Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: 2012 - clio IV
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
boga81
nici nu a fost lansat in romania clio facelift ca au aparut primele poze cu viitoarea generatie clio... seamana ft mult cu noul megane, dar, per total, arata chiar bine... nu mai avem de asteptat decat 3 ani smile.gif)
http://www.worldcarfans.com/9090423.006/20...io-designs-leak
DrK
Not bad. Not bad at all.. Oare este creatia noului Head Designer? biggrin.gif Sau e doar o mazda combinata cu un M3?
Arhimede
Ar fi culmea ca sefu departamentului design sa faca modele de lut.......
paul_s
adevaru este ca arata bine, cred ca pt masina asta au conceput tipul asta de bot si abea dupa le-au inchesuit si pe megane si pe acitualul clio
St
Ma lasati sa spun ca nu-mi place...?
In ultimii 2-3 ani masinile din clasa mica par tot mai inghesuite si umflate.
andreis
Mie imi place, chiar arata bine, desi nu e ceva atat de original pe cat s-ar vrea. Acum e doar o schita, un model mai mult sau mai putin tangibil, sa vedem ce ne rezerva perioada de dinainte de lansare si lansarea finala in 2012.
vdaniel
e destul de reusit, insa vom vedea daca il vor scote asa sau il vor mai modifica putin
aphophis
din fata imi place, arata mult mai bine ca faceliftul. Deocamdata insa e doar un cgi
Edmonde
Nu va bucurati prea tare, este doar una dintre versiunile preconizate. Interesant o sa fie cand se vor decide asupra designul final exterior.

Eu unul vad ceva de genul acesta.
loganfan2008
aphophis, eu cred mai degraba ca acela este un Twingo II restilizat , model ce se anunta ca va fi lansat anul acesta wub.gif
aphophis
de ar arata asa si modelele "nesportive".. sper sa nu il urateasca cum au facut cu clio-ul facelift
daniel_renault
nu-i rau si cum zice si aphophis sper sa nu il urateasca smile.gif
adimfx
Yaris cu bot de Megane!
dj22sib
Daca arata Yarisul asa poate imi luam si eu unul ... exceptand pretul priperat smile.gif
rtBK
crezi ca le e greu sa faca o masina aerodinamica?
aphophis
mi-ar place un clio ca si asta. Oricum se pare ca va fi desenat de tipul care a fost designer la mazda, deci ne putem astepta la orice tongue.gif

[attachmentid=1627587024]
slider2
nu mi-ar place un clio ca ala pentru ca seamana prea mult cu citroen ds3
ir_stefan
Eu cred ca asta e versiunea finala ph34r.gif

user posted image


user posted image
aphophis
mie imi place chiar daca pe undeva (foarte vag) aduce cu ds3-ul,in partea frontala cel putin pot sa zic ca arata mai bine. Insa deocamdata e doar un cgi mai este pana apare clio 4. Oricum arta mai bine decat cgi-urile alea de mai sus
slider2
posibil ca pentru cost reduction sa arate ca in pozele puse de stefan. se poate ca vedea cu ochiul liber ca modelul in cauza e evolutie a lui clio3 phase2.
aphophis
sper sa aiba un desing clean ca si clio3 ph1. Ph2 ma dezamagit la partea frontala, arata naspa de tot. Btw.. imi place ds3-ul tongue.gif
slider2
total de acord cu tine la faza cu clio phase1... si cu ds3 wub.gif
klaus
In afara ca sunt de acord cu RaduNG ca arata ca o corcitura intre mazda 2 si megane 3, daca vine si cu ideile de reduceri de la mazda 2, apai loganul va incepe sa fie o bijuterie...
Executron
Spatele si lateralul sunt f. dragute (desi luneta e penibil de mica pt o masina de oras. Nu o sa vezi nimic cand bagi masina cu spatele intr-un loc de parcare)

Pe de alta parte fata nu ma incanta.. parca i-a intrat ceva "in ochi" laugh.gif
IRONICK
QUOTE(membru_DC @ 23 Jan 2010, 20:41)
nu e niciun secret ca Renault sta prost la capitolul aerodinamica
Sa nu exageram. Daca am studia cateva masini din concurenta (Fabia, 207, Yaris, Grande Punto, Fiesta, Mazda2, Hyundai i20, Ibiza, Corsa) cum arata pe sub planseu, am zice ca unii habar nu au ce este aia aerodinamica. Fiat Grande Punto sau Opel Corsa zici ca sunt facute in ciuda aerodinamicii. In afara de deflectorul de sub spoiler (sa ii citez pe frantuji, lame souple), altceva nu au nimic. Nici macar carenaj sub motor.
utzi22
partea din fata (mai ales capota) aduce a fluence, iar spatele a megane 3 coupe
IsNa
IRONICK, ar fi mai la obiect discutia daca ai aduce cifre. Cx la diferitele masini?
aphophis
prima poza oficiala cu clio IV. Pare o masina destul de sexy, mai ales ca se observa foarte usor influentele de la zoe

user posted image


user posted image
vallyyy
Mie imi lasa impresia ca seamana izbitor de bine cu astra J
IRONICK
Astia sunt idioti cu diploma, in design nu se mai foloseste unghi ascutit la colturi ... in special alea din fata/spate jos. Mai toti au o usoara rotunjire. L-au adus pe ala de la Mazda ca sa ii faca si mai praf la design.
klaus
A pus userul boga81 designul probabil inca de acum 2 ani:
[attachmentid=1627747329] [attachmentid=1627747330] [attachmentid=1627747331]
Userul ir_stefan a pus un cgi:
[attachmentid=1627747332] [attachmentid=1627747333]
Intre timp insa, de cand cu noul sef de design s-a schimbat modul de afisare a siglei:
[attachmentid=1627747334] [attachmentid=1627747335] [attachmentid=1627747336]
Plus imaginea "oficiala" postata de aphopis:
[attachmentid=1627747337]

Deci va fi forma prognozata inca de acum 2 ani (un megane mai mic) cu noua sigla mai proeminenta in fata, gen:
[attachmentid=1627747338] [attachmentid=1627747339]
Totusi cred ca proiectoarele de ceata vor arata alfel, mai aproape de:
[attachmentid=1627747340]
Parerea mea.
Arhimede
cea mai banala mi se pare cea reala ...........si seamana cu mazda 2

Prima serie de poze din postul de mai sus mi se pare cea mai reusita.
P-A-C-O
hai nu fi rau ca seamana exagerat de mult cu Golf 6 happy.gif
bine, putin mai "agresiva" da' aduce mai mult a VW blush.gif
P-A-C-O
Au aparut poze cu mulet-ul de Clio 4 surprins la teste:

[attachmentid=1627752687] [attachmentid=1627752688] [attachmentid=1627752689]

si cu noua aerodinamica fata:

[attachmentid=1627752684] [attachmentid=1627752685] [attachmentid=1627752686]

mai multe poze aici
aphophis
inseamna ca mai dureaza pana ce scot clio4 de au deocamdata doar test mule
IRONICK
Ala nu este Clio 4, ci Clio 3 cu noul spoiler de Clio 4. Testeaza aerodinamica si eficienta racirii pe Clio 3.
aphophis
viziunea celor de la autobild asupra clio-ului 4. Daca capota ar fi mai bine profilata in zona rombului, sa dea o senzatie de muscularitate mai pronuntata... ar fi super, super..

[attachmentid=1627754299]
zanzie
Rombul ala imens parca e luat de la camioane.
aphophis
pai designul emotional inseamna sa scoti ditamai sigla in fata. Vezi alfa.. Oricum parerea mea de mai sus, era ca trebuie cumva sa fluidizeze si designul partii de deasupra siglei..
Squirrel
Arăta mult mai bine Zoe…
user posted image
P-A-C-O
cred ca ZOE de mai sus nu este masina de serie ci un concept wink.gif
mircea_aq
pe de alta parte daca te uiti la megane coupe concept si apoi la modelul de serie... sunt toate sansele ca Zoe sa arate decent
Squirrel
Asta-i mai bună? Deși cred că e Noul Twingo…
user posted image

Sau …
user posted image
user posted image
Highwayman
O propunere de pe L'automobile Magazine:
[attachmentid=1627762510]
Alfred
Parca as merge mai degraba pe mana lui Auto Express pentru viitorul Clio. La fel cum as paria mai mult pe viziunea lui Argus pentru alt model din grup.
klaus
o propunere din autoplusul din 23 ianuarie 2012
corbex
Parc-ar fi mai rezonabila decit alte propuneri de la reno sau de la altii. Mai putin ledurile gitanes.
Ampt
1,5 Dci nemuritor, acum este in noua varianta Energy ! sleep.gif
Delphi rulz ! wacko.gif
IRONICK
QUOTE(klaus @ 1 Feb 2012, 20:52)
o propunere din autoplusul din 23 ianuarie 2012
*
Vad ca au luat in calcul si grila prin care sa nu se mai vada radiatoarele. Aveau niste frustrari pe tema asta.
aphophis
QUOTE(klaus @ 1 Feb 2012, 20:52)
o propunere din autoplusul din 23 ianuarie 2012
*


numai daca ar arata asa wub.gif wub.gif Foarte sexy wub.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.