Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trage stanga cand pun frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
llmihai
Salutare.
Dupa schimbarea rulmentilor de pe partea STANGA a masini, am avut surpriza cand pun frana masina trage DREAPTA.

1.Dupa ce am pus totul la loc am facut aerisirea la etrier pe partea stanga.
2.Dupa ce am mers cati km am desfacut din nou etrierul si e pus corect.

Ce sa-i fac si ce sa verific?
Multumesc si astept parerile voastre.
Mr_Devil83
daca nu ai umblat si la roata dreapta as zice ca ai pus invers placutele de frana.
llmihai
Cand am desfacut roata am notat prima placuta ca sa le pun la fel. Dar o sa incerc sa le inversez.
Mr_Devil83
verifica chestia asta. Daca nu...as zice ca ai un pivot/tirant/brat, care s-a indoit cand ai dat jos fuzeta.
argon
dar vai, ce probleme aveti..a ajuns unsoare pe disc si d'aia trage in partea opusa, dupa o vreme se arde, si va prinde iar uniform.
Reckno
QUOTE(llmihai @ 20 Apr 2009, 21:13)
Salutare.
Dupa schimbarea rulmentilor de pe partea STANGA a masini, am avut surpriza cand pun frana masina trage DREAPTA.

1.Dupa ce am pus totul la loc am facut aerisirea la etrier pe partea stanga.
2.Dupa ce am mers cati km am desfacut din nou etrierul si e pus corect.

Ce sa-i fac si ce sa verific?
Multumesc si astept parerile voastre.
*



trage dreapta si in mers dc i-ei mainile de pe volan??
argon
care parte din 'cand pun frana' nu ai inteles-o? scrie si in titlu..
neamtzu25
am patit si eu asa ceva cu trasul intro parte cand franezi ;problema era de la furtunul de la etrier -se infundase
llmihai
In mers masina nu trage nici dreapta nici stanga. Doar cand pun frana trage dreapta. Pe partea stanga am facut aerisirea si a iesit lichid.
De indoit nu cred pentru ca au iesit foarte usor afara.Nu am fost nevoit sa folosesc ciocanul.
argon
nasol daca au iesit pivotii asa usor, aia trebuie sa stea presati bine in locasurile din fuzeta, si pentru scoaterea lor se foloseste presa. E interzisa lovirea cu ciocanul.
Paca
sigur ca e interzisa...de aia toti mecanicii folosesc ciocanul pentru depresare...pe principiul "las-o ca-i dacie"...cu siguranta presa are rolul ei in mentinerea integritatii fuzetei dar....
Reckno
QUOTE(argon @ 21 Apr 2009, 08:44)
care parte din 'cand pun frana' nu ai inteles-o? scrie si in titlu..
*



prietene ciufut...care parte nu ai inteles-o tu din intrebarea mea dc trage si in mers? a...trebuia sa scriu ca pentru noobi: "in afara de atunci cand apesi pe frana, cand nu apesi trage dreapta?"....
diaconuliviu
QUOTE(argon @ 21 Apr 2009, 08:44)
care parte din 'cand pun frana' nu ai inteles-o? scrie si in titlu..


D'apai, in titlu scrie ca trage stinga, in continut ca dreapta. tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.