Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Depasire perioada de revizie
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
Crrisstian
Stiu ca voi fi acuzat ca nu am folosit functia Search si stiu ca informatia pe care o caut este scrisa pe undeva pe aici, dar chiar nu m-a ajutat functia search in ultimele 2 ore de cautari printre post-uri.
Prin urmare as dori sa aflu, daca are cineva amabilitatea sa imi raspunda in cunostinta de cauza, cu cati kilometrii se poate depasi perioada de revizie fara a pierde garantia.
Am facut revizia de 10.000 la Logan 1.5 dci 85 cp la 9887 km si revizia de 20.000 la 20300 km. Ar fi absurd sa pierd garantia extinsa de 3 ani pt. 400 km in plus .. (mai ales ca la 2 luni dupa ce am achizitionat masina, Dacia s-a gandit sa mareasca intervalul de revizie la 15.000 km, dar nu pt toate masinile din lot .. ci doar pentru cele achizitionate incepand cu o anumita data, de parca acest interval ar fi stabilit de catre departamentul de marketing). Si totusi... imi aduc aminte ca suntem in Romania..
C a t a l i n
Nu scrie în actele de garanție?
Crrisstian
Din cate stiu scrie doar intervalul la care trebuie sa faci revizia ... nu si cu cat ai putea sa depasesti.. o sa ma uit mai atent cand ajung acasa..
Serje
Si n-ai putut sa-i zici sa-ti treaca 19.900, ca sa fi sigur ca nu ai nici o problema?
Crrisstian
Mi-am dat seama dupa ce am iesit pe poarta service-ului .. Ideea este sa stiu macar sa nu ma mai chinui cu restul reviziilor in service autorizat, daca tot nu mai am garantie ..
DMP
In Carnetul de Garantie exista o rubrica, un chenar, unde scrie daca iti scot masina sau vreun subansamblu din garantie si procesul verbal conform caruia iti fac treaba asta.
Daca nu ti-au facut proces verbal si completat rubrica aia, esti in garantie.

Despre nr de km cu care poti veni peste la revizie s-a mai discutat. Parca era o precizare chiar de la Dacia. Ceva de genul pana in 500 km.
bobo77
Eu unul nu-mi aduc aminte de o precizare de la dacia de 500 de km ca ai putea depasi nr de km pentru revizie, eu zic ca mai degraba este la latitudinea celor din service acest nr de km, eu de ex stiu pe cineva care a depasit cu 1500 km si nu a pierdut garantia.
klaus
QUOTE(bobo77 @ 24 Apr 2009, 21:04)
eu de ex stiu pe cineva care a depasit cu 1500 km si nu a pierdut garantia.
*


Pai da, dar a stiut sa vorbeasca in service wink.gif
bobo77
Pai sa stii ca a stiut, chiar de cind a sunat pentru programare la sevice wink.gif
Crrisstian
Multumesc mult pentru raspunsuri. Cred ca modul in care ar trebui sa procedezi cand depasesti cu 1500 km ar fi sa ii suni cu vreo 4 zile inainte pentru programare si apoi sa le spui ca a trebuit sa faci un drum urgent si ai depasit.
Oricum, in cazul in care ai depasit cu atat nu cred ca este indicat sa mergi intr-un service unde nu gasesti oameni rezonabili si cu atat mai putin sa mergi cu filtrele tale.
C a t a l i n
Da, da, eventual lipește-ți niște sute de RON pe frunte, să te vadă de cum intri cam cât de rezonabili vrei tu să fie... Of ce mentalitate bolnavă... Service-ul își vede interesul lui, puțin le pasă oamenilor de acolo de Dacia, ei vor efectua revizia, că doar iau bani pentru asta... Văd că matale nu faci asemenea, adică să-ți vezi interesul... Parcă ar fi mașina lor nu a ta... Poate reușești să-ți monteze aceleași filtre, eventual să nu le mai demonteze deloc...
livium
am depasit a doua revizie (cea de 30000) cu 2200 km. reactia celor de la service a fost: "cam mult... lasa ca trecem noi 30200 in carte, dar la urmatoarea revizie sa nu se mai intample..."
Crrisstian
Livium la ce service ai fost? Ai cumparat consumabilele de la ei? Eu ma gandesc ca daca te certi cu ei pentru consumabile nu or sa mai fie asa dornici sa iti scrie cu 2000 km in minus pe carnetul de intretinere.
Interesul meu este in primul rand sa nu imi iasa masina din garantie cu 2 ani inainte de termen si in al doilea rand sa economisesc 150 lei pt o revizie ...
C a t a l i n
Interesul ar trebui să fie să nu-ți bați joc de motor... (consumabile bune și schimbate la timp, manoperă competentă)

Dacă vrei economie, nu mai face revizia deloc...
Crrisstian
In garantie nici nu poti proceda altfel wink.gif
C a t a l i n
Observ, de asta tu ai făcut întocmai...
vijelie
Inca unul care da 12k euro pe o masina si nu are 100 lei in plus la o biata revizie...
Mai sunteti multi?
Crrisstian
Post-ul anterior a venit direct din seria "Daca nu arunci cu bani pe lautari inseamna ca nu ai". As fi vrut mai degraba sa se posteze experiente personale legate de subiectul topicului.
Pentru Dl. Maersk, exista comercianti care vand piese marca Renault insotite de ambalajul original cu emblema Pieces d'Origine si seria produsului cu preturi de pana la 30% mai mici decat in service. Cred ca nu are rost sa mai adaug faptul ca service-urile mari au preturi de achizitie mult mai mici chiar si decat acei comercianti.
Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva prin ceea ce am scris, va garantez ca nu asta a fost intentia.
Topicul se poate inchide. Va multumesc!
C a t a l i n
30% e puțin...
DMP
Mare atentie la alea in cutie de Renault dar suspect de ieftine.
BuNu'
Mai sunt unii care isi dau kilometrii inapoi cu fix 5000km de fiecare data asa ca ei au luat masina cu intervalul de revizie vechi si fac revizia cum ar fi normal, doar ca pe bord apar ca si-ar fi facut revizia veche... E inventiv romanu!
FILter
Asta-i prea tare. Chiar nu m-as fi gandit laugh.gif
Crrisstian
Cred ca intervalul indicat pentru revizie la diesel pentru un mod de utilizare predominant urban era cel vechi, adik 10.000 km. Eu unul consider ca majorarea la 15.000 a fost rezultatul departamentului de marketing si nu al inginerilor. Desigur, daca vrei sa dai kilometrajul inapoi si sa vinzi masina dupa 2 ani fara carte de service se poate face revizia si la 30.000, ca doar nu ia foc motorul.
roland
Daca stii ca ai de facut un drum lung si vei depasi nr. de km, te duci si faci revizia, indiferent cati km ai la bord si, de atunci, ai la dispozitie 1 an sau 10,000 km (bine, varianta MPI veche).
Nu cred ca face nimeni un drum de mai mult de 10,000 km :-)

PS: revizia e pe bani, daca vrei sa faci revizie in fiecare luna... nu te opreste nimeni. Poti chiar si sa schimbi ulei, placute, etc lunar... ei te taxeaza, no problems.
MaveriicK
Eu am facut revizia la masina de la munca care este un logan 1,5DCI.
Merg cam 1 data pe luna la ei pentru revizia periodica de 10.000km.
Avand in vedere ca merg destul de mult cu masina am vorbit aceasta problema si baietii au zis ca nu se pierde garantia atata vreme cat se incadreaza in 500km plus sau minus fata de media de 10.000.
Nu se aduna diferenta de la revizia anterioara ca plus sau minus!
La ora actuala deja am depasit 100.000km si nu mai este in garantie tongue.gif

Si sper sa ma tina si loganul personal wub.gif 1.6 cum m-a tinut cel de la munca !

Deci in concluzie ai 1000km in care tre sa-ti faci timp sa te duci cu ea in service sa-ti faci programare, sau cum te descurci ca sa scapi mai repede !
GabrielD
Am depasit cu 1000 km revizia de 45000 dar tot 45000 au trecut in carnet, bineinteles ca i-am dat ceva, nu mare lucru.
MaveriicK
QUOTE(GabrielD @ 12 Jun 2009, 15:10)
Am depasit cu 1000 km revizia de 45000 dar tot 45000 au trecut in carnet, bineinteles ca i-am dat ceva, nu mare lucru.
*


Ce am zis mai sus cu 500km inainte sau dupa este ceva Normal !
In rest intotdeauna o sa fie exceptii cu mici atentii, si la urma urmei fiecare cum se descurca !

ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif
einstein1984
Aha, si daca vii cu 1000 km inainte de interval e grav, nu? Pana 500 km peste nu ai nici un motiv sa dai vreo spaga, sau maxim 1 luna ca interval de timp.
K-gula
Fratilor .... o revizie la un 1.4 la 20.000 costa la dacia 580 ron ... mai scump decat la ford si hyundai .... eu am vrut sa fac revizia doar ca am intarziat cu o saptamana din cauza ca am fost plecat. (o saptamana dupa anul sau 20.000) mi sa reziliat garantie pe acest motiv (oricum am garantie doar 18 luni - mai am 2 )
faza e ca o sa schimb uleiu si filtrele in regim propriu. si sa o fac autorizat pe cea de 40.000 ....
Mentionez ca am acuma 20.899 Km si masina nu are nimic .... cei de la dacia zic ca uleiu e garantat 25.000 dar de preferinta undeva pe la 20.000 (mai precis 19700) trebuie schimbat .... a nu se merge cu el peste 22.000 ca se face marmelada in baie ... si riscati sa il intindeti pe paine.
C a t a l i n
Schimbați uleiul și filtrul la maxim 10.000 km, nu încercați să faceți O FALSĂ ECONOMIE!
ct-03-tvy
QUOTE(K-gula @ 15 Jul 2009, 10:29)
Fratilor .... o revizie la un 1.4 la 20.000 costa la dacia 580 ron ... mai scump decat la ford si hyundai .... eu am vrut sa fac revizia doar ca am intarziat cu o saptamana din cauza ca am fost plecat. (o saptamana dupa anul sau 20.000) mi sa reziliat garantie pe acest motiv (oricum am garantie doar 18 luni - mai am 2 )
faza e ca o sa schimb uleiu si filtrele in regim propriu. si sa o fac autorizat pe cea de 40.000 ....
Mentionez ca am acuma 20.899 Km si masina nu are nimic .... cei de la dacia zic ca uleiu e garantat 25.000 dar de preferinta undeva pe la 20.000 (mai precis 19700) trebuie schimbat .... a nu se merge cu el peste 22.000 ca se face marmelada in baie ... si riscati sa il intindeti pe paine.
*




nu mai lua fordu in brate atata,..mai alaltaieri..era unu necajit...intr-o emisiune la tv cu pilitura in injectoare,..

la ce drumuri avem in ro,..nu stiu de ce va uitati in gura..alora..de la dacia,...aruna fel si fel de pastile,..sa puna botu lumea, stiind ca tot la ei ..ne intoarcem..in cele din urma,...
masina de orash...e ingenunchiata ..mult mai repede..fata de cea cu care se fac drumuri in afara,din simplu fapt,..ca se mesteca mult in transmisie,frane,..directie,.plecari de pe loc ph34r.gif ....
klaus
QUOTE(K-gula @ 15 Jul 2009, 11:29)
Fratilor .... o revizie la un 1.4 la 20.000 costa la dacia 580 ron ...
*

Vai domnu' manager de vanzari la o companie multinationala care da managerilor telefoane fara camera si loganuri cu motor de 1.4, cu venituri mult peste medie, pai e asa o problema pentru dvs o amarata de revizie?
Acu', daca tot ati amintit, aveti si argumente pentru sumele debitate, ca de la topicul http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=22914 rezulta ca o astfel de revizie nu prea depaseste 400 ron.
Nu de alta, dar daca imi aduc bine aminte mai facuserati pe acilisea niste afirmatii elucubrante, pe care ati uitat sa le mai argumentati.
Topicul cu airbagul ( http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=132776&hl= ) vi-l mai amintiti?
Apropo, nu ziceati dvs. ca va cam ustura buzunarele sa faceti praf un ford sau altceva, si d-aia ati ales Loganul de 1.4?

PS: aia cu reviziile ieftine la Hyundai cantati-o la alta masa, ca mai avem si noi oarece cunostinte. Sa nu dau niste exemple ca o sa le stea la multi mancarea in gat.

PPS: Si cum ziceti ca e ca manager de vanzari si va intalniti cu potentialii clienti si scoateti o gioarsa de telefon pe care si aurolacii si l-ar permite?
marksman
QUOTE(K-gula @ 15 Jul 2009, 10:29)
Fratilor .... o revizie la un 1.4 la 20.000 costa la dacia 580 ron ... mai scump decat la ford si hyundai [...]
*




Da, da, daca 580 > 650 (atat costa revizia de 7500 km la rabla din semnatura) atunci e mai scumpa decat la hyundai.
Bill
va salut, reactivez topicul dupa mai bine de 10 ani.

Daca depasesc cu 2 zile termenul de 1 an pt prima revizie, pierd garantia?
A trecut cineva prin situatia asta?

In carnetul de garantie e trecuta achizitia pe 13 sept 2019.
M-am programat maine pe 15, fiind indus in eroare de faptul ca am rdicat masina pe 19, asa aveam in cap, vazand acum carnetul de garantie, vad ca am depasit data.

A trecut cineva prin situatia asta?
La km nu s-a depasit, abia am 4000km.
einstein1984
la 2 zile e ok, stai chill.
Bill
Intre timp am sunat si la vocea clientului, acelasi lucru mi s-a spus, ca nu e o problema.
In carnetul de garantie nu se face referire la depasirea uneia din conditiile impuse, km sau data, teoretic ai depasit, la revedere.

Vad eu maine.
einstein1984
una e 2 zile, alata e 2 luni, mai ales la kilometraj mare. dar nu e cazul la tine.
Succes
Bill
Am rezolvat cu revizia, nu au fost probleme.

Costul, 500 lei, ulei Castrol RN17 si filtru ulei, plus verificarile de rigoare.
eXtenSion
Eu am depasit la Mazda cu vreo 1000 de km km pt revizie. Credeti ca am pierdut garantia chiar pt orice si in orice caz? Chiar daca defectul se intampla sa zicem peste 1 an? Masina e din 2019.
DrV
La Ford, în termeni si conditii e stipulata o perioada de o luna sau 1000 km dupa termenul inițial în care poți efectua revizia fara a pierde garantia.
Mi-e greu de crezut ca alte firme pot impune cu adevărat o anume zi ca deadline, considerand ca poate de ex nu au loc în service ul unde doresti programare, ca sa nu luam numai varianta in care iti e tie imposibil sa ajungi.
einstein1984
ca nu te organizezi tu din timp e problema ta, nu a lor. Revizia o poti face si mai devreme.
IRONICK
In tarile normale sunt perioade asemanatoare si pentru alte servicii.
Bill
Ar trebui sa se stipuleze clar zic eu, acel +/- nr. de km sau zile/luni.
Altfel, e la latitudinea fiecarui service cred.

In cartea de garantie se face referire la termenul de 1 an.
In schimb este clara data cand iese din garantie, este data facturii (plus 3 ani) minus o zi.
mesterelu
Va salut. Din anul 2022 luna iunie sunt posesor de Logan 3 fara GPL. In luna iunie 2023 am facut revizia de 1 an, 17000km. A fost schimbat uleiul, filtrul de ulei si filtru de aer.
Astazi am 28400km si am urmarit acel tabel cu reviziile. Pot sa procedez la revizia nr.2 tot in luna iunie anul 2024, sau daca ating 30000km in luna aceasta sau ian.2024 trebuie obligatoriu sa fac aceasta revizie?
einstein1984
30 000 intre revizii sau un an, care e mai devreme. Deci daca nu faci 47k ianinte de iunie esti ok sa faci atunci
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.