Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: stop cu leduri
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Dsign
am realizat, dupa o saptamina de lucru (asa in reprize scurte) un stop de logan, cu leduri. e vorba de stopul de frina suplimentar. inca nu e montat pe masina, fiindca tre sa dau boxele jos si e prea frig pentru asta acum...

astept critici, idei, propuneri de colaborare pt urmatoarea etapa (triplele)

iata si pozele:
Babooli
mishto .... bafta in continuare si asteptam o poza cu ele montate pe mashina
cristimm
Arata bine, gen Peugeot 307 CC. smile.gif
ar_logan
Imi place spor la treaba in continuare.
Babooli
QUOTE(Dsign @ 1 Mar 2005, 00:23)
mai pune poza o data ca nu vad nimic
*




sorry
Dsign
aaaa, e simplu... cumperi niste luminari din alea la 1000 lei bucata , le colorezi, bagi becuri in ele si gata tongue.gif
tazzz
pai daca zici ca ai mai astepta sa strangi bani de ele macar zi-ne de unde sa ne cumparam stopuri d-astea...
Dsign
bai, eu am zis o data, incepe sa ma enerveze faza asta cu repetatul: am facut stopul central, ala de sub luneta, pt triple astept un voluntar cu stopuri... sau macar cu unul...
tazzz
pai e 1,5 mil un stop nou rolleyes.gif ...io in mod sigur nu ma ofer voluntar...n-am sustinerea materiala pentru asta sad.gif

poate ne ajuta cei7pitici cu vr-un stop smile.gif
Dsign
sigur am sa-i cer un stop lui cei7pitici... faza e ca n-am nici un ban acum...
thunder
Mi se pare mie sau ai bagat 42 de leduri ... cel putin se vad 42 de puncte. Cam scump. Si par a fi galbene si cu lupa sau cel putin asa se vede. Oricum ideea e de laudat.
Adrian_Solenza
alea galbene sunt ieftine... Alea albastre sunt scumpe! Cele mai ieftine sunt 3000 (0.3lei) parca smile.gif
Dsign
bai, am folosit ledurile cele mai rosii... adica cele mai ieftine de la www.zexstar.com, fiindca am folosit multe. culoarea este rosu intens, pe viu se poate vedea cel mai bine. se pot folosi mai putine leduri din cele mai puternice, dar eu am vrut sa aibe si ceva efect...
alexandru_93
interesant! bafta in continuare. poate realizezi si un dispozitiv care sa regleze intensitatea in functie de cat de mult apesi pedala... ar fi chiar tare.
Dr.Medic
Nu ar avea nici un rost sa se aprinda cu intensiatte diferita in functie de presiunea din pedala. Gandeste-te la un soare puternic, nu mai vezi ca s-a franat.
Dsign
corect, nu prea ar avea rost, si ar trebui schimbat sistemul de contact la pedala... eu nu vreau sa ma bag la lucruri din astea ce tin de siguranta... inca nu am montat stopul pe masina ca a fost frig... o sa pun poze si o sa va arata la intilnire
PriesT
Daca le faci pe toate trei, pun la bataie stopurile mele, plus bere pentru amandoi drunksinging.gif
Dsign
mai, daca vrei, o punem de stopuri cu leduri... normal, va trebui sa platesti si piesele utilizate... sa se faca mai cald , totusi
PriesT
QUOTE(Dsign @ 7 Mar 2005, 22:56)
mai, daca vrei, o punem de stopuri cu leduri... normal, va trebui sa platesti si piesele utilizate... sa se faca mai cald , totusi
*



Astept cu nerabdare vremuri mai calduroase si ne punem pe treaba. Cu piesele: e normal ca ma priveste.
Cred ca sanse avem peste vreo doua saptamani. S-au anuntat 20 de grade....
hit_adi
QUOTE(Dsign @ 28 Feb 2005, 00:35)


astept critici, idei, propuneri de colaborare pt urmatoarea etapa (triplele)





Te rog sa inventezi pentru mine un blitz, pentru aia care vin din spate cu faza lunga...
Ake
Eu ma gandisem cat ar costa un afisaj din ala ca pe masinile de politie, dar montat la luneta pe post de al treilea stop, care in plus sa-ti permita si afisarea catorva mesaje: "Boule, stinge farurile!", "Nu mai claxona ca tampitu, nu vezi ca e rosu?" Si alte amabilitati smile.gif .
andreic
Ake s-ar putea sa fie o idee. Macar sa le vezi fetele alora
bogdan_iuly
QUOTE(Ake @ 14 Mar 2005, 20:14)
Eu ma gandisem cat ar costa un afisaj din  ala ca pe masinile de politie, dar montat la luneta pe post de al treilea stop, care in plus sa-ti permita si afisarea catorva mesaje: "Boule, stinge farurile!", "Nu mai claxona ca tampitu, nu vezi ca e rosu?"  Si alte amabilitati smile.gif .
*



Pe Maica Domnului (pe langa Bd Lacul Tei), la Conex Electronic gasesti dintr-astea. wub.gif Dar sunt foarte scumpe ... mad.gif
Dsign
tocmai sparsei o tripla... cam urita inauntru, e de munca la facut cu leduri... poate ma ajuta klaus la viitoarea intilnire cu ceva idei...(daca-l intereseaza wub.gif )
klaus
Aha, stai linistit cetatene, ca vazui si eu cum arata tripla aia pe dinauntru ca am montat senzorii de parcare si am luat curent de pe becul de marche-arriere. Cred ca mi-a trecut cu ocazia asta dorinta de leduri pe stop... Dar oricum, mie mi s-a parut realizabil, doar ca tb taiat din gaura aia de la becuri de pe bloc (unde intra becul, nu la placa cu solcul becului) - daca se doresc mai multe leduri (mai multe de vreo 5-8) . Plus ca (parerea mea) ar tb pus si ceva reflectorizant pe conul triplei, pentru ca ledurile au o lumina cam focalizata...
Dsign
eu ma gindeam sa copiez forma de afara a stupului (partea care se aprinde) si sa fac acelasi lucru ca la stopul central (adica sa montez leduri pe placuta din aia...)

visez si eu...

ps (da sa nu dai in mine... ti-ai luat senzori de la al..x mi.r..ca?? blink.gif )
Sony
Nu, ca era scumpi! wink.gif
pufishor
QUOTE(Dsign @ 28 Feb 2005, 00:35)
am realizat, dupa o saptamina de lucru (asa in reprize scurte) un stop de logan, cu leduri. e vorba de stopul de frina suplimentar. inca nu e montat pe masina, fiindca tre sa dau boxele jos si e prea frig pentru asta acum...

astept critici, idei, propuneri de colaborare pt urmatoarea etapa (triplele)

iata si pozele:
*



n-are loganu, stop cu leduri??????????????? sad.gif
tazzz
si daca n-are loganu stop cu leduri din fabrica n-ai sa mai dormi tu noaptea?...

nu e masina la 20.000 sa aiba implementate cele mai noi inovatii...
dydycom
pentru cine are bani......uite aici super stop de o sa ramana nenea caruia i-ai luat fata......fara fata...........
http://private.addcom.de/KeithWilson/Projects/camed.htm
dydycom
pentru cine are bani......uite aici super stop de o sa ramana nenea caruia i-ai luat fata......fara fata...........
http://private.addcom.de/KeithWilson/Projects/camed.htm
Xplode
A realizat cineva pana acum stopul ala cu led-uri? Bagati si voi niste poze sa vedem si restul de gura casca.
Ghost
Ar arata mai bine daca s-ar renunta la plasticul acela rosu de la stop si s-ar pune sticla (clara)
Dsign
suntem in discutii cu cineva care modeleaza plexiglas... o sa dam de veste cind avem ceva concret.
razvant
QUOTE(Dsign @ 25 Jun 2005, 14:36)
suntem in discutii cu cineva care modeleaza plexiglas... o sa dam de veste cind avem ceva concret.
*


salut ,sunt Razvan si vreau sa te intreb daca se pot monta leduri pt stop in zona care nu este 'activa' luminos. Am vazut ca te pricepi si stai bine si cu ideile. Cred ca ar arata bine doua rinduri de leduri rosii dispuse paralel pe verticala in zona laterala. wink.gif
bassfreak
care sa se aprinda cand, la franare ? ca daca le lasi aprinse tot timpul odata cu farurile.. nu este bine, vei estompa stopurile de frana...
razvant
Normal ca la frinare! Ideea este de a folosi acel spatiu "mort" in mod util si de ce nu estetic. smile.gif
Dsign
se poate face, dar doar daca turnam alt dispersor... altfel nu iese decit un kitsch groaznic...

apropo de stopuri cu leduri, am vazut un 307CC mai de aproape si vreau sa spun ca semnalizatoarele sunt normale, cu becuri, si au o masca tip fagure pe ele... ce dobitoci!!!! blink.gif
dydycom
experienta imi spune ca led-urile se pot folosiichiar si pt pozitii si aceleasi led-uri pt frana.
CUM?

Simplu se vor folosii 2 rezistente..una mai mare pt pozitii..si va fii o lumina slaba si o rez mai mica pt frana..o lumina mai puternica....
tot ce trebuie sunt cateva calcule si tatonari de calibrare wink.gif
razvant
QUOTE(Dsign @ 30 Jun 2005, 22:20)
se poate face, dar doar daca turnam alt dispersor... altfel nu iese decit un kitsch groaznic...

apropo de stopuri cu leduri, am vazut un 307CC mai de aproape si vreau sa spun ca semnalizatoarele sunt normale, cu becuri, si au o masca tip fagure pe ele... ce dobitoci!!!! blink.gif
*


salut ,sunt Razvan. Am vazut ca ai realizat niste lucruri super misto, pe leduri de pus sub masina . Ma intereseaza si pe mine. Cit ar costa toata afacerea? Ma gindeam la doua baghete pe laterale cu lumina albastra sau verde, ce zici ma ajuti? sad.gif
klaus
Stimabililor, dar voi de niste pm-uri ceva nu ati auzit?
tgmpupy
am realizat impreuna cu dsign al treilea stop pe frana.Leduri de 5mm la 2000 lei buc. Am sa-l montez astazi dar mai trebui finisat.
tgmpupy
...
Ghost
Detalii!!! blink.gif
Cred ca ar arata mai bine daca ledurile ar fi orientate putin in jos astfel incat, la montare, sa fie aliniate la linia orizontala (lampa avand unghiul lunetei)
george_slz
Incearca sa faci rost de plexiglas. Tai o bucata exact de forma stopului, cat sa intre in el. Apoi dai cu un burghiu de 6mm(daca folosesti led de 5mm ) gauri in placa de plexiglas pt fiecare led in parte, cat sa intre jumatate din capatul lui, in felul asta obtii o iluminare mai uniforma, indiferent de unghiul de vizibilitate. Am folosit asa ceva plexiglas plus Led de 3mm la berlina, am facut iluminarea siglei din spate, astfel incat sa se ilumineze doar conturul siglei. rezultatul este cel putin interesant. E greu sa crezi ca un singur led poate genera atata lumina. Plexiglasul este asemnator ghidului de lumina utilizat la carcasele computerelor si monitoarelor....sau acele indicatoarelor de bord.
BaGaTare
STopuri cu leduri se gasesc acum gata facute, sunt un pic cam scumpe insa cine nu mai are rabdare sa astepte sa se ieftineasca poate merge la club IDM si le ia de acolo cu 750 RON ....cred ca au si montajul inclus... desi nu este mare lucru de facut...le dai jos pe cele vechi si le montezi pe cele cu leduri (stopurile) smile.gif)
ice cube
La banii astia, ce stiu sa faca? Au si dus?
Dsign
QUOTE
STopuri cu leduri se gasesc acum gata facute,


te rog sa faci diferenta intre stopuri cu leduri si niste rapandule prost finisate si pe deasupra exagerat de scumpe... ledurile pe stopurile respective sunt foarte putine, si sunt doar pe pozitie... ori daca nu ai leduri pe semnalizare si stop pe frina, sa se aprinda instantaneu, nu se cheama ca ai triple cu leduri...

sa nu mai comentam de proasta finisare si etanseizare...
BAB
Dsign, studiez cam de mult timp, o metoda sa decupez din oglinda stopului (pozitie, frana), pentru a introduce prin interior, in locul becului, placuta fabricata de moi, cu 50+50 buc led-uri hiperluminoase, de 5mm 14000mcd, astfel incat sa nu afectez clemele de prindere a placii portbecuri, deoarece doresc sa pastrez becurile pentru marsarier si ceata. Alternativa la decupare ar fi achizitionarea de stopuri neasamblate, dar nu stiu daca se gasesc de cumparat separat corpul (oglinda) stopului si dispersorul. In acest caz, as putea lipi pe fata interioara a dispersorului niste piulite M3, cu epoxi si as realiza prinderea dispersorului cu suruburi. In schimb, nu prea stiu cum sa etansez montajul. M-am gandit la silicon sanitar dar nu sunt convins ca rezultatul ar fi eficient si mai ales estetic.
Te-as ruga, de nu te superi, sa-mi dai o sugestie, pentru ca stiu ca ai lucrat cu stopuri si cu led-uri. Multumesc frumos.
george_slz
Poti sa incerci cu silicon de montaje, il gasesti sub forma de bara si se foloseste intr-un pistol special pt asa ceva. Aplicarea are finete si rezultatul e sub forma solida, translucida, invizibila prin sticla colorata a stopurilor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.