Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Motor 1.3 pe nova
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
vallyyy
Vreau sa va intreb si eu din ce mi s-a zis la service motorul 1.3 cu palier normal nu merge pus pe nova din cauza prizei cica................din ce an s-au pus motoare cu palier marit pe dacia 1310 ?
Merced
Nu-mi spune ca ai gasit vreo Nova cu motor bors si vrei sa-l pui pe cel de pe masina ta in ea? radmasa.gif
vallyyy
Nu....... am un tovaras caruia ii bate motorul la nova si vrea sa-i puna 1.3 ..........are el unu din 77 dar i-au zis astia de la service ca nu merge pus pentru ca are palier normal
nelu_1985
palier marit au incepand cu 1986 motoarele de 1.4, iar din 1989 toate...
Mr_Devil83
si ce importanta are daca e palier marit sau normal?
argon
nu se pupa la imbinarea cu cutia probabil.
diaconuliviu
Palier normal=ambreiaj fi 170, volanta diferita.
palier marit = ambreiaj 180 sau 200.
Nova= ambreiaj 200
Merced
Cred ca un r.k. la Nova in cauza e mai indicat. Cu piese de calitate poate duce si la 1000 de lei, dar dupaia n-ai treaba cu motorul pana rugineste masina, daca e intretinut corespunzator, cu consumabile de calitate schimbate la timp.
vallyyy
Cam complicata povestea cu Nova asta il cam toaca de bani si nu cred ca s-ar baga la un RK la motor ........o sa caute un motor pe la dezmembrari ceva
driverx
Si o sa bage si in ala bani. Si nu ma refer la aia dati cand achizitioneaza motorul.
Mr_Devil83
@diaconuliviu ms pt lamurire.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.