Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pierd presiune ulei
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
razvan solenza
Buna seara am o problema cam grava si nu stiu ce sa fac pierd presiune la ulei motorul l-am facut acum o luna si ceva am rectificat arborele am pus cuzineti la paliere si manetoane dupa noua cota a arborelui pompa de ulei nu am schimbato ca avea cam 5000 km la rece am presiunea 6 la cald am maxim 2 la relantii palpaie becurile sub 900 stau aprinse miercurea trecuta am schimbat si pompa de ulei ca am zis ca ea ar fi de vina am pus una noua de scornicesti am verficato in benzina nu scapa pe nicaieri si tot acelasi lucru 6 presiunea la rece iar la cald maxim 2

ultima chestie ar putea fi axa cu came nu?
Merced
Clasica intrebare: ce ulei ai pus in motor?
Si inca o chestie, pinionul ala de la delcou in ce stare e? Desi daca ar fi problema de acolo n-ar trebui sa ai presiune nici la rece.
razvan solenza
ulei castrol gtx magnatec 15w40 pinion delcoo nou cuzineti de romlag brasov
Merced
In cazul asta te intreb altfel: esti convins ca sonda care indica presiunea mai e in mintile ei?
razvan solenza
da sonda e buna am verificat si cu alte sonde care stiu ca merg bine luate de pe alte dacii si exact acelasi lucru este am verificat si cu manometru special montat in locul sondei
nelu_1985
ramane axul cu came sau blocul motor uzat in locasul unde intra axul (nominalul e 38 mm).
razvan solenza
Axu nu e uzat de speriat diferenta intre unu nou este de 0,3mm din cate stiu eu maximu admis este de 0,8mm intrebarea este se poate bucsa sau se merita?

12 Apr 2009, 12:14:
nu stie nimeni?
andreiutzu
edit.
razvan solenza
Nimeni nimica va rog ajutatima ca sunt disperat rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.