Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vreau sa-mi fac ,,garaj˝ pt. bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
solenza_scala
Nu am unde tine bicicleta si m-am gandit sa-i fac un fel de garaj. Am cautat huse impermeabile pe net sau altfel de prelate, dar in balcon bate si soarele, si vantul si ploaia, ca nu e inchis. M-am gandit sa fac, poate, ceva din PAL. Voi ce ma sfatuiti? Am cautat pe gogu, dar cam nimic...
cosmin_2300
Eu zic , ca PAL-ul se umfla la contactul cu apa smile.gif
Serpico
Uite aici un suport interesant (pentru interior). Mi se pare o solutie buna daca nu prea ai spatiu, dar numai pentru depozitarea bicicletei pe termen mai lung, cum ar fi peste iarna. Nu poti pune bicicleta plina de noroi si ar fi incomod sa o speli dupa fiecare utilizare.

Pentru construit pe balcon, mai rezistent la intemperii este OSB-ul, dar mai bine faci ceva din coroplast pe un schelet metalic.
ArtVandelay
inchide balconul.
Serpico
Pentru asta teoretic i-ar trebui autorizatie de construire (cred ca trebuie, nu sunt sigur).
ArtVandelay
cum sa iti trebuiasca autorizatie sa inchizi balconul? (cu geamuri, nu sa-l zidesti)
argon
legal iti trebuie, in Romania nu intereseaza pe nimeni acest aspect.
solenza_scala
Dar nu legal si nu imi permit sa imi inchid balconul... osb-ul ala suna bine... sa incerc sa vad ce o fi... dar mai dati idei daca mai aveti

L.E.: Dar OSB nu se umfla(cel putin nu asa usor) de la ploaie?
radian
Exista OSB de exterior + termoizolatie, sau ce-o mai fi pe acolo... si rezista la ploaie fara probleme. Daca vrei sa fii si in litera legii, atunci ai nevoie de autorizatie de contructie.
Marty
Exista niste cutii speciale pentru transportat biciclete cu avionul. Da' s-ar putea sa fie un pic scumpe.

11 Apr 2009, 22:12:
Ete
Serpico
Am uitat sa precizez ca OSB-ul trebuie sa fie de exterior.

Daca faci o cutie si o pui pe balcon, nu cred ca iti trebuie autorizatie de construire. Practic nu faci altceva decat sa pui un dulap pe balcon.
Laurentziu83
Dar daca ii pui doar o folie de plastic pe ea, sau sa cumperi o husa de masina, nu ar fi suficient? Sa faci o ditamai cutie pentru bicicleta eu zic ca ti-ar ocupa jumatate din balcon.
Serpico
Husa de motocicleta cu 62 de lei. Cica e impermeabila.
solenza_scala
A mai comandat cineva de la D-mail? Sa stiu, sa nu mi-o iau in bot primul...
SSilent
maine poimaine o sa vreti garaj si pentru caruciorul de butelie dry.gif
Serpico
Eu am dat link-ul mai mult ca idee de solutie la problema ta. Nu stiu nimic de magazinul ala. Dar huse pentru motocicleta gasesti si in alte locuri daca nu ai incredere sa cumperi de la D-Mail.
logan1.5dci
Garajul asta ce rol trebuie sa aiba? Sa protejeze bicicleta de ce?

apa/soare/hoti etc.

Pai daca-i numai apa, este de ajuns o folie de polietilena, cea mai groasa pe care o gasesti (asigurata sa nu zboare). Atentie nu impacheta bicicleta, lasa loc sa circule aerul (pe jos pe undeva), in cazul in care exista apa, sa o sufle vantul.
solenza_scala
de apa si soare, de unde hoti pe balcon? intrebare.gif wacko.gif M-am gandit la varianta cu folia, dar nu mi se pare destul de buna.
logan1.5dci
Pai de-aia le spune hoti, ca nu-i vezi. laugh.gif
LuluMOB
Apa şi soarele nu prea dăunează bicicletei.
logan1.5dci
Atunci cine (ce) ?
MICHAELA B
Cu toate ca nu sunt la obiect risc si eu o intrebare.
Stie cineva unde as putea gasi, in apropiere de Baia Mare un dealer de biciclete Altrix?
Daca da si imi si spuneti v-as multumi frumos.
Daca nu eu oricum va multumesc.
Serpico
Da un telefon la Neuzer Romania si intreaba-i daca au dealeri in zona Baia Mare.
Altis
Am vazut la cineva, cred ca pe ciclism.ro ca o agatase de tavanul balconului.
Economisea si spatiu si era si protejata de intemperii.
Te-ai gandit ca sub prelata aia impermeabila face condens, adica e mai nasol decat daca ploua pe ea?
vis-a-vis
Cred ca pe piua ai vazut tongue.gif

user posted image
Altis
Posibil, mi se pare o idee foarte buna, cred ca am sa o aplic si eu, cu un sistem de prindere imbunatatit.
vis-a-vis
Ala e facut prin '95, nici bormasina d-aia de beton n-aveam, am dat cu d-aia ordinara biggrin.gif

Apropo', m-am chinuit cateva ore pana am gasit pozitia ideala ca sa stea roata din fata dreapta...
Altis
Aaaaa, al tau era? Foarte tare biggrin.gif Eu ma gandeam la 2 carlige pentru roti, si in coarne sa pun o piluita in care sa infiletez cand o urc un inel, care sa se agate la randul lui intr-un carlig.
vis-a-vis
Eu am pus ochii pe un sistem de scripeti la astia cu biciclete de sub mine. E 55 de lei. Bine, eu il voi folosi agatand de cadru si furca, nu de sa si ghidon.

user posted image
Altis
Daca ajung acasa cum am ajuns sambata trecuta si ies pe balcon, dupa ce dau un cap in pedala cred ca arunc "balconul de pe bicicleta"
Liviu
Eu ma gandesc sa imi iau 2 sisteme astea cu scripeti ca sa pot ridica bicicleta cam cum e pusa aia de pe balcon din poza de mai sus ... la un apatament STAS, de 2.4 metri inaltime, o bicicleta suspendata de tavan in pozitia 'naturala' mai mult incurca ... pe cand daca o 'pliezi' pe tavan, cred ca problema incomodatului dispare.
BZN
Mai bine copiati sistemul de prindere a rotii de rezerva de la ...MCV. Un suport, doua balamale si un ivar, gata treaba.
vis-a-vis
Pentru depozitat in camera, cel mai ieftin si eficient mi se pare modul asta de prindere:
user posted image

Piesa aia poate fi inlocuita cu un carlig d-ala cu surub care intra in diblu si roata spate fixata pe o bucata de cornier.
Eu le-as monta stfel incat bicicleta sa fie f aproape de tavan.
marius80_eugen
Eu nu vad decat un singur suport care vine la o pedala , iar in cazul asta , sunt sigur ca 60% din biciclete nu vor sta ca aceea , asa de aliniate la perete pentru ca centrul de greutate difera si se vor inclina ori in spate , ori in fata .
Pana acum singurul suport decent de perete pentru bicla sunt cele doua carlige in care se pot baga rotile SAU cadrul . Eu as mai adauga si slabirea ghidonului si alinierea lui cu peretele si astfel castigi mai mult loc , dar cu ceva grija la cabluri .
vis-a-vis
In aia 40% intervine forta de frecare, nu? tongue.gif
C a t a l i n
QUOTE(Liviu @ 2 Nov 2011, 15:05)
tu mai bine ramani la domeniul vapoarelor...
*



S-a notat, domnu' cu scursurile...

QUOTE(Liviu @ 19 Mar 2010, 02:30)
la un apatament STAS, de 2.4 metri inaltime, o bicicleta suspendata de tavan in pozitia 'naturala' mai mult incurca ... pe cand daca o 'pliezi' pe tavan, cred ca problema incomodatului dispare.
*



Dar la apartamentul acela STAS, ai balconul atât de lat încât să "încapă" bicicleta pozată pe tavan? Cum o ridici fără să faci 15 manevre și fără să ai podeaua liberă în dreptul liftului? Că altfel nu se mai justifică spațiul câștigat, decât în cazul în care treci de 15 ori pe zi dintr-o cameră în alta prin acel balcon.

În fine, până una alta eu mi-am montat un așa ceva:
[attachmentid=1627763085]

Că e util sau nu, rămâne la aprecierea fiecăruia... Eu's mulțumit că îi pot face service-ul fără să mă mai aplec. smile.gif
b76bgaarh
de unde ca vreau si eu.... sa imi pun in boxa ceva sa ridic bicla
C a t a l i n
Eu am găsit la Baumax. 36 RON parcă. S-ar putea să găsești și la Serus, de plastic, dar cu discount din fabrică.
marius80_eugen
E super , vreau si eu ! ohmy.gif Deci Baumax zici ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.