Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme culbutori?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Popa Costel
salutari. fratilor, am o dilema care ma framanta si vreau neaparat sac o scot la capat. dacioara mea , la cei 31 ani care ii are, merge chiar bine pentru varsta ei, insa cam la 2 saptamani gasesc bujiile ancrasate si cu distantele dereglate. le am reglate cu lera la 0.8 [am aprindere tranzistoriala], si le gasesc cu 0.7 sau chiar mai putin. normal, le curat, le refac distantele si totul e ok pt. 2 saptamani. precizez ca masina merge bine, dar o simt cand ii vine revizia de 2 saptamani si o pun la punct[ avans, platina,bujii]. ACUM, NELAMURIREA MEA: ESTE POSIBIL CA TOATE ASTEA SA FIE DIN CAUZA REGLARII NECORESPUNZATOARE A CULBUTORILOR? SPUN ASTA FIINDCA ACUM 4 LUNI AM SCHIMBAT LA MESTER SUPAPELE, AM RECTIFICAT SCAUNELE, DAR ,LAURMA URMEI, A REGLAT DIN OCHI DISTANTELE. POATE FI ASTA MOTIVUL ? SI CARE AR MAI FI SIMPTOMELE REGLAJULUI INCORECT LA CULBUTORI? ASTEPT RASPUNSURILE VOASTRE.
G I M
Salut! Principalele simptome ale unui reglaj incorect al culbutorilor ar fi: bujii afumate,rateuri in evacuare , relanti instabil ,motorul nu trage si urca greu in ture. Dar nu din cauza asta gasesti tu distantele la bujii dereglate. Ia un set nou de bujii si reglaza distanta la 0.7 si vezi apoi daca iti mai face figuri.
diaconuliviu
Distantele se micsoreaza prin adaos de calamina/zgura pe electrozi. Daca motorul ii merge prost, are depuneri mari. Pot fi supape cu joc anulat sau etansare proasta (rectificare defectuoasa) sau amestec prea bogat.
Popa Costel
diaconuliviu, ce spui tu e logic, dar eu masor distanta la bujii DUPA ce curat pe fiecare in parte.
PH-06-BOA
E bine reglat la ochi, daca-i destept. Daca e prea stransa o supapa, are mers neregulat, ca atunci cand ar merge in trei, si daca turezi nu se mai simte, zici ca merg toate. Scoate la ralanti fisele pe rand, si la cea care vezi ca nu ar merge, tureaza si baga fisa cand e turata. Daca se simte ca merge, si la relanti nu are efect, e supapa deschisa (joc inexistent). Daca nu, e bujia. Daca motorul face calamina si ancraseaza des bujiile, pune-i reductii. Bujiile te vor tine 100 de ani. Aprindere tranzistorizata.
Popa Costel
mersi fain pt. ajutor, sper sa-mi fie de folos toate informatiile.
Merced
Si mie mi-a reglat la mana acum un an culbutorii un nene, si a mers de atunci motorul mai bine decat mersese pana sa faca asta. Ce-i drept aveau niste jocuri imense, cine stie cu cati ani in urma se mai facuse treaba asta, probabil la ultimul rk.
Si de atunci, adica din august 2008 n-am mai scos o bujie sa ma uit daca e afumata, n-am mai vazut sa mearga in trei, n-am mai avut probleme pe partea asta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.