Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: am si eu o intrebare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
claudiu3108
salut fratilor. in primul rand va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns : antigelul se pune diluat sau direct din recipient asa cum e? va intreb pt ca eu am schimbat antigelul la 60.000 si l-am pus direct din recipient. va intreb pt ca am vazut un post in care se zicea ca daca ar fi folosit nediluat ar coroda motorul si instalatia de racire. de asemenea daca e nediluat nu asigura o racire optima a motorului? multumesc in avans si rog aa nu se inchide. poate ma lamuresc si eu
fixxxer
Normal se pun antigel+apa 50%50%. Asta daca nu locuiesti in Siberia. Apa corodeaza motor+instalatia de racire. O sa ai probleme de transfer termic care se realizeaza optim doar intr-o anumita concentratie apa+antigel. Era sa uit. Pompa de apa nu mai e lubrifiata. Sper ca nu am gresit nimic.
tkx
care e faza cu siberia? 50 cu 50 asigura cea mai buna protectie la inghet. orice modificare a raportului ridica punctul de inghet.

pt initiator: trebuia sa pui glaceol rx tip D jumi-juma cu apa distilata
roland
nu chiar...
cauta pe forum, exista doua tipuri de antigel... vezi cum e cu diluarea...
fnp
Se gaseste antigel gata preparat si cel care trebuie diluat cu apa distilata. La Logan se foloseste cel organic 100%. Eu am completat cu asta (diluat 50/50): http://www.lubadmin.com/upload/produit/Fic.../lang_1/127.pdf

Acolo in specificatii scrie sa nu-l pui in concentratie mai mare de 70%.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.