Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cilindrii vs garnituri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Pages: 1, 2
livacana
salut!acum ceva timp va ceream ajutorul in legatura cu o problema legata de frana...am descoperit faptasul...erau cilindrii de frana...erau blocati, i-am schimbat.dupa aproximativ 1000 km au inceput sa curga si cei noi,am cumparat garnituri (armcomp parca) am mers 200 km si ele deasemeni curg.oare care este problema? piese proaste sau ceva ce nu imi trece prin minte. va rog recomandati-mi ce sa cumpar sau cum sa fac sa rezolv. multumesc
deceneu32
mad.gif Piese proaste!
Mr_Devil83
Cel mai simplu schimbi masina.
motanpaul
Schimba cilindri.Cauta de uzina,sau au aprut acuma de firma setcar(50 roni bucata).
Daca nu mergi la un magazin de piese auto import si ia cilindri receptori de renault 12.Eu am dat pe 2 cilindri 72 RONI de la piese auto import cilindri italieni, tinand cont ca cei de uzina is pe la 50-60 roni bucata, paca mai bine am iesit cu cei de la piese auto import.
Stiu ca cei de Asam is 15 roni bucata dar is ffffff slabi calitativ. De 15 lei te tin.
Bafta
ydaniel
ia de uzina/setcar/import dar de calitate;)
Merced
Aia de ai luat tu motanpaul sunt turcesti din ce am mai aflat facand niste sapaturi. Problema cu cilindrii de R12 este ca se gasesc in principiu pe hartie.
Sa caut si eu de Setcar, insa-s tare curios cu ce garnituri vin.
the fast and furious

Pana la urma e de noroc si cu cilindrii astia. Eu am pus in primavara trecuta de ASAM , i-am schimbat pe amandoi si vreau sa zic ca de atunci nu am mai schimbat nici o garnitura la ei , nu au curs nimic. Iar franele pe spate au iesit bine la ITP la teste acu 2 saptamani.
Merced
Eu nu vreau sa ma risc, imi trebuie cel putin un cilindru drepta, desi eu i-as schimba pe ambii. O sa caut de Setcar. Apropo, e vorba de Setcar ala din Pitesti(ma rog, Bascov) sau de altu de prin tara? Ca daca-i ala de la mine poate dau de ei mai ieftin...
motanpaul
@Merced: Nu neg ca poate sunt in turcia facuti.Dar sa o laum cinstit si piesele de autospeed tot pe la turci sunt facute. Si iam pus pe amandoi unu langa altu, e diferenta de calitate.Si garniturile sunt altfel.
Eu sunt multumit de ei pana acum
argon
cauta cu verde, o punga cu o eticheta verde bagata in ea, langa garnituri, sunt romanesti, si cu aia nu am avut probleme, nu stiu ce marca sunt.
nelu_1985
armcomp is cu verde
ydaniel
da setcar aia de langa tine;)
Merced
Or avea punct de desfacere si acolo, cu preturi ceva mai mici?
ydaniel
nu stiu -merita sa incerci.daca nu au,poti lua direct din fabrica-pe factura fiscala-persoana juridica:)
Merced
Da' eu nu sunt persoana juridica... sleep.gif
ydaniel
faci rost de datele unei firme...smile.gif
Merced
Si daca firma nu se ocupa cu vanzare de piese? Ca ma indoiesc ca vand asa, la orice firma...
Oricum dau luni o tura pana acolo sa ma interesez, ca deja tre sa pun serios la punct franele, azi mi-a sarit o femeie pe trecere in fata cand eram destul de aproape, am pus o frana si mi s-a parut ca am auzit si un zgomot ciudat in timpul franei. Nu mai zic de cumparaturile pe care le aveam pe bancheta ca au ajuns toate pe jos. mad.gif
brigada_diverse
si crezi ca nu o sa iti sara in cap cumparaturile la frana?
si eu am franat tare si mi-a venit laptopu in cap..de acu sunt mai atent
eu am de asam...si le pot spune ca sunt OK(ce am prins eu)
argon
QUOTE(nelu_1985 @ 26 Apr 2009, 12:06)
armcomp is cu verde
*




inseamna ca de 2 ani imi merg perfect garniturile de armcomp, si alea interioare si burdufurile.
SGM.MYKE
@ Merced Du-te linistit la ei, ca poti cumpara si ca persoana fizica. Eu am luat direct de la ei setul de pistoane (camasile le-am dat si mi le-au honuit).
Merced
Mesi de info, maine o sa trec pe la ei in cazul asta.
@cristitranca: Nu e problema de cumparaturi, mi-e frica sa nu ma trezesc cu altele pe cap, sunt mai mult ca sigur ca pe stanga fata nu am placute ok, iar pe spate dreapta pierd lichid, pe spate stanga e ruginit unul din cilindri, etc.
Deci nu vreau sa ma mai risc, tre sa pun franele la punct sa am siguranta cand e nevoie.

27 Apr 2009, 16:50:
Hai ca acu am avut timp si am trecut pe acolo. Din nefericire era inchis deja, dar spre marele meu noroc paznicu' de acolo foarte amabil mi-a aratat pe geam o lista cu preturi fara TVA. Cilindrii berlina 15 lei bucata. Fara TVA. Chiar si asa mi se par de pomana rau.
Daniele astia sunt echipati, au garnituri tot tacamul sau nu? Ca degeaba iau cilindri daca au garnituri de toata jena. Placutele Ferodo tre sa le iau, sunt aduse de mult dar n-am avut cand le lua, cilindrii trec maine dupa ei, un lichid de frana mai bun sa vad ce gasesc si talpa. 30 de lei placutele, vreo 36 cilindrii(daca sunt preturile corecte), ce-oi mai da 20 de lei pe un lichid bun si aia e, dupaia talpa. Sa vad cand o sa se faca treaba si in ce stare-s sabotii, desi eu ii stiam cu destula "carne" pe ei, dar sa nu fie tociti aiurea. Poate intr-un final fac si eu franele cum trebuie, ca ABS-ul asta improvizat de-l am acu, adica nu mi se blocheaza rotile deloc, oricat de violent as frana, parca nu-mi inspira incredere. rolleyes.gif
ydaniel
da sunt echipati:)
acuma habr nu am ce firma e furnizoare pt garnituri:)
poate e vecina VMcomp:)
cand ii ai,baga niste poze p'aci:)
Merced
Maine cand ma trezesc primul drum il fac acolo, ca si asa sunt dupa-masa la servici. Si pun si poze. Sper sa nu regret, da' mai prosti ca aia de Asam nu cred ca au cum sa fie.
ydaniel
incerci si tu:)
sa vezi:)vorba ta;) macar sunt langa tine si poti sa vi cu iei:))
the fast and furious

Merced ai gasit cilindrii de setcar cu 15 ron bucata?
Nu de alta da poate ne trimiti si noua daca zici ca la magazine de piese sunt 50 lei buc.
ydaniel
stai sa vada cum sunt:)
nu va ingramaditi:))
ca eu v-am dat pontu:)smile.gif
Merced
Maine cand aflu mai multe va comunic si voua. Asa scria acolo, fara TVA, dar oricum decent, sub 20 de lei unul mi se pare o mare pomana. Pai naibii mai mult dau pe placute si lichid. radmasa.gif
Poate ne bucuram degeaba, insa daca Daniel zice ca par bine lucrati sper sa nu fie asa.
Mr_Devil83
Si eu am pe spate un cilindru asam, parca pe roata dreapta, iar pe aia stanga e ceva frantuzesc, ala o fost mai scump cu vreo 10 lei decat asam-ul. Amu tot io am pe una din rotile spate la saboti, doar ferodoul schimbat iar pe cealalta am pus 2 saboti relativ noi(din setul de ferodouri am reusit sa fac unu praf cand le bateam niturile, adica dupa ce batusem vreo 4 nituri amobservat ca am pus ferodoul invers).

Amu tot la mine pe spate cand franez scartaie ceva. Ce scartaie nu stiu ca nu am prea avut chef sa mai umblu la masina si nu ma deranjeaza prea mult scartaitul.

Dar daca voi ziceti ca is 20 de lei cilindii de setcar parca as cumpara si eu un set si poate ma lasa inima sa bag1milion in saboti ca sa stiu si eu ca spatele e in parametri.

Deocamdata oscilez intre a cumpara un golf 2 si un espero cu aer conditionat. Golfu e 1000, inmatriculat si espero e 1600, evident inmatriculat.
Merced
Uite ca i-am luat, au costat 37 de lei fara cativa bani ambii. Oamenii de acolo foarte amabili, e cam nasol ca tre sa te plimbi de la un birou la altul, dar asta sa fie problema.
Nu stiu daca apuc sa-i montez azi, probabil ma duc maine dimineata ca ar fi bun totusi un elevator, basca tre sa stau si eu cu maimutele sa nu faca prostii.
Cilindrii arata ok, garniturile alea parca nu-mi plac dar or stii ei ce fac acolo, nu sunt eu vreun expert. Fata de aia de Asam mi se par mai solizi, parca chiar mai grei. Cica sunt destinati sa duca 85.000km, daca as face factura in service as si avea garantie vreo 18 luni sau 30.000km dar ma indoiesc ca o sa fac asa.
Uitati si pozele, cu impresii revin dupa ce montez cu totul, placute, cilindrii si un lichid de frana Dot 4(am luat XT, facut pe la cehi parca).

user posted image

user posted image
ydaniel
app-sunt mici:)
marii cat costau:)
dau un suc cand ne vedem,sau cand vi pe la mare:))
Merced
Ma nici nu stiu, eu d-astia am luat si sper ca am luat bine, ma indoiesc ca am punte de break, dar mai stii.
Parca erau 18 lei fara TVA, oricum nu cu mult mai scumpi.
ydaniel
pai aia de break au conducta pe mijloc;)
nu e st/dr:)
motanpaul
Dar la magazin Daniel zicea de 50 lei bucata la magazin.Si de la fabrica ei pleaca la 18 lei.Cat adaos pun astia.
Va dati seama daca cilindru de asam in magazin e 18 lei, de la fabrica pleaca la 5 lei. radmasa.gif
Merced
Nu stiu ce sa zic, poate nu e o regula, poate se gasesc si mai ieftini. Ca oricum daca o luam altfel, ei de fapt produc de ceva vreme cilindrii astia(ai mei sunt facuti in octombrie 2008), dar n-a auzit lumea de ei...
ydaniel
ia zi bre...cum sunt?
gangara
cilindrii i-am schimbat și eu la insistența unui mecanic (nu tb nici un elevator, doar un cric). frânele îmi țin foarte jos. fac aerisire și dupa câteva apăsări mai puternice revine. asta și înainte de cilindrii noi și după.
am luat unii ungurești la vreo 20 lei bucata. am vrut să iau inițial din ăia în cutie albastră cu hologramă (de uzina) dar erau vreo 100 lei bucata.
ydaniel
unguresti?mi se par fff ieftini!
pompa de frana in ce stare e?
argon
si aia de uzina costa tot 20 ron cand ies din fabrica, restul e taxa pe prostie impusa de uzina.
gangara
ydaniel: întradevăr..sunt ieftini. chiar vânzătorul mi i-a recomandat.
oricum..dubioasă treaba cu piesele ungurești. acu vreo doua săptămâni am schimbat discul de ambreaj și placa de presiune(tocit, respectiv spartă) cu unele ungurești.
preț: disc-cca 35 ron; placă-cca 65ron. Mai ieftine decât de Asam.

În legătură cu pompa... ea lucrează. Ce e ciudat..de fiecare dată când fac aerisirea la un anumit mecanic, pt o perioadă foarte scurtă, am niște frâne precise care țin foarte sus. Din păcate pt prea puțin timp. El mi-a sus să schimb cilindrii, că asta ar fi boala lor. I-am schimbat, dar degeaba. Ar putea fi repartitorul?
Minel
Ai pierderi de lichid cumva huh.gif ?
gangara
smile.gif sincer ...de vreo 3 săptămâni observ că îmi cam scade nivelul la lichid. îl completez mereu. chiar nu înțelg de ce... m-am băgat pe sub mașină, dar nu am văzut nimic suspect. oricum ... tot la fel aveam frânele și când nu pierdeam nici un mL.
Merced
QUOTE(ydaniel @ 6 May 2009, 13:44)
ia zi bre...cum sunt?
*



Cilindrii sunt buni, adica din toate cumparaturile mele doar astia erau cu adevarat necesari, stangu' vechi era blocat de nici cu ciocanu' nu se mai misca iar dreptul curgea prin "frumuseste" de garnituri Rolast pe care le luasem de la un mecanic dupa un incident similar cu d-alea de Armcomp.
Dar, dupa cum scriam si pe topicul lui argon, in afara de faptul ca acum tine pedala mai sus, nu mai e aer in instalatie si deci nu mai fac a doua pedala cand mi se pare ca tre sa incetinesc mai repede, tot nu-mi "ingheata" rotile, orice i-as face. smile.gif
Dar frane sa zicem ca am, eu si asa nu sunt genu' de om care sa franeze una, doua, eu ma bazez mult de tot pe frana de motor, rar mai franez cu masina pe liber. tongue.gif
ydaniel
deci esti multumit de ei?
ca sa nu mai cumpere lumea asam-turcesti:)
la ei pe site zic ca fac cilindrii de frana pt toate automobilele romanesti.
prin magazine nu am mai vazut-au adus doar 2 buc care le-au dat repede.
cum sunt garniturile?scrie ceva pe ele?
Merced
Pe garnituri nu scrie absolut nimic, pareau ok. Singurele garnituri pe care am vazut scris erau unele de Rolast.
Pe mine ma intereseaza sa nu curga. Si sa nu mai desfac tamburii cat oi mai merge cu masina.
Nu prea am cum sa nu fiu multumit la cat am dat pe ei, sunt cred mai ieftini decat aia de Asam, cel putin direct de la sursa.
Daca isi cumpara si unu' care merge mult cu masina, ca a mea in ultima perioada e mai mult de fatait prin oras si imprejurimi, si dupa un an merg in continuare ca noi putem spune ca-s decenti. Daca merg si peste cinci ani ca-s buni.
De exemplu la Cielo-ul din familie in 14 ani si 115.000km s-au schimbat pe partea de frane placutele. O singura data. Si cilindrii aia receptori aratau ca noi, mie nu mi-a venit sa cred cand am fost cu ea la un mecanic sa fac o mica revizie cand au fost reglati si rulmentii spate, deci dat jos tamburul. De aia poti spune ca-s extraordinari. ohmy.gif
danut 69-71
Cum crezi ca au tinut atitia ani cele Frantuzesti ? lucru de calitate nu Trompete de Asam . wink.gif Vrei sa-ti aduc ornamente ? da si tu un tel . wink.gif
Merced
Nici nu stiu daca vin, ca nu stau deloc bine cu banii. Nu-si au rostul ornamentele pe rabla mea, o sa vezi de ce in caz ca apar.
baranga
QUOTE(gangara @ 6 May 2009, 15:28)
smile.gif sincer ...de vreo 3 săptămâni observ că îmi cam scade nivelul la lichid. îl completez mereu. chiar nu înțelg de ce... m-am băgat pe sub mașină, dar nu am văzut nimic suspect. oricum ... tot la fel aveam frânele și când nu pierdeam nici un mL.
*



motorul cum merge??intreb pentru ca e posibil ca lichidul tau sa se afle in servofrana,de acolo poate ajunge in motor;
iarasi lichidul tau mai poate fi sub presul dinj stanga(verifica si ipotezele astea) wink.gif
Mr_Devil83
daca aia de uzina ar fi de 5 ori mai scumpi decat restul, dar sa stiu ca tin 100 de mii de km fara sa faca probleme in opinia mea ar fi ok. Numai ca nici aia de uzina nu sunt extraordinari la capitolul fiabilitate.

eu momentan am o solutie cat de cat decenta: un cilindru de asam cu garniturile schimbate, garniturile sunt de prin anii 88- 89, de alea "de la batrani", in cutiute mici, de carton pe care scrie cu rosu pe ele ce sunt. Sunt mult mai moi si strang mult mai bine decat porcariile cu care a venit cel de asam si fratele sau este ceva frantuzesc pentru reno12 care in ciuda pretului de 17 lei cat a costat anul trecut, parea a avea garnituri mai decente.

Faza cea mai tare este ca eu, atotstiutorul, nu am observat ca sunt reglabile pozitiile sabotilor la 1300. Abia azi m-am prins cum sta treaba dar mi lene sa ma joc si pe acolo.
ydaniel
eh paia cu vreun an cilindrii de uzina era 35 aia mici si 50 aia marii:) maxim:)
gangara
@baranga: motorul merge normal..în limitele unei dacii. Ce e totuși ciudat este că de câteva zile am observat că îmi scade cu vreo 200 rpm turația la relanti când apăs frâna. Nu scade brusc, dar scade. Nu știu dacă are vreo legătură, însă am rămas uimit pt că nu aveam pb cu asta.
Dar cum ar putea ajunge lichid în motor? Prin furtunul de servo care intră în galerie(cel puțin așa e la mine)?

Sub preșul din stânga m-am uitat și nu e lichid.

Mă gândesc să nu îmi fi luat țeapă cu cilindrii aștia ungurești și să curgă.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.