Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Saiba cu dinte tambur
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mafian
Am o mica problema de un timp , saiba cu dinte care vine dupa rulment , imi tot rupe dintele , nu am nici cea mai mica idee , am schimbat rulmentii si degeaba .

A mai patit cineva ?
megane2.2
simplu , este prea stransa piulita , rulmentul se incalzeste -dilata si trage saiba dupa el ,
la rulmenti noi montati si unsi bineinteles se lasa un joc mai mare care se restrange dupa 500 kh .
mafian
Nu stie nimeni ??? Ce am uitat sa va mai zic , dacia break 96 , problema la roata spate stanga , am incercat sa ai pun o alta saiba mai groasa ( ca distantier ) intre saiba si rulment , degeaba si cand apas usor pedala de frana , se aude in spate un bubuit .

<span class='edit'>20 Apr 2009, 11:54:</span>
QUOTE(megane2.2 @ 20 Apr 2009, 11:43)
simplu , este prea stransa piulita , rulmentul se incalzeste -dilata si trage saiba dupa el ,
la rulmenti noi montati si unsi bineinteles se lasa un joc mai mare care se restrange dupa 500 kh .
*



Pai nu stiu daca e asa de simplu , vezi tu am schimbat rulmentii la ambele roti si se rupe doar la o roata , acelasi regleaj facut , precizez saiba se rupea si inainte de a schimba rulmentii .

argon
QUOTE(megane2.2 @ 20 Apr 2009, 11:43)
la rulmenti noi montati si unsi bineinteles se lasa un joc mai mare care se restrange dupa 500 kh .
*




asta unde ai auzit-o? La scoala de arte si meserii seral? nu se reastrange nimic.


Se restrange eventual din prostia montatorului, care habar nu are sa monteze rulmenti si bate aiurea camasile care nu ajung pana in capat in locasuri.
diaconuliviu
1. Nu se lasa joc mai mare ci se string normal, eventual cu o mica prestringere.
Ia ca exemplu remontarea rulmentilor conici de la grup/planetare: daca se folosesc cei vechi se asigura joc "zero" si atit, daca-s noi, se asigura o prestringere de 1-2 daN masurati la "toba" diferential.
2. Da, dupa 500 km se reverifica pentru eventualitatea ca nefiind "rodat" rulmentul s-a "pasuit" si a recapatat un mic joc, mai ales in situatia "made in RO sau Turkey/SRL".

argon
eu mi-am pus marca SKF pe spate. ce natie sunt?
Minel
QUOTE(argon @ 22 Apr 2009, 11:36)
eu mi-am pus marca SKF pe spate. ce natie sunt?
*



Te lauzi acum sau ..... laugh.gif

Glumesc si eu , daca ne spui si cat ai dat pe ei , ne putem da seama daca sunt originali ... si SKF , FAG ,sunt foarte buni .. rolleyes.gif
argon
am dat 0 lei, de la un batranel ce-i avea de 15 ani.
diaconuliviu
De 15 ani, foarte probabil sa fie originali.
mafian
Nu stiu ce sa mai fac, nu am gasit nicaieri problema mea sad.gif(((
argon
axul pe care intra rulmentii posibil deteriorat, daca ai elimitat toate variantele. Din pacate se schimba puntea in cazul asta. Eventual am mai auzit ca unii fac carpeli cu sudura si slefuire.
mafian
QUOTE(argon @ 29 Apr 2009, 19:23)
axul pe care intra rulmentii posibil deteriorat, daca ai elimitat toate variantele.  Din pacate se schimba puntea in cazul asta. Eventual am mai auzit ca unii fac carpeli cu sudura si slefuire.
*




Deteriorat nu pare a fi , oricum e un fenomen tare ciudat sad.gif(
mafian
Se pare ca pana la urma am gasit solutia , saiba cu pricina a fost facuta de un producator "pe vas" se pare , calitate 0 ceva de genu , am cumparat saiba de la alt magazin si era de 2 ori mai groasa , iar ciocul acela vine apropae fix pe ax , nu mai am nici un fel de problema la roti .

Ms all pentru indrumari. cool.gif
pirvumark
asta vroiam si eu sa iti zic. ia un set nou, costa 4 lei si ai piulita, saiba cu dinte care intra pe canal, siguranta crestat si splint. eu am luat 2 seturi sapt trecuta si am inlocuit pe spate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.