Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Interzis cu bicicleta si rolele in parc !
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2
rombul
Am fost cu bicicleta in parc si nu mi-a zis nimeni absolut nimic(in Tineretului),ultima oara am fost Duminica trecuta.

18 Aug 2010, 13:50:
in plus in Tineretului este amenajata si pista de biciclete
zanzie
QUOTE(IRONICK @ 18 Aug 2010, 10:33)
Ce te face sa crezi ca eu ca "pieton" intr-un parc imi face placere sa ma feresc de biciclisti?
*


Ce te face sa crezi ca eu ca pieton, pe o trecere de pietoni, imi place sa ma feresc de masini care nu incetinesc?
M i h a i
QUOTE(Muttley @ 18 Aug 2010, 12:15)
Corecta si de bun simt zic eu, ar fi montarea la intrarile-n parcuri de semne care sa limiteze viteza bicicletelor la 5km/h,
*


Si cum demonstreaza gardianu ca am 30 ? cu pistolul radar din dotare? si in localitate viteza este de 50 km...asta nu inseamna ca nu se merge peste 100.... la masini macar este spaima de mcv...dar la bicle...sa fim seriosi..
UXE
in Tineretului nu cred ca e interzis .. ptr ca acolo se pot inchiria biciclete smile.gif
IRONICK
QUOTE(zanzie @ 18 Aug 2010, 16:14)
Ce te face sa crezi ca eu ca pieton, pe o trecere de pietoni, imi place sa ma feresc de masini care nu incetinesc?
*
Atunci stii despre ce vorbesc.
PaulT
In parcurile mai mici este jale la capitolul biciclisti si rolleri... Pe langa ca aleile sunt pline de oameni care se plimba, de copii care se joaca, te trezesti cu grupuri de biciclisti cu minim 15-20km/h care fac un slalom de te doare capul printre oameni, sau 5-6 rolleri care fac acelasi lucru.. Daca adult fiind te poti feri si iti poti controla reactiile, la ce te poti astepta din partea unui copil de 4-6 ani care e surprins la 2-3 metri de parinti de trecerea unui grup de biciclisti sau persoane cu role? Din ce am vazut personal poate un biciclist din 20 mergea asa cum spune Muttley, adica incet, cu grija sa nu deranjeze. Pentru ei, tot respectul... Si eu am bicicleta si chiar o folosesc... dar in zone aglomerate intotdeauna ma limitez la aproximativ 5-7 km/h(adica putin peste viteza de deplasare a celor care se plimba). Si asta am facut de cand am invatat mersul pe doua roti. In parcuri mari s-ar putea amenaja cu(si in) siguranta zone pentru role si biciclete, dar in cele mici sincer e o decizie foarte buna interzicerea lor.
Laurentziu83
Eu unul nu inteleg placerea de a face slalom cu rolele sau cu bicicleta printre oameni.
Ma mai luase un prieten cu bicicleta, cica sa ne plimbam, si m-a dus in Gradina Publica. Am rezistat 10 minute. Pur si simplu era prea obositor pentru mine sa tot incetinesc si sa fiu cu ochii in 4 la toti copii din parc sau la grupurile de oameni.
Asa ca n-am mai calcat a doua oara, mai ales ca ma si plictiseam repede. Mie imi place cand ies cu bicicleta sa fac macar 10 km cu ea, sa simt ca ma misc, nu sa ma plimb 2-3 alei, pana si drumul acasa-servici si retur are 4 km, si il fac zilnic.
Pana la urma, parcul e facut sa iti scoti copilul la aer, sa te plimbi, etc, nu sa te foloseasca vreun roller sau biciclist pe post de frana sau, mai rau, sa te darame din picioare. Asadar consider ca nu prea au ce cauta rollerii sau biciclistii in parc. Bine, acum daca sunt locuri special amenajate pentru asta in parc, nici o problema, fiecare are dreptul la un loc al lui, numai sa nu se intersecteze cu ceilalti.
Muttley
QUOTE(M i h a i @ 18 Aug 2010, 16:25)
Si cum demonstreaza gardianu ca am 30 ? cu pistolul radar din dotare? 
*


TIPIC romanesc. Ceva de genu' "ba, da' cine esti tu sa-mi zici mie sa prezint actele?!? Daca-ti frec una peste ochi iti sare casca!".

Eu am mai scris o chestie in postul ala, da' poate trebuia bolduita?
QUOTE(Muttley @ 18 Aug 2010, 12:15)
...montarea la intrarile-n parcuri de semne care sa limiteze viteza bicicletelor la 5km/h, iar gardienii publici, care-s o gramada, sa n-o mai faca pe oitele blajine si sa-i ph00ta p-aia care fac ce nu trebuie.
*


... da' bine-nteles ca la noi si legea e cu targuiala. Nu e suficient ca cel insarcinat cu pastrarea ordinii publice a apreciat "din ochi" mai mult de 5km/h sau, daca vrei, <<mers periculos cu bicicleta-n parc, care pune-n pericol celelalte mamifere>>. Noi cerem radar!
Iar acel 5km/h ar avea mai mult rol de inlocuire a unei fraze de tipul "mergeti incet cu bicicleta-n parc". Da' na...
Oricum, cum am zis-o si-n postul anterior, e vorba de Romania, deci nicio sansa.

QUOTE(Laurentziu83 @ 18 Aug 2010, 19:22)
Asadar consider ca nu prea au ce cauta rollerii sau biciclistii in parc.
*


Da' unde-n Bucuresti? In traficu' de capitala, unde se merge cu suta, iar biciclistii-s muste enervante ce trebuiesc strivite?
Sau poate printre blocuri te pomenesti, sa ajungi acasa cu 3 caini vigurosi infipti in cur. De fapt ce sa mai cauti acasa, te duci direct la spital pentru injectii.


Topic inutil.
M i h a i
asta am vrut sa zic si eu...ai spus 5 km/h de parca erai in De...Au...etc...la noi imediat face unu gat cum ca ar fi avut mai putin...sa demonstreze gardianu....sa fie aparatura omologata ...pt timp de ploaie..etc...stii treaba cu radarele...sa fie el agentul constatator.. tongue.gif etc...am vrut sa spun ca mi se par aiurea astfel de semne...sunt semne de ''bun simt'' si nu merg in Ro..
Liviu
Din pacate "bun simt" si "romania (cu r mic)" sunt ca apa si uleiul.
zanzie
QUOTE(Muttley @ 18 Aug 2010, 21:28)
Topic inutil.

+1

PS:biciclistii sunt pierzatori permanenti in Romania...
PaulT
QUOTE(M i h a i @ 18 Aug 2010, 22:31)
asta am vrut sa zic si eu...ai spus 5 km/h de parca erai in De...Au...etc...la noi imediat face unu gat cum ca ar fi avut mai putin...sa demonstreze gardianu....sa fie aparatura omologata ...pt timp de ploaie..etc...stii treaba cu radarele...sa fie el agentul constatator.. tongue.gif etc...am vrut sa spun ca mi se par aiurea astfel de semne...sunt semne de ''bun simt'' si nu merg in Ro..
*




Corect. Asta si este problema de baza. Daca bunul simt ar functiona alaturi de un minim de educatie civica si de respectul fata de cei de langa tine nici nu s-ar fi ajuns la asa ceva. Daca toti care merg pe bicicleta ar rula in zone aglomerate asa cum o face Muttley sau cum fac si eu si altii(fara sa ne oblige cineva sau ceva, in speta legea) nu ar fi aparut probleme sau accidente care sa duca la interzicerea accesului biciclistilor si rollerilor in parcuri. Dar atata vreme cat in Romania lipsa de bun simt este la ordinea zilei impreuna cu dezinteresul total fata de ceilalti si fata de riscurile la care ii supui prin actiunile tale, nu se poate altfel(din pacate).
Danezu
"Dar atata vreme cat in Romania lipsa de bun simt este la ordinea zilei impreuna cu dezinteresul total fata de ceilalti si fata de riscurile la care ii supui prin actiunile tale, nu se poate altfel(din pacate)."


Foarte bine ai punctat! Din pacate asta este adevarul gol golut.....
Avani
Eu ma plimb in continuare linistit prin parc (Iore, Herastrau, rareori Tineretului) si nu merg cu mai mult de 5-7km/h, tocmai ca pedaland prin parc nu ma grabesc nicaieri. Nu mi se pare normal ca din cauza unor teribilisti cu biciclete si role, TOTI sa fim pedepsiti.

Am renuntat sa astept vremuri mai bune pentru biciclisti (piste eficiente, locuri de "parcat", respect mai mult in trafic, etc)
tatabobu
Ce-i aia "Iore"?
PaulT
QUOTE(Avani @ 19 Aug 2010, 13:55)
Eu ma plimb in continuare linistit prin parc (Iore, Herastrau, rareori Tineretului) si nu merg cu mai mult de 5-7km/h, tocmai ca pedaland prin parc nu ma grabesc nicaieri. Nu mi se pare normal ca din cauza unor teribilisti cu biciclete si role, TOTI sa fim pedepsiti.

Am renuntat sa astept vremuri mai bune pentru biciclisti (piste eficiente, locuri de "parcat", respect mai mult in trafic, etc)
*



Bravo tie ca mergi asa. Ai dreptate cand spui ca nu e corect sa fim toti pedepsiti, dar, repet, atata timp cat normalitatea in gandiri si in actiuni este prezenta la doar 0,5-1% din biciclisti/rolleri alta solutie nu exista. Desi sunt direct afectat si eu nu pot decat sa aprob interzicerea accesului in parcuri cu biciclete si role. Normal ar trebui sa urmeze amenajari de zone dedicate acestor activitati in parcurile mari unde e evident ca exista spatiu pentru toate sporturile.
@tatabobu - e vorba de parcul IOR. biggrin.gif
Avani
QUOTE(tatabobu @ 19 Aug 2010, 14:43)
Ce-i aia "Iore"?
*


I.O.R. biggrin.gif
Tamango
Nu e vorba numai de parc aici ... sunt o gramada de locuri unde nu ai voie cu bicicleta. Si nu pot sa nu ma minunez de fata extrem de satisfacuta a melteanului de gardian care iti latra chestia asta de parca ar fi gasit inamicul public nr. 1.
Cel mai bun exemplu ar fi scoala unde invata fata mea. Eu ma duc in fiecare zi s-o iau de la scoala cu bicicleta. De fiecare data am parte de acelasi scandal:

-"Nu aveti voie cu bicicleta in curtea scolii, e interzis"
-"WTF ? Zau ? Unde scrie asta ? Cine a interzis ?"
-"Asa e dispozitie de la d-na directoare. O lasati aici."
-"Nu cumva vrei si spaga ? Cum sa las aici bicicleta de 15 mil ? Nu vezi ca e pliabila ? Chiar legata, cu 1 surubelnita o desface instant. Si apoi cred ca sunt suficient de matur incat sa-mi dau seama ca trebuie sa merg PE LANGA ea, sa nu accidentez pe cineva, nu ? Daca nu-ti convine, cheam-o pe directoare sa vorbeasca cu mine"

Bine, dialogul a fost mult mai spumos ... ideea e ca directorii astia comunisti din scoli ar trebui s-o lase mai moale cu interzisul unul mijloc de-a face sport. In loc sa puna rastele de biciclete in curtea scolii, sa incurajeze orice ocazie de-a face miscare, nenorocitii astia nu stiu decat sa puna piedici. Nici nu va imaginati cati copiii obezi am vazut. Si orele de sport sunt de toata jena, atunci cand se mai fac (de obicei nu se fac). Pacat, se pot face multe in scolile romanesti ... fata mea are 8 ani si cand am invatat-o sa mearga pe bicicleta am invatat-o pana si circulatie rutiera, ca scoala nu e in stare.

Alt exemplu este chiar un magazin de biciclete unde nu mi s-a permis accesul cu bicicleta. Nu va spun care, nu am putut sa inteleg asta, drept urmare i-am anuntat ca m-au pierdut de client. Evident, nu aveau la intrare rastel sau altceva.

Alta porcarie este chiar trotuarul, dar ala mai mare. La mine in cartier sunt unele trotuare largi, cat un bulevard, unde exista parcare chiar pe trotuar, semnalizata si impozitata de primarie. Masinile intra pe la capatul trotuarului si merg printre pietoni, pana la locul de parcare. E ... pe un asemenea trotuar m-am certat cu un gardian public, cu singurul lui neuron probabil beat, care insista ca n-am voie acolo, desi masinile treceau pe langa noi intr-o veselie. Ala o tinea una si buna ca daca nu e pista nu am voie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.