Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ulei sintetic pe 1310 carburator ?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
SorinNN
M-am gandit sa pun Mobil 1 Peak Life 5W-50 care se pare ca e sintetic. Merge pe dacia clasic sau mai bine raman pe ELF ?
ydaniel
merge:)
baga si 10w60:)
cristi74
In nici un caz. 5W50 se pune vara pe motoare noi de turatie. In nici un caz nu se pune pe motoare uzate si mai ales de dacie. O sa ti-l bea ca pe apa.
elf 15W40 merge in orice sezon bine pe dacie si nici nu e scump. vara merge si 20W50.
SorinNN
In afara de faptul ca o sa-l consume, poate sa aiba alt efect nefavorabil ? Ma refer la uzura excesiva, consum mare . Ca altfel mi-ar placea sa incerc ... smile.gif
ct-03-tvy
QUOTE(cristi74 @ 21 Apr 2009, 19:43)
In nici un caz. 5W50 se pune vara pe motoare noi de turatie. In nici un caz nu se pune pe motoare uzate si mai ales de dacie. O sa ti-l bea ca pe apa.
elf 15W40 merge in orice sezon bine pe dacie si nici nu e scump. vara merge si 20W50.
*



pai cifra dupa W 30- 60 indica gradul de temperatura in care se poate folosi uleiu, cu cat e cifra mai mare, cu atat uleiu se tine mai bine si nu sa subtiaza

daca ai bani .poti folosi cu incredere si 10w60 Castrol RS biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif (sa nu ai scurgeri aiurea, nu de alta da pierzi bani degeaba)

daca stai cam prost cu bani ...incearca ceva 15W50 valvoline max life 80 ron/4L
ZTV
da esso la 65 ron 4 L ce are ? ( 15w40 ) ?
florian90
da ulei champion 20w50 ce are(55 lei/4L):? tongue.gif
ydaniel
e un topic mare cu uleiuri:)
ZTV
off: da phanter 20w50 + filtru noname = 41 ron / 4 L
cristi74
QUOTE(ct-03-tvy @ 21 Apr 2009, 20:36)
pai cifra dupa W  30- 60   indica gradul de temperatura in care se poate folosi uleiu,  cu cat e cifra mai mare, cu atat uleiu se tine mai bine  si nu sa subtiaza

daca ai bani .poti folosi cu incredere si 10w60 Castrol RS biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif  (sa nu ai scurgeri aiurea, nu de alta da pierzi bani degeaba)

daca stai cam prost cu bani ...incearca ceva 15W50 valvoline max life  80 ron/4L
*


Cifrele reprezinta vascozitatea uleiului. Prima este vascozitatea la temperaturi joase iar a doua vascozitatea la temperaturi inalte.
Vara uleiul trebuie sa fie mai gros (sa nu se subtieze) iar iarna sa nu se ingroase prea tare.
Uleiul cu densitatea 5 este prea subtire. La motoare uzate (gen dacia) se pune ulei mai gros ca sa ai pierderi minime. Ulei subtire se pune doar in motoare neuzate, care nu papa ulei.
SorinNN
QUOTE(cristi74 @ 22 Apr 2009, 05:47)
Cifrele reprezinta vascozitatea uleiului. Prima este vascozitatea la temperaturi joase iar a doua vascozitatea la temperaturi inalte.
Vara uleiul trebuie sa fie mai gros (sa nu se subtieze) iar iarna sa nu se ingroase prea tare.
Uleiul cu densitatea 5 este prea subtire. La motoare uzate (gen dacia) se pune ulei mai gros ca sa ai pierderi minime. Ulei subtire se pune doar in motoare neuzate, care nu papa ulei.
*



Pai motorul asta nu e prea norocos: are 19 ani dar vreo 20 mii km si a fost demontat de vreo doua ori ! Nici nu stiu ce sa zic: daca e uzat sau nu ... caci am vazut oferta Mobil 1 cu trei tipuri: motor nou nout, "intermediar" si uzat si cum un prieten vrea sa ia ulei sintetic pentru o masina straina am devenit si eu curios smile.gif
killpacient
eu unu folosesc cu incredere valvoline 15w50 smile.gif am pus un sintetic odata 5w40 a fost ok .. dar parca nu imi placea cum mergea motoru...culmea e ca nu il papa asa mult .. acu la rku` general de saptamana viitoare voi baga un 10w40 biggrin.gif
lapcat
Nu știu dacă are sens să pui ulei sintetic pe dacie, poate doar dacă e la același preț cu celălalt. Asta în sensul că motorul nu va fi mai protejat, el e construit pentru ulei natural iar cel sintetic nu-i aduce nici un beneficiu.
annem
SorinNN:
Daca poti sa pui Mobil 1 ala (adica singura jena ar fi indoila ca n-ar merge la Dacie), pune-l fara sa clipesti.
nambanidealtceva
... si iar incepe vesnica discutie biggrin.gif
ydaniel
cat e litru:)?
argon
gata, ca este deja un topic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.