Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme alarma cenmax cm122
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
realmanchi
Fratilor nu stiu cum sa-i dau de cap...de curand am luat dintr-un set de inchidere + alarma VENOM doar inchiderea si separat am cumparat o alarma cenmax cm122 (asa scrie pe ea) si nu stiu cum sa le leg blink.gif ...am cautat pe net un manual pentru alarma dar nam gasit decat in limba turca si oricum nu mia folosit mai deloc ca nici macar navea o schema ceva....daca aveti asa ceva va rog sa-mi dati si mie sau sami spuneti ce sa fac...o sa va pun si o schema a alarmei adaptata dupa un cenmax c222 si modificata exact asa cum o am eu (inclusiv culorile firelor)...iar inchiderea e una normala ca toate celelalte, oricum imi raman doua fire unul maro si unul alb care trebuiesc legate de alarma..problema e ca nu stiu de care culori de la alarma...eu am facut legaturile ca in figura 2...dar problema e ca numi actioneaza decat cand inchid din telecomanda la deschidere numi ia comanda si trebuie sa deschid cu cheia cum ar veni dar eu am o dacie 1310 si am schimbat incuietoarea sofer cu una deaia cu siguranta ca sa pot pune actuator...deci in momentul cand inchid din telecomanda imi actioneaza actuatoarele pe inchis , senchide si ledul de la alarma clipeste , deci e OK, dar cand deschid se dezarmeaza alarma si atat...usile raman inchise....acum eu ma gandesc ca verde/alb e la semnalizare ca are o siguranta pe fir iar cel albastru ar trebui la celalalt fir de la IC dar numi ia comanda ca am incercat...o fi ars ceva?
VA MULTUMESC ANTICIPAT! si va rog scuzatimi gramatica
crick
Salut,nu stiu daca cererea ta de ajutor mai este de actualitate dupa o luna ,eu o sa incerc sa-ti ofer niste detalii de montaj de la alarma mea CM222RL.
Prima cupla:
1.rosu +
2.negru -(masa)
3.bleu + dupa cheia de contact
4.neconectat
5.verde/alb(siguranta 10A) clipire semnalizare(cele doua circuite ale semnalizarii se separa cu 2 diode care sa suporte cel putin 10 A fiecare)sau clipire pozitie(fara diode)
6.rosu/alb alimentare cu + sirena
7.maro/alb contacte usi
8.neconectat
A doua cupla este cu contactele releelor(2 bucati-inchis -deschis).La mine ele sunt legate in paralel cu contactele butonului de inchidere deschidere de pe bord:
1.contact normal inchis releu deschidere
2.contact comun releu deschidere
3.contact normal deschis releu deschidere
4contact normal inchis releu inchidere
5.contact comun releu inchidere
6.contact normal deschis releu inchidere
Depinde cum functioneaza inchiderea centralizata,adica actioneaza cind se trimite + sau -;la mine ea lucreaza cu -,firul 2si 5 la masa si se trimite -pe 3 la deschidere si -pe 6 la inchidere.
In coltul cutiei exista un capacel prin care se poate umbla la jumperii de pe placa.Din acesti jumperi se fac niste setari(din ce am observat se poate seta timpul de actionare al releelor,impuls scurt sau mai lung-probabil pentru varianta cu actionare direct actuatoare,fara modul de inchidere).Nu stiu sigur ,dar poate unul din jumperi care nu e pozitionat corect,este cauza nedeschiderii(eliminind cauza unei conexiuni gresite,asta se poate observa daca in momentul comenzii se aude tacanind releul pe placa).Primul buton actioneaza alarma pe inchis/deschis,cel de-al doilea e pentru cautare in parcare.Cind se pune contact la motor(+ pe bleu),un buton de pe telecomanda e pentru inchidere iar cel de-al doilea e pentru deschidere ,nemaifiind nevoie de buton montat pe bord.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.