Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: 2 probleme
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alexio
Salut tuturor.
Nu ma asteptam sa ma lovesc de astfel de probleme dar oricat de bine intretinuta ar fi masina tot fier e.

- Prima problema: Incep prin a prezenta o situatie ieri in timp ce stateam in aglomeratie pe calea Vacaresti spre Big Berceni. Totul bine si frumos de 11 ani niciodata probleme in turatie pana ieri cand brusc dupa vreo 6 km de mers fara probleme cand puneam frana(chiar si de la 10km/h) scadea turatia la 200-300 apoi iei revenea fara sa accelerez. Mentionez k nu imi oprea motoru desi scadea la 200-300. Daca rulam cu ea si o scoteam din viteza lasand-o sa se opreasca singura din mers nu mai facea problema cu turatia. Apoi am ajuns acasa "fericit nevoie mare" si dupa 2 ore am plecat cu ea; am mers vreo 10km tot aglomeratie si nu a mai facut aceasta problema. A fost atunci prima si se pare ca pana acum ultima oara cand a facut treaba asta.

- a2a problema: de ceva vreme nu stiu cum nu stiu cand tot ce stiu e ca rulam cu vreo 60km/h cand brusc am inceput sa aud tronc tronc si sa simt in pedale, ca sa fiu mai explicit ca atunci knd o piulita scapa de pe filetul surubului si se aude ca o ruptura. Apoi am inceput sa analizez situatile si am observat asta: nu face imediat dupa ce plec ci dupa un timp si nu mereu. Face in turatii de peste 1800 in mers. La relanti nici in 5000 nu face. Daca urc o bordura cu in 3000 RPM nu face. daca dau cu spatele repede nu face.

Poate cineva sa imi dea vreun sfat legat de cele 2?

Multumesc!

17 Apr 2009, 07:42:
Mda... acum am venit de la un mecanic care e prieten de familie deci nu are de ce sa ma minta sau sa nu caute bine problema...
Am parcat masina la el s-a uitat la ea a dat cate un picior in fiecare roata apoi o spus: "stanga fata, rulmentul rotii", a suspendat botul masinii a apucat roata, din stanga, de sus si de jos, a inceput sa traga de ea si intr-adevar se misca, nu era fixa. Acum nu stiu poate o avea dreptate a spus ca planetara nu e. Voi vedea dupa Paste cand o duc la el.
Referitor la problema cu turatia am omis sa il intreb.
bc01tip
indoaie furtunul de la servofrana cand motorul e la relanti si daca vezi vreo schimbare trebuie sa schimbi membranele la servo
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.