Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: se opreste cand ii pun vacuum-ul
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ovidiun
Salut,

Cand incercam sa o reglez Dacia (1998), nu reuseam. Nu stiu cum am incercat fara ca furtunul de vacuum sa fie bagat la vacuum, langa delcou si ce sa vezi: cand il scoteam mergea rotund, cand il puneam dadea sa se opreasca. Am luat repede altul, l-am inlocuit, aceeasi problema. blink.gif . reglez din zimtisorii din corpul distribuitorului - nimic. Asa ca am mers cam 15 km fara pana m-am intors acasa. blush.gif

Va rog sa ma ajutati daca stie cineva ce ar trebui sa ii fac. Ca se poate intampla daca am mers fara (pentru ca la plecare mergea destul de bine dar cand sa ajung acasa mergea cam in suturi).

Merci mult.
brigada_diverse
probabil ai avansul prea mare, si cand il pui pe ala se mai mareste iar.....
fa si tu o poza la delco, cu capacul scos, de deasupra...poate o fi ceva
ovidiun
Din pacate nu pot face poze. Am incercat si cu avansul, mai mic sau mare, tot nu mergea.

13 Apr 2009, 12:25:
Cineva mi-a spus ca de obicei creste consumul cand merg fara vacuum. O fi adevarat?
Sorin_18
da este adevarat,dar chestia asta se poate intampla si din cauza prostului reglaj facut la vacum(acei dinti din delcou)
ionut.tanase
Vezi ca problema se datoreaza talpei carburatorului care nu mai este plana. Trage aer fals carburatorul si de aici si cauza dereglarii mersului in momentul cand bagi furtunul de vacuum. Schimba garniturile care vin intre galerie si carburator si nu o sa mai ai probleme.
ovidiun
Daca suflu pe furtunul care vine de la delc in carburator, circuitul nu este oprit, aerul intra in carburator (cam greu)(nu stiu daca e normal asa ceva).
ionut.tanase
Fa ce ti-am scris mai sus si mai vorbim dupa ... wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.