problema, tot era infundat carburatorul, cred ca a fost apa in benzina ca altfel nu imi explic. si in filtrul suplimentar si in cnc iar gasi azi apa. pana la urma le mai curatati odata, si o turai de catva ori pana pe la 6500 si ii trecu.. merge bine. mersi mult de tot!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.