Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: portiera spate busita
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
chichi
OK, am obtinut de la politie autorizatia de reparatie pentru portiera busita (dupa ce m-a luat la misto ca ma amendeaza ca "am derapat" blink.gif ), acum mi-a mai ramas doar ca sa remediez portiera spate dreapta infundata...

Problema este ca nu stiu ce sa fac? Sa schimb fata de usa? Asta ar insemna sa decapsez fata de usa veche si s-o sudez pe cea noua, dar am auzit ca la sudura apare rugina dupa 1 an si ca voi avea probleme, ceea ce nu-mi surade...

Sa indrept usa la un tinichigiu, asta inseamna sa pun ciocanul pe ea si chit, care ar putea crapa dupa o perioada de timp, deci nici asa n-ar fi bine...

Sa cumpar portiera cu totul? Cam cat m-ar costa o asemenea initiativa?...

Deci, care este varianta optima, dupa parerea voastra?... sad.gif
disaster
eu am schimbat fata de usa tot pe spate dreapta acum 2 ani in urma unui tragic accident produs in parcare si inca nu a ruginit la suduri dar in interior nu m-am uitat de frica(pe eticheta scria ca are garantie la rugina 30 zile).daca nu necesita schimbare mai bine o dai cu chit la un service mai de doamne ajuta.
BOBINATOR
Chichi ar trebui sa ne luam de mana ! Am patit-o si eu duminica dimineata .M-am trezit cu usa dreapta fata infundata grav+sarita vopseaua pe o portiune de cativa cm patrati!Am injurat de toti sfintii , dumnezeii mi-am bagat ,scos la aia in fata blocului ca nu a fost la mine acasa faza.Dupa asta am fost la police am scos dovada i-ai doare drept la posterior pe tovarasii militieni de masinile noastre.
Ieri am fost la un mic service de cartier zona Billa Salajan si am remediat prin ciocanire .Vezi ca sare si mai multa vopsea dupa treaba asta dar nu ai ce-i face.Tipul m-a intrebat daca nu o vopsesc si am zis ca nu ca vreau sa o fac pe toata mai la vara inclusiv sa schimb fetele de usi de pe fata asa ca nu ar avea rost sa ma mai complic acuma.Faza e ca se vede nasol cu vopseaua sarita si cred ca o sa si rgineasca putin portiunea pana la vara dar nu am ce-i face.Mi-e necaz rau macar daca o loveam eu.
Slider
Schimba numai fata de usa. Nu are rost sa dai o caruta de bani pentru toata usa. Daca ii facuta treaba cu grija, curatata si decapata zona sudurilor....(se sudeaza oare?)...si vopsita cum trebuie nu o sa ai probleme - in orice caz nu mai multe decit o sa ai la restul masinii. Nu merge pe chit. O sa-ti crape cind iti este lumea mai draga....eu am patit asa ceva! Pina la urma tot la fata de usa o sa ajungi.
chichi
QUOTE(Slider @ 2 Mar 2005, 09:42)
(se sudeaza oare?)


Nu esti sigur?... huh.gif Parca spuneai ca ai schimbat fata de usa... Tu cum ai procedat atunci, ai sudat-o sau ai folosit un alt procedeu de prindere? Daca nu ai sudat-o, atunci cum ai schimbat fata de usa?...

Daca ma decid sa aleg varianta ta, presupun ca trebuie sa-mi caut un sudor bun, nu?... smile.gif

O alta problema care ma macina si nu-mi da pace este ca se va cunoaste ca a fost recent vopsita portiera, ceea ce nu-mi place deloc...

Daca ma decid s-o vopsesc in intregime, cam cat ma costa, cat dureaza si ce trebuie sa fac pentru asta (s-o dezmembrez?...) sad.gif
Slider
Am schimbat o fata de usa acum vreo ....6 ani! si mai stii ceva....A schimbat-o tinichigiul nu eu....si asta iti trebuie si tie un tinichigiu nu un sudor.

Sunt service-uri care au o masinarie cu un calculator care prepara vopseaua exact in culoarea si nuanta necesara. Adicatelea iti ia o proba din vopseaua de pe masina ta...etc, etc....mii de scuze da' nu prea am timp....
geonic
QUOTE(chichi @ 3 Mar 2005, 23:26)
Nu esti sigur?... huh.gif  Parca spuneai ca ai schimbat fata de usa... Tu cum ai procedat atunci, ai sudat-o sau ai folosit un alt procedeu de prindere? Daca nu ai sudat-o, atunci cum ai schimbat fata de usa?...

Daca ma decid sa aleg varianta ta, presupun ca trebuie sa-mi caut un sudor bun, nu?... smile.gif

O alta problema care ma macina si nu-mi da pace este ca se va cunoaste ca a fost recent vopsita portiera, ceea ce nu-mi place deloc...

Daca ma decid s-o vopsesc in intregime, cam cat ma costa, cat dureaza si ce trebuie sa fac pentru asta (s-o dezmembrez?...) sad.gif
*


Eu am vopsit-o anul trecut in vara. De dezechipat am dezechipat-o eu cu tata, manopera pe pregatire si vopsire (fara tinichigerie) m-a costat 2500k, materialele 2000k.
A urmat echiparea pe care am facut-o la fel cu tata.
De durat dureaza cam o zi pentru dezechipare, doua zile la vopsire (asta daca ti-o programezi la vopsitor si se apuca imediat de a ta) si doua zile la echipare.
Precizez ca dezechiparea nu a inclus motorul si bordul - acestea fiind maroflate cu hartie cerata sau naylon.
Solutia cea mai buna pentru fata de usa busia este schimbarea numai a ei.
La fel am procedat si eu dar din cauza de rugina.
Este cea mai ieftina, iar sudurile sunt f. putine (doua in partea de jos si doua pe rama) restul este doar ambutisare.
BOBINATOR
Poti sa ne spui si noua unde ai facut lucrarea , au si tinichigerie banuiesc si cat te-a costat si tinichigeria?Eu la vara vreau sa ma duc cu ea exact asa cum merg sa o dezechipeze ei si eu sa vin sa o iau sa ma urc in ea si sa plec nu am timp ca mai lucram io poate la ea .
geonic
QUOTE(BOBINATOR @ 4 Mar 2005, 02:07)
Poti sa ne spui si noua unde ai facut lucrarea , au si tinichigerie banuiesc si cat te-a costat si tinichigeria?Eu la vara vreau sa ma duc cu ea exact asa cum merg sa o dezechipeze ei si eu sa vin sa o iau sa ma urc in ea si sa plec nu am timp ca mai lucram io poate la ea .
*


Lucrarea am facut-o asa precum ai vazut nr de masina in Arges, mai exact la Maracineni. Proprietaru service-ului este maistru vopsitor, iar in echipa lui are precum ai zis si tinichigiu si om de dezechipare si echipare si de pregatire.
Pe manopera cu tinichigeria am dat la acel moment 1500K si am schimbat doua fete de usi, o aripa fata, suportii de cric fata - cu reparatiile necesare la planseul pedalier.
Pe manopera de insonorizare am dat 500k - pregatire temeinica cu perii de sarma, deruginol, si insonorizare cu pistol (are un avantaj aplicarea cu pistol in sensul ca stratul de insono se depune sub forma de mici turturi).
Asa cum am spus daca ti-o programezi din timp, poti sa o aduci si vii dupa ea gata facuta. Dar parerea mea este ca trebuie sa stai linga meserias sa vezi ce face - adica sa-ti faca treaba asa cum vrei tu.
chichi
Ieri a venit meseriasu' sa evalueze pagubele, iar concluzia acestuia a fost ca trebuie schimbata fata de usa... Mi-a facut o lista cu ce trebuie sa cumpar si mi-a spus sa-l contactez cand am tot ce-mi trebuie, dar nu mai devreme de 1 luna, sa fie si vremea ceva mai buna. Imi convine; vreau sa schimb si uleiul la masina, asa ca imi trebuie in total aprox 2.500.000, bani pe care nu-i am acum pe toti, dar ii voi avea cand voi lua salariul... Mi s-a mai luat o piatra de pe inima; acum trebuie sa merg cu rabla dupa mine sa gasesc o fata de usa care sa mi se potriveasca... huh.gif

O sa va anunt cand va fi gata Daciuta mea... smile.gif
Slider
..."acum trebuie sa merg cu rabla dupa mine sa gasesc o fata de usa care sa mi se potriveasca... blink.gif
Si cum faci sa vezi daca se potriveste?
Oricum cind o sa o schimbe meseriasu o sa se chinuie ca tot nu se potrivesc 100%!

Da' nu te speria ca pina la urma se rezolva! Curaj! wink.gif
chichi
Pai, ma gandeam ca daca ii arat vanzatorului masina si compar la fata locului fata de usa pe care vreau s-o cumpar cu cea lovita, atunci am sanse mari s-o nimeresc. Nu crezi ca ar fi o idee buna?... mellow.gif
peciulica
ceva asemanator am patit si eu in fata blocului ohmy.gif .masina parcata regulamentar dar un idiot a vrut sa treaca pe langa ea si nu a prea avut loc asa ca a dat un pic din "coate" mad.gif si si-a facut,rezultatul -aripa stanga usor infundata pe toata lungimea,fata usa stanga ceva mai rau lovita(vopsea sarita),fata usa spate putin stearsa mad.gif .eu nu am mai mers la politie blush.gif ,am studiat problema si am rezolvat-o la un prieten in garaj.am cumparat 2 foi de shmirgel fin,un spray cu vopsea la culoare 99.000 lei,mai aveam un pic de chit+ intaritor. sambata am declansat operatiunea prin ciocanirea usoara a zonelor indoite (ciocanel +un fel de nicovala mult mai mica decat ceea ce ganditi voi),am degresat cu o carpa cu diluant,apoi am aplicat chitul cat mai bine intins si presat,am asteptat sa se usuce bine(fiind frig l-am ajutat putin cu feonul nevestimii),l-am shlefuit(cu apa ,nu pe uscat),am sters bine locul,am degresat din nou si am bagat sprayul in functiune.am dat de 3 ori(cu pauze de o bere cu prietenul).rezultatul a fost sincer peste asteptari (a iesit super).se vede o diferenta de luciu la culoare dar e normal sa fie asa(vopsea noua-vopsea matuita)
Taxon
felicitari, peciulica, se vede treaba ca ai aptitudini ! una peste alta, ai descris excelent tehnologia pe care am vazut-o de atitea ori aplicata de taica-meu, tinichigiu batrin si meserias.

chichi, dat fiind ca vorbesc oarecum in cunostinta de cauza (vezi mai sus), ia si schimba fata de usa fara sa iti faci probleme despre rugina. fata de usa ar fi bine sa o aleaga tinichigiul tau - oricum va fi nevoie sa o modeleze nitzel la cald dupa rama usii.
dupa sudare, iti recomand sa aplici un grund asa cum se cuvine pe locurile unde a trecut flacara oxiacetilenica (un strat subtire, uscare completa, inca un strat eventual ceva mai gros).
de-abia dupa asta poti trece la vopsirea usii (cu tot tacimul: chituire, slefuire, vopsire) - evident, se va cunoaste ca e vopsea noua, fata de cea de pe usa alaturata si aripa.
chichi
QUOTE(Taxon @ 14 Mar 2005, 16:47)
chichi, dat fiind ca vorbesc oarecum in cunostinta de cauza (vezi mai sus), ia si schimba fata de usa fara sa iti faci probleme despre rugina. fata de usa ar fi bine sa o aleaga tinichigiul tau - oricum va fi nevoie sa o modeleze nitzel la cald dupa rama usii.
dupa sudare, iti recomand sa aplici un grund asa cum se cuvine pe locurile unde a trecut flacara oxiacetilenica (un strat subtire, uscare completa, inca un strat eventual ceva mai gros).
de-abia dupa asta poti trece la vopsirea usii (cu tot tacimul: chituire, slefuire, vopsire) - evident, se va cunoaste ca e vopsea noua, fata de cea de pe usa alaturata si aripa.
*



Pai ce nevoie mai am de chit daca schimb fata de usa?... huh.gif

Am vazut 2 preturi pentru fete de usi: cea din uzina 650.000 lei si cea facuta la Iasi (?) 350.000 lei. Cica ar fi bine sa-mi iau una din uzina, ca s-ar potrivi perfect, asa sa fie oare?...

O alta intrebare care ma mistuie: n-ar fi mai bine daca as cumpara o portiera cu totul? Am vazut una la pret vechi: 1.600.000 lei (fata de 2.300.000 lei) si nu mi se pare chiar atat de mult... asa as scapa de suduri, rugina si alte golanii. voi ce parere aveti?... In privinta vopselei, mai am nevoie si de altceva in afara de diluant si intaritor? Eventual lac?...

Am auzit ca as avea la dispozitie 30 de zile de la data "accidentului" pentru remedierea portierei, ulterior fiind pasibil de amenda de la nenea gaboru'... Este adevarat, ca deja am intrat in panica pentru ca mai am doar o saptamana ca sa o rezolv.

As vrea sa o rezolv saptamana asta, dar nu stiu pentru ce varianta sa optez? Fata de usa sau portiera cu totul?...
Luca_Stanciu
Am avut si eu usa de la sofer busita (infundata bine), am chemat tinichigiul a luat-o a doua zi a adus-o indreptata, chituita , vopsita si am dat doar 500. 000 lei asta anul trecut. Dar acum tre sa schimb usa cu totul ca a mancat-o rugina pe interior. Am prieteni cu dezmembrari (numai masini de ungaria si ce tabla am vazut eu pe ele nu am vazut pe nici o dacie din Romania) si o sa-mi iau o usa de la ei si tinichigiul a spus ca nu prea se potrivesc toate dar o aduce el la linie. Asa ca nu mai umblati cu carpeli (parerea mea) ca dati o gramada de bani si in scurt timp tre sa iei alta.
chichi
Problema este aproape rezolvata (maine este gata):

- am cumparat o fata de usa din fabrica (700.000 lei)
- am fost nevoit sa-mi cumpar si ornamentele laterale, intreg setul, ca la bucata nu mi-a dat nimeni: cel de la nervura portierei (250.000 lei), cel din partea de jos, cu inscriptia Dacia (450.000 lei)
- vopseaua alb-nova, cu intaritorul si diluantul ei (cam 500.000 lei) - am vopsea sa vopsesc un sfert de masina... smile.gif
- grund policolor (50.000 lei)
- manopera: 600.000 lei.
In total, m-a dus la 2.500.000 lei, mai mult decat anticipasem, am luat teapa cu ornamentele alea care se dau numai la set, ca nu puteam sa las portiera asa, neornata; nu ar fi fost estetic...

Asta sa fie invatatura de mine, sa fiu mai atent cum parchez data viitoare... sad.gif
SOR
luca zi`mi si mie te rog unde sunt dezmembrarile alea:D poate imi cumpar si eu cateva subansamble
Luca_Stanciu
SOR te ajut cu cea mai mare placere. In judetul Dambovita comuna Darmanesti (Bucuresti-Ploiest -Targoviste - primul sat din jud. Dambovita).
Eu am de acolo de la motor pana la scaune si rori (cu tot cu janta) am luat totul de pe masini de Ungaria.
driverx
OK, deci problema a fost rezolvata, SOR a fost ajutat si el. Thread-ul se va odihni pana cand cineva va avea nevoie de el din nou.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.