Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema urgenta-burduf planetara spart
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristianrobert
salut am si eu o problema urgenta ,simbata plec la drum lung aproximativ 1100 km dus intors si astazi m-am uitat sub masina si am constatat ca burduful la planetara dreapta este plin de vaselina deci este spart si a iesit afara vaselina ,ce credeti pot sa plec la drum si sa il schimb cind ma intorc,avind in vedere ca nu mai am timp sa merg la mecanic sa-l schimb, credeti ca poate pati ceva planetara ,adica nu cred ca se rupe dar se va uza rau prematur?mentionez ca nu bat in curbe planetarele,pot sa merg fara risc sau se strica?
CandyMan13
poate apare doar uzura prematura(burduful protejeaza articulatiile de praf si vaselina ofera ungerea necesara)...DAR fereste'te de drumurile prafuite;daca nu se poate,cand mergi la mecanic o cureti fffff bine la articulatii,apoi pui vaselina industriala(e albastra la culoare) si gata(eu repet operatiunea asta cam de 2 ori pe an;doar de dragul planetarelor nu ca ar avea ceva)
SPOR!
argon
mie mi-a tot curs vaselina dintr-un burduf si dupa 3 ani n'avea nici pe dracu, important e sa nu fie sfasiat burduful, ca intra praful, in cateva luni se uzeaza prematur, nu pe loc stai linistit, deci poti face drumul respectiv.
Mr_Devil83
si totusi un burduf costa vreo 10 lei, un colier pentru el costa vreo 2 3 lei si se schimba in maxim 4 ore acasa, fara scule la gramada.

De stricat nu se strica stai linijtit, poti sa mergi asa.
Valutzy
feresteo de apa praf etc etc si o sa ajungi inapoi acasa fara urmari gravve la planetara.
Merced
Eu la Cielo i-am avut crapati cine stie cate luni pana am depistat pe elevator la un schimb de ulei. Si n-au nici pe dracu' nici acum, dupa inca vreo 15.000km planetarele, n-am auzit sau simtit nicio bataie.
Iar la Dacie am patit recent cand am avut [ne]norocul sa mi se rupa un pivot inferior in drum, si dupa schimbatu' pe marginea drumului am constatat ca iesise si planetara putin, dupaia, s-au facut praf ambii burdufi in timpul operatiunii, si am mai circulat, ce-i drept cu multa mila vreo 30km pana m-am dus sa pun altii.
cristianrobert
ok va multumesc
ydaniel
ia vaselina grafitata si burdufe de sc arteca jilava sa:)
cristianrobert
am fost ieri si l-am schimbat ,mai bine stau linistit daca il lasam asa imi statea pe creier,eu sint un pic cam ciufut imi place sa nu am nici o problema la masina sa functioneze perfect,pina acum i-am imbogatit pe astia cu piese de schimb si pe mecanici
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.