Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema bec pozitie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Deadly
Bine v-am regasit. smile.gif Am o ,,mica" problema. sad.gif Am observat aseara ca nu se mai aprinde becul de pozitie pe dreapta. Am fost azi si am cumparat altul, l-am montat dar tot nu a mers. L-am luat pe cel din stanga si l-am pus pe dreapta si nimic. Am zis ca poate e soclul in care intra becul de vina, l-am schimbat cu cel de pe stanga si tot nimic. mad.gif Banuiesc ca s-a intrerupt alimentarea undeva pe fir, dar problema e ca firele acelea trec pe sub radiator si n-am chef sa scot radiatorul sa vad pe unde e intrerupt.
Intrebarea mea este : Daca trag 2 fire de la pozitia din stanga la cea din dreapta este OK ??? Nu se intampla nimic ??? Multumesc anticipat pt. raspunsuri. smile.gif

PS: Vor lumina cumva mai slab becurile daca sunt legate amandoua in stanga ??? Nu prea ma pricep. sad.gif Multumesc.
al1n
da ia vezi papucii in ce stare sunt, poate nu mai fac contact bine si normal ca n-ai curent....curatai, strangei mai bine si dupa aia mai vezi....
Deadly
Am uitat sa mentionez ca am facut si asta. I-am curatat, i-am strans, dar nimic. sleep.gif Totusi, exista vreun risc sa se intample ceva ???
aditã
eu iti pot spune ca am luat fir de la faza scurta dreapta sa duc la stanga!nu iti recomand!la mine se topea in timp tabloul de sigurante in dreptul celei pt faza scurta!am preferat sa schimb 3 tablouri decat sa caut unde era blestematul de fir intrerupt!eu iti recoman sa cauti mai bine decat sa faci vreo nenorocire!nu e de joaca cu instalatia pe o masina
Deadly
Am inteles @aditã. Deci exista un risc. sad.gif Voi incerca atunci sa vad unde e problema. Sper sa rezolv. Daca nu mai exista si alte pareri, voi reveni eu cu detalii. sad.gif

PS: Este posibil sa se intample cum a spus @aditã si cu pozitiile ??? Adica sa topeasca ceva ???
bygy007
pai pe acolo se duce , daca vrei sa ii tregi alt fir recomand sa faci in felul urmator , tai firul care pleaca (de la farul din stinga) si inlocuiesti cu un fir de 2X0,5-0,75mm dublu izolat
Deadly
Am rezolvat. biggrin.gif Se pare ca problema era de la becul de pozitie din stanga. blink.gif Pe dreapta am la becul de pozitie un fir negru si unul alb, iar pe stanga un fir negru si 2 albe (unite in acelasi papuc). Le-am curatat ca la carte si acum totul e OK. smile.gif Multumesc tuturor pentru ajutor. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.